Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?

115 323  
576   43  
Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że opony są czarne, a wozy strażackie czerwone. Wiemy, że zielone oznacza jedź, a czerwone stój. I pewnie wydaje nam się, że zawsze tak było. Oto kilka ciekawostek na temat kolorów

#1. Dlaczego akurat te kolory w sygnalizatorach świetlnych

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?
Sygnalizatory pojawiły się wraz z pociągami. Wtedy miały tylko dwa kolory. Czerwony oznaczał stój, a biały - jedź. Potem dodano zielone światło, które pełniło rolę ostrzegawczą - uważaj.

Jednak maszyniści bardzo często mylili białe światło z gwiazdami albo innymi światłami. Wtedy zastąpiono białe światło zielonym. Wprowadzając sygnalizatory na ulice, dodano kolor żółty, który informuje o zmianie świateł i zabrania wjazdu za sygnalizator.

#2. Dlaczego taksówki są żółte

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?

Oczywiście nie mówimy tu o taksówkach na całym świecie. W wielu państwach, podobnie jak sto lat temu, istnieje całkowita dowolność kolorystyczna.

Pierwsze żółte taksówki pojawiły się w 1909 roku, w firmie należącej do Alberta Rockwella. Jego żona uwielbiała ten kolor, więc biznesmen nakazał przemalowanie wszystkich należących do niego taksówek.

John Hertz, który założył przedsiębiorstwo taksówkowe w Chicago w 1915 roku, najpierw wyłożył kasę na badania, które jasno pokazały, że żółte samochody są najbardziej widoczne wśród innych pojazdów. Potem pomalował na ten kolor swoje taksówki. Inne firmy szybko podchwyciły ten pomysł.

#3. Dlaczego wozy strażackie są czerwone

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?

Właściwie od samego początku wozy strażackie były malowane na czerwono. Ale dlaczego nie na żółto, skoro to najbardziej widoczny kolor? Istnieją dwa wyjaśnienia.
Pierwsze, to koszty farby. Dawno temu straż pożarna nie była dobrze finansowana, a strażacy byli głównie ochotnikami. Więc w ramach oszczędzania na czym się tylko da, do malowania wozów używano najtańszej wówczas farby w kolorze czerwonym.
Drugie wyjaśnienie to widoczność na drodze. Czerwone samochody wyróżniały się świetnie spośród czarnych samochodów, którymi poruszali się inni użytkownicy szos. W tamtych czasach praktycznie wszystkie samochody osobowe były czarne.

#4. Czarno-białe przejście dla pieszych

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?

Pod koniec lat 40. ubiegłego stulecia rząd brytyjski nakazał przeprowadzenie eksperymentu. Testowano kolory, które miały oznaczać przejścia dla pieszych. Oznakowanie przejść stało się koniecznością, ponieważ dochodziło do coraz większej ilości wypadków. Piesi, przyzwyczajeni do tego, że to oni są królami na drodze, leźli przed siebie ulicami i ginęli pod kołami samochodów.

Próbowano oznaczać metalowymi słupkami miejsca, w których piesi powinni przechodzić na drugą stronę ulicy, ale te słupki były niezbyt dobrze widoczne dla kierowców. Dlatego też postanowiono malować na ulicach pasy. Okazało się, że wzór „zebry” jest optymalny. Pierwsza oficjalna zebra pojawiła się 31 października 1951 roku.

#5. Dlaczego nie wszystkie hydranty są czerwone

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?

Początkowo hydranty zewnętrzne były malowane na jaskrawo czerwony kolor. Obecnie mamy hydranty w różnych kolorach. Oczywiście nie dlatego, że dany kolor jest ładniejszy. Każdy kolor ma swoje znaczenie.

NFPA (Narodowy Związek Ochrony Przeciwpożarowej) ustalił, że żółty kolor oznacza, że hydrant jest podłączony do sieci miejskiej, fioletowy do jeziora lub rzeki i tak dalej.
Kolory wskazują również, ile litrów wody na minutę można uzyskać z danego hydrantu. Najmocniejsze są te pomalowane na niebiesko, a te najsłabsze na czerwono.

#6. Dlaczego samoloty są białe

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?

To proste - koszt białej farby (zakup i zamalowywanie uszkodzeń) jest najniższy. Oprócz tego biały kolor odbija światło, zmniejsza zagrożenie spowodowane promieniowaniem i pozwala na szybkie zauważenie wszelkich uszkodzeń - rys, wgnieceń i pęknięć. Biały kolor jest również lepiej widoczny dla ptaków, które łatwiej mogą ominąć widoczny z daleka samolot.

I ostatni powód. Po katastrofie lotniczej łatwiej jest wypatrzyć białe części samolotu w wodzie i na lądzie.

#7. Dlaczego papier toaletowy jest biały

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?

Oczywiście możemy kupić papier toaletowy w różnych kolorach i wzorach, ale jednak większość jest biała.

Papier toaletowy musi być wybielany przy pomocy chemikaliów, żeby pozbyć się z niego mikroskopijnych drzazg. Prawdopodobnie większość z was pamięta szary papier do tyłka, który nie był zbyt przyjemny w użyciu - sztywny, szorstki i brzydki.

Drugi powód, dla którego papier toaletowy jest biały to podświadome skojarzenie - to co białe jest czyste.

#8. Dlaczego zmieniono kolor piłki nożnej

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?

Przez długi czas piłki „do nogi” były brązowawe, ponieważ jest to naturalny kolor skóry. Takie piłki były używane aż do 1970 roku. Wtedy zmieniono je na czarno-białe. Dlaczego?

A dlatego, że podczas oglądania transmisji meczu piłki nożnej piłka w brązowym kolorze była mało widoczna. W Europie piłki zrobione z 32 łat były popularne już od lat 50., a w USA piłka Telstar firmy Adidas została po raz pierwszy oficjalnie użyta na Mistrzostwach Świata 1970.

#9. Dlaczego już nie ma białych opon

Czy wiesz dlaczego te rzeczy są właśnie w takich kolorach?

Na początku opony były białe - dokładnie w kolorze naturalnej gumy. Niestety, białe opony nie były zbyt trwałe. Szybko się ścierały i łatwo pękały pod wpływem promieni słonecznych. Około 1917 roku producenci opon zdecydowali się na dodawanie węgla amorficznego do gumy. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę i rozwiązał wiele problemów.

Obserwuj nas także na Instagramie

10

Oglądany: 115323x | Komentarzy: 43 | Okejek: 576 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało