Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 miast z całego świata, w których żyje się najdrożej

63 173  
162   48  
Życie nigdzie nie jest tanie, ale w niektórych miastach jest wręcz upiornie drogie. Economist Intelligence Unit porównał koszty żywności, transportu, opłat za mieszkania i wiele innych. Oto miasta, które znalazły się w pierwszej dziesiątce.

#10. Tel Awiw, Izrael


Tel Awiw jest jedynym miastem z Bliskiego Wschodu, które pojawiło się na tej liście. Pięć lat temu zajęło 28. miejsce. Co sprawia, że to miasto jest drogie? Przede wszystkim koszty zakupu i utrzymania samochodu. Opłaty za bilety na transport publiczny kosztują ponad 60% więcej niż w Nowym Jorku.

Na pocieszenie, Tel Awiw znalazł się również wśród 10 miast, w których mieszkańcom żyje się najlepiej.

#9. Nowy Jork, USA



Nowy Jork to jedyne amerykańskie miasto, które załapało się na tę listę. Koszty generuje głównie wynajem mieszkań, transport publiczny, żywność i rozrywki.
Z drugiej strony, rachunki za prąd, ogrzewanie, wodę i wywóz śmieci są niższe niż w innych amerykańskich miastach.

#8. Kopenhaga, Dania



Kopenhaga jest najdroższym miastem pod względem cen biletów na środki transportu publicznego. Dużo również kosztują rozrywki, opłaty za dom, dbanie o siebie i... chleb.
Za to ceny ubrań i piwa są na przyzwoitym poziomie. Te dobra kosztują znacznie mniej, niż w innych europejskich państwach.

#7. Seul, Korea Południowa



Serwis Numbeo wyliczył, że koszty życia w Seulu są średnio 6% wyższe niż w USA.
W 2014 roku Seul znajdował się na 50. miejscu listy, a w 2019 wskoczył na 7. pozycję. W Seulu najdroższe są ciuchy i żywność. Bochenek chleba kosztuje 14 dolarów amerykańskich. W Seulu przepłacisz również za paliwo i korzystanie z transportu publicznego.

#6. Osaka, Japonia



Japonia to jedno z najdroższych państw, które możesz odwiedzić w Azji. A jeśli zdecydujesz się tam zamieszkać, będzie cię to kosztowało jeszcze więcej.
Głównym powodem drożyzny jest płożenie Japonii. Innym krajom nie jest łatwo utrzymywać kontakty handlowe z małym państwem ulokowanym na kilku wysepkach prawie na końcu świata.

Kto widział złodziejskie ceny w Tokio, na pewno będzie zaskoczony tym, że w Osace żyje się jeszcze drożej. Więcej zapłacisz tam za utrzymanie domu, transport i rozrywkę (kino i teatr). Również żywność w Osace jest dużo droższa niż w Tokio.

#5. Genewa, Szwajcaria



Jedynie Szwajcaria umieściła dwa swoje miasta na tej liście. Koszt wynajmu mieszkania w Genewie jest większy niż w Paryżu czy Nowym Jorku. Ceny biletów na środki transportu publicznego, ubrań i żywności są dużo wyższe niż w innych, dużych miastach europejskich. W Genewie spokojnie dadzą sobie radę tylko osoby, które zarabiają naprawdę wielkie pieniądze. Nadal będzie drogo, ale wystarczająco na spokojne życie.

#4. Zurych, Szwajcaria



Co sprawia, że w Zurychu jest jeszcze drożej niż w Genewie? Ceny taksówek, posiłków w restauracjach i opieki zdrowotnej. Za lunch w restauracji jedna osoba zapłaci około 200 złotych.
Dlaczego ludzie nie uciekają z Zurychu? Ponieważ mieszkańcy tego pięknego miasta uważają, że jego infrastruktura wynagradza wysokie koszty życia.

#3. Paryż, Francja



Paryż, miasto zakochanych, nadal przyciąga wiele osób, które chcą się tu osiedlić. Jednak nie każdego będzie stać na wynajęcie mieszkania w Mieście Świateł. Mieszkania są tańsze na obrzeżach, ale wtedy dochodzi koszt dojazdów do centrum. A nie są to małe pieniądze. Równie dużo zapłacimy tam za ubrania i rozrywkę. Jedyne, co jest tańsze, niż w innych miastach z tej listy, to alkohol i papierosy.

#2. Hongkong, Chiny



W Hongkongu rynek nieruchomości jest najdroższy na całym świecie. Ceny mieszkań sprawiają, że potencjalni nabywcy nie wierzą, że tyle może to kosztować. Ceny reguluje prosta sprawa - popyt i podaż. Jeśli kogoś nie stać na mieszkanie, za pół godziny znajdzie się kolejny klient.
Jeśli już uciułasz na mieszkanie, przygotuj się na astronomiczne ceny w sklepach z żywnością. Transport publiczny również nieźle nadszarpnie twój budżet.

#1. Singapur



Od 1992 do 2013 roku na pierwszym miejscu królowało Tokio. Potem były delikatne roszady, a w tym roku na szczycie uplasował się Singapur.
Państwo-miasto ma niezwykle silną walutę. Najwięcej pieniędzy zżera zakup samochodu i jego ubezpieczenie, które potrafi kosztować dwukrotnie więcej, niż sam pojazd. Również ubrania kosztują fortunę, a to głównie z tego powodu, że sklepy odzieżowe w Singapurze to salony znanych, modnych i drogich europejskich projektantów.
Na szczęście ceny jedzenia nie są zbyt wygórowane, zwłaszcza jeśli żywisz się w ulicznych budkach.
16

Oglądany: 63173x | Komentarzy: 48 | Okejek: 162 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało