Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CCCI - wszyscy jesteśmy Dostojewskimi

80 006  
315   65  
W dzisiejszym odcinku "Zatrzymanych w kadrze" między innymi towarzysz Putin u papieża, wampir w wojsku i pogrążony w smutku obolały polityk. Zapraszamy!

#1. Mecz piłki nożnej pośród dymu unoszącego się po bombardowaniu w mieście Samarra, Irak, 29 marca 2003 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Ściana Płaczu w 1870 r. Jeszcze nie podzielona na część męską i żeńską.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Salvador Dali przy pracy, 1947 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Breżniew i towarzysze oglądają nowości światowego i krajowego kina, Moskwa, 1975 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Młody porucznik Bela Lugosi w armii austro-węgierskiej, I wojna światowa. Później był prawdopodobnie najlepszym Draculą w światowym kinie i gwiazdą horrorów.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Egzekucja zakładniczek w Celje (Jugosławia), 22 lipca 1942 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Kobiety zostały rozstrzelane w odwecie za działania partyzantów. Tego dnia w mieście
stracono 34 osoby. W sumie zginęło 375 zakładników. Rozstrzeliwali ich zwykli żołnierze Wehrmachtu.

#7. Marsz protestacyjny przeciwko lokalnej bazie lotniczej (zbytni hałas). Hunsrück, Niemcy, 11 lipca 1969 r. Fot. Michael Ruetz

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Dzień Dostojewskiego w Petersburgu, 5 lipca 2014 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Senator Edward Kennedy i jego żona Joan wracają z pogrzebu Mary Joe Kopechne. Na szyi senatora widać kołnierz ortopedyczny. 22 lipca 1969 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Wieczorem 18 lipca 1969 roku, w pobliżu wyspy Chappaquiddick, samochód senatora zjechał do wody z drewnianego mostu, który nie miał ogrodzenia ani oświetlenia. Razem z Edwardem w samochodzie była dwudziestoośmioletnia Mary Joe Kopechne. On wypłynął, ona nie. Polityk zgłosił się na policję dopiero następnego dnia rano, po tym jak się... wyspał.
Ciało Marii już było odnalezione i wyciągnięte z wody.

#10. Jedna z pierwszych na świecie fotografii pałacu Potala, Lhasa, 1901 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Zdjęcie jest jednym z pierwszych zdjęć Lhasy jakie w ogóle zrobiono. W tym czasie cudzoziemcom, pod groźbą śmierci, zabraniano wstępu do Tybetu. Fotografowanie było również karane śmiercią. Dwaj młodzi rosyjscy podróżnicy, Buriat Gonbodżab Cybikow i Kałmuk Owsze Norzunow, udali się do centralnego Tybetu przebrani za buddyjskich pielgrzymów i, ryzykując życiem, zrobili serię zdjęć (niezależnie od siebie, Cybikow przybył do Lhasy w sierpniu 1900 r, Norzunow pod koniec roku). Zdjęcia zostały przywiezione do Rosji, opublikowane w Petersburgu i Paryżu i oczywiście wywołały sensację.

W 1905 roku mało znane amerykańskie czasopismo naukowe, które było na skraju bankructwa, postanowiło opublikować swój reportaż na temat Tybetu. Nie mieli pieniędzy na poważne artykuły, więc wykorzystując tybetańskie zdjęcia podarowane przez Cybikowa i Norzunowa, umieścili je na łamach pisma okraszając komentarzami. Niezwykła prezentacja ciekawego materiału przyniosła nieoczekiwany sukces i uratowała magazyn przed ruiną, pomagając mu określić własny firmowy styl. Mogliście słyszeć o tym magazynie. To National Geographic.

#11. Policja rozgania uczestników marszu LGBT, Nowy Jork, sierpień 1970 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Elizabeth Black z misji Czerwonego Krzyża maluje węglem portret każdego żołnierza i następnie portrety te wysłane zostaną ich krewnym, Anglia, 1944 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Nowy Jork, 1944 r. Fot. Andreas Feininger

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Rosyjscy weterani z Afganistanu piją za swoich poległych przyjaciół, Anapa, 1993 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Papież Franciszek wręcza Władimirowi Putinowi Medal „Anioła Stróża Świata”, 4 lipca 2019 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Oczywiście żartujemy. Po audiencji w Watykanie Franciszek wręczył przywódcy Rosji medalion upamiętniający setną rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej, a także akwarelę przedstawiającą plac Świętego Piotra i bazylikę. Putin podarował papieżowi ikonę przedstawiającą świętych Piotra i Pawła oraz (na prośbę reżysera) film „Grzech” Andrieja Konczałowskiego o Michale Aniele.

#16. Jefimija Bystrowa dowiaduje się o śmierci reżysera Wasilija Szukszyna, 1975 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Na tym zdjęciu fotograf Jurij Rybczyński uwiecznił mieszkankę wioski Merinowo (obecnie Sadowaja) w Obwodzie Wołogodzkim - Jefimiję Bystrową. To ona „zagrała” rolę starej kobiety Kudelichy, matki Jegora Prokudina - głównego bohatera filmu „Kalina Czerwona” Wasilija Szukszyna. Faktem jest, że Szukszyn planował w tej roli obsadzić zasłużoną aktorkę ZSRR, Wierę Marecką. Przed rozpoczęciem zdjęć do filmu ta jednak nagle poważnie zachorowała. Operator filmu, Anatolij Zabołocki, usłyszał od mieszkańców wsi, gdzie kręcono ujęcia, że mają sąsiadkę o bardzo podobnym losie, jak osoba ze scenariusza Szukszyna.

Kiedy reżyser porozmawiał z Bystrową, zrozumiał, że to dar losu! Żadna aktorka tak nie zagra! Postanowili filmować ją „ukrytą kamerą”, aby jej nie krępować. Jefimija Bystrowa opowiadała po prostu aktorce Lidii Fiedosiejewej-Szukszyn o swoich synach: że czterech zginęło na wojnie, a piąty zniknął bez śladu, po tym jak wpadł w złe towarzystwo. Szuka go bezskutecznie od 18 lat...

Po zakończeniu zdjęć Szukszyn zaopatrzył kobietę w drewno na zimę, artykuły spożywcze, pozostawił też pewną ilość pieniędzy. Kobieta bardzo polubiła Szukszyna i opowiadała sąsiadom, że Szukszyn był jej zaginionym synem (reżyser grał w tym filmie marnotrawnego syna Kudelichy). Sama w to uwierzyła i powiesiła portret Szukszyna w swojej chacie. Zdjęcie zostało zrobione, kiedy Jefimiję poinformowano o śmierci Szukszyna. Nieco ponad rok później umrze też i ona, zamarzając na piecu...
Mieszkańcy wsi na jej grobie postawią pomnik ze zdjęciem - kadrem z filmu.

#17. Seryjny morderca John Wayne Gacy w wieku trzech lat. Zdjęcie wykonane około 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Atomowy okręt podwodny K-278 „Komsomolec”, który zatonął w rezultacie pożaru na Morzu Norweskim 7 kwietnia 1989 roku. Z 69 członków załogi ocalało tylko 27.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. „Król westernów” John Wayne, 1930 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Tomasz Kammel, iluzjonista Pan Ząbek (Marcin Połoniewicz) i Marzena Rogalska w programie "Pytanie na śniadanie", 2 lipca 2016 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Nieudana sztuczka iluzjonisty, który przebił na wizji dłoń prowadzącej program. Wielu widzów i internautów było przekonanych, że to ustawka (tzw. chłyt martetindodi) i że faktycznie Rogalskiej nic się nie stało, pomimo zaprzeczeń dziennikarki i demonstrowania wszem i wobec zabandażowanej dłoni. A wy jak myślicie?

W poprzedniej części
6

Oglądany: 80006x | Komentarzy: 65 | Okejek: 315 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.11

21.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało