Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Od Złotej Maliny do Oskara i z powrotem - kariera tych aktorów to prawdziwy rollercoaster

54 160  
159   33  
Kariera aktorska pełna jest wzlotów i upadków. Sukces potrafi przyjść w najmniej oczekiwanym momencie, a murowany hicior może okazać się strasznym niewypałem. Nic dziwnego więc, że niektórzy aktorzy zdobyli wyróżnienia za swoje najlepsze oraz i najgorsze kreacje filmowe...

#1. Halle Berry

Kliknij i zobacz więcej!
Kliknij i zobacz więcej!

Halle Berry do dziś pozostaje jedyną czarnoskórą aktorką, która zdobyła Nagrodę Akademii dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, mimo iż Afroamerykanki były nominowane do tej pory aż 11 razy. Kluczem do sukcesu okazał się udział w filmie Czekając na wyrok z 2001 roku.
Trzy lata później fortuna się odwróciła i krytycy nominowali Halle do Złotej Maliny za rolę w filmie Kobieta-Kot. Aktorka jako jedna z nielicznych nominowanych pojawiła się na gali i własnoręcznie odebrała "nagrodę" ze... statuetką Oskara w drugiej ręce.

#2. Melissa McCarthy

Kliknij i zobacz więcej!

W 2018 roku mogliśmy na szerokim ekranie aż trzykrotnie oglądać popisy pani McCarthy. Za film Czy mi kiedyś wybaczysz? aktorka dostała swoją drugą nominacją do Oskara (pierwszą nominację uzyskała w 2012 roku za rolę Megan w filmie Druhny.
W tym samym roku aktorka odebrała Złota Malinę za udział w filmach Dusza towarzystwa oraz Rozpruci na śmierć.

#3. John Travolta

Kliknij i zobacz więcej!

Nazwisko Travolty wielokrotnie częściej odczytywane było na ceremonii wręczenie Złotych Malin niż Oskarów. Aktor był dwukrotnie nominowany do miana najgorszego aktora dekady oraz aż 6-krotnie do corocznej Razzie (wygrał raz za film Bitwa o Ziemię z 2000 roku).
Aż trudno uwierzyć, że takim szacunkiem cieszy się aktor, który w 1977 (Gorączka Sobotniej Nocy) i w 1994 roku (Pulp Fiction) był nominowany do Oskara.

#4. Jennifer Lawrence

Kliknij i zobacz więcej!

Jennifer to niezwykle utytułowana aktorka, która aż czterokrotnie była nominowana do Oskara za swoje role: w 2011 roku za film Do szpiku kości, 2014 - American Hustle, 2016 - Joy. Udało się raz, w 2013 roku, kiedy wcieliła się w postać Tiffany Maxwell w filmie Poradnik pozytywnego myślenia. Jest najmłodszą aktorką, jak kiedykolwiek była nominowana czterokrotnie do Nagrody Akademii.
W 2017 roku Jennifer zagrała tylko w jednym filmie i to w dodatku dość mocno kontrowersyjnym. Krytycy dali wyraz swojemu niezadowoleniu i o mały włos, a kolejna statuetka trafiłaby na półkę pani Lawrence. Skończyło się jednak tylko na nominacji do Razzie...

#5. Will Smith

Kliknij i zobacz więcej!

Will Smith był dwukrotnie nominowany do Oskara. Role w filmach W poszukiwaniu szczęścia i Ali dowiodły, że potrafi grać zarówno w komediach jak i poważniejszych produkcjach.
Ostatnio jakby wiedzie mu się nieco gorzej, a jego role nie zyskują uznania w oczach zarówno widzów jak i krytyków filmowych. W 2013 roku aktor otrzymał Złotą Malinę za udział w filmie 1000 lat po Ziemi, w którym wystąpił wraz ze swoim synem. Złośliwi mówią, że ojciec "wziął na klatę" braki talentu aktorskiego młodego Jadena...

#6. Sharon Stone

Kliknij i zobacz więcej!

Sharon Stone to obiekt westchnień olbrzymiej rzeszy nastolatków z pokolenia wychowanego w latach 90. Filmów, gdzie piękna aktorka eksponowała swoje ciało, nie brakowało, ale jakimś cudem nie znajdowały one uznania w oczach krytyków... Na przestrzeni kilkunastu lat Sharon była nominowana aż pięciokrotnie do miana najgorszej aktorki. "Wygrała" dwa razy w 1994 roku (Specjalista + Na rozstaju) oraz w 2006 za sequel Nagiego Instynktu.
Swojemu wizerunkowi niezbyt ambitnej aktorki Stone skutecznie zaprzeczyła w 1995 roku, kiedy zagrała w dramacie Martina Scorsese pt. Kasyno. Za rolę Ginger McKenny aktorka została nominowana do Oskara za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową.

#7. Eddie Redmayne

Kliknij i zobacz więcej!

30-letni Brytyjczyk zdobył Oskara już za pierwszym podejściem, w 2014 roku. Nominację i nagrodę otrzymał za rolę w filmie Teoria wszystkiego, gdzie wcielił się w postać Stephena Hawkinga. Rok później mógł powtórzyć sukces, ale skończyło się na nominacji za Dziewczynę z portretu.
Niestety, aktor ma wciąż problemy z doborem ról, co udowodnił w tym samym roku, w którym był nominowany do Oskara. Występ w produkcji Jupiter: Intronizacja w roli Balema Abrasaxa przyniósł Remayne'owi nagrodę Złotej Maliny.

#8. Gwyneth Paltrow

Kliknij i zobacz więcej!

Występ w produkcji Zakochany Szekspir był krokiem milowym w karierze aktorskiej Gwyneth Paltrow. Za rolę Violi de Lesseps aktorka została uhonorowana Nagrodą Akademii w kategorii najlepsza rola kobieca.
Z kolei rok 2015 nie był zawodowo udany dla Gwyneth. Za występ w filmie Bezwstydny Mortdecai, u boku Johnny'ego Deppa, Ewana McGregora, Olivii Munn, czy Jeffa Goldbluma, aktorce udało się zdobyć nominację do Złotej Maliny.

#9. Ben Affleck

Kliknij i zobacz więcej!

Ben Affleck nie ma na koncie żadnej nominacji do Oskara w kategorii najlepszy aktor, ale dwa jego filmy zostały uhonorowane tą statuetką. W 1997 roku film Buntownik z wyboru został laureatem w kategorii najlepszy oryginalny scenariusz, a statuetkę odebrali właśnie Ben Affleck i Matt Damon. W 2012 roku film Operacja Argo została wybrana najlepszym filmem roku, i spora w tym zasługa Afflecka, który był reżyserem tego dzieła.
Jednakże dużo częściej Bena Afflecka kojarzyć można z rolami, które nie przynoszą mu ni sławy, ni chwały. Do nagrody najgorszego aktora roku nominowany był aż czterokrotnie. W 2003 kombo trzech filmów Gigli + Zapłata + Daredevil sprawiło, że Złota Malina padła jego łupem.

#10. Sandra Bullock

Kliknij i zobacz więcej!

Na początku 2010 roku Sandra Bullock dokonała rzeczy niezwykłej, albowiem w przeciągu 24 godzin zdobyła zarówno Złotą Malinę za film z 2009 roku Wszystko o Stevenie oraz Nagrodę Akademii w kategorii najlepsza rola kobieca za rolę w filmie Wielki Mike.
Sandra osobiście odebrała anty-Oskara, a wszystkim chętnym wręczyła DVD ze swoim filmem z prośbą, aby obejrzeli ten sam film raz jeszcze, tylko dokładniej i ze zrozumieniem...
W całej swojej karierze aktorka była nominowana dwukrotnie do Razzie (dodatkowo za Speed 2: Wyścig z czasem z 1997 roku) i taką samą ilość razy do Oskara (dodatkowo za film Grawitacja z 2014 roku).

Bonusowa ciekawostka:
Jak do tej pory jedynym filmem, który zdobył zarówno Złotą Malinę jak i Oskara jest Wall Street z 1987 roku.
Razzie otrzymała Derryl Hannah za najgorszą kobiecą rolę drugoplanową. Na przeciwległym biegunie znalazł się Michael Douglas, który otrzymał Nagrodę Akademii za najlepszą rolę męską.
19

Oglądany: 54160x | Komentarzy: 33 | Okejek: 159 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.09

21.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało