Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

14 ciekawostek o Islandii

36 483  
198   38  
Islandia to niewielka wyspa, która ma około 350 tysięcy mieszkańców. Według wszystkich znaków i ankiet to jedno z najbezpieczniejszych, najszczęśliwszych i najpiękniejszych miejsc na ziemi. Choć nieco drogo jak na polskie standardy, naprawdę warto się tam wybrać.

#1. Islandia to piękny kraj

Na Islandii znaleźć można jeden z największych wodospadów w Europie, Dettifoss, największą ptasią kolonię osiadłą na klifie oraz jeden z największych lodowców. Od wieków Islandczycy żyją w zgodzie z naturą, szanują ją i chronią. Na wyspie występuje tak wielka różnorodność naturalnych okazów piękna, że zachwyci każdego turystę.

#2. Od XII wieku język islandzki uległ tylko niewielkim modyfikacjom

Kliknij i zobacz więcej!

Islandczycy są niezwykle dumni ze swojego języka. W starych czasach na niewielkiej wyspie więzi socjalne między mieszkańcami były niezwykle silne, co pozwoliło zachować składnię języka w niemalże niezmienionym stanie przez wiele stuleci. Prawie każdy mieszkaniec wyspy potrafi przeczytać i zrozumieć teksty napisane kilkaset lat temu.

#3. Islandia to kraj, który niezwykle poważnie podchodzi do praw każdego człowieka

Kliknij i zobacz więcej!

Islandia szczyci się prawem, które zapewnia takie same prawa dla osób różnych płci, wolność wypowiedzi (i po wypowiedzi...), prawa dla mniejszości seksualnych i poziom demokracji. W 1980 roku Islandia została pierwszym krajem w Europie, którego prezydentem została kobieta. W 2010 roku zdelegalizowano ostatni klub ze striptizem pod naciskiem ruchów feministycznych.

#4. Edukacja jest darmowa

Kliknij i zobacz więcej!

Wszystkie szkoły do liceum włącznie są darmowe, a opłata za studia jest niewielka. Dostęp do edukacji to podstawowe prawo najmłodszych i Islandia dumna jest z tego, że ma jeden z najmniejszych na świecie wskaźników analfabetyzmu.

#5. Państwowa służba zdrowia

Kliknij i zobacz więcej!

Rząd Islandii przykłada wielką wagę do rozwoju lokalnego przemysłu zdrowotnego. Publiczne placówki zdrowotne są na tyle sprawne i działają na tak wysokim poziomie, że prywatne placówki są po prostu zbędne.

#6. Centralne ogrzewanie jest darmowe

Kliknij i zobacz więcej!

90% mieszkań i domów na Islandii jest ogrzewanych przy wykorzystaniu gorącej wody pochodzącej ze źródeł geotermalnych. Jako że źródła w pełni pokrywają potrzeby lokalnych mieszkańców, nikt nie musi dopłacać, by nie marznąć w zimne noce.

#7. Każdy mieszkaniec Islandii ma dostęp do bazy genealogicznej

Kliknij i zobacz więcej!

Íslendingabók to strona internetowa, która zawiera informacje o więziach rodzinnych wszystkich mieszkańców Islandii, począwszy od XVIII wieku. Została stworzona, ponieważ populacji wyspy nie jest zbyt wielka i wielu Islandczyków woli najpierw skorzystać z jej usług, zanim wda się w romantyczny związek z kimś blisko ze sobą spokrewnionym.

#8. Islandia nie ma swojej armii

Kliknij i zobacz więcej!

Oprócz tego, że Islandia nie ma własnej armii, prezentanci policji i straży przybrzeżnej nie noszą przy sobie broni. Współczynnik przestępczości jest równy praktycznie zero i na wyspie nie ma broni, ponieważ właściwie jej nie potrzeba. Jeżeli obywatel Islandii chce wstąpić do wojska, może zasilić szeregi Armii Norweskiej na mocy porozumienia pomiędzy dwoma krajami.

#9. Mało osób spożywa alkohol i pali papierosy

Kliknij i zobacz więcej!

Liczba osób uzależnionych od alkoholu czy od papierosów to zaledwie 3-5% populacji. W zwalczaniu niekorzystnych zachowań społecznych bardzo pomagają wysokie ceny napojów wyskokowych oraz papierosów.

#10. Islandczycy wierzą w trolle i elfy

Kliknij i zobacz więcej!

Według miejscowej legendy w okrągłych kamieniach mieszkają trolle. Jeżeli Islandczyk zobaczy taki głaz, stara się go obejść z daleka i broń boże nie dotykać, aby nie przeszkadzać skrzatom. Jeżeli zachodzi konieczność przetransportowania "domu trolla" w inne miejsce, zatrudnia się do tego specjalnie przeszkolone osoby, które namówią gnoma do opuszczenia domu.
Nawet podczas budowania odcinków autostrad lokalni projektanci konsultują się ze specjalistami od folkloru, by uniknąć niepotrzebnych przepychanek i by uniknąć... gniewu trolli.

#11. Urzędujący w latach 2010-2014 burmistrz Reykjaviku Jon Gnarr był komikiem, taksówkarzem i muzykiem w punkrockowej kapeli

Kliknij i zobacz więcej!

Zanim został wybrany na burmistrza, Jon Gnarr poza wymienionymi powyżej profesjami był także pielęgniarzem w szpitalu psychiatrycznym i pracował w fabryce Volvo w Szwecji. Za jego kadencji wybudowano wiele kilometrów ścieżek rowerowych, zreorganizowano system szkolnictwa na wyspie oraz zwiększył się znacznie napływ turystów do Islandii.

#12. Na Islandii powstają ciekawe produkcje filmowe

Kliknij i zobacz więcej!

Niedostępność terenów i surowość klimatu sprawia, że oprócz sporego grona turystów od czasu do czasu pojawiają się także reżyserzy z ekipami filmowymi. Na Islandii filmowano sceny do filmów Interstellar, Thor, Gwiezdne wojny, a także do serialu Gra o tron.

#13. Na Islandii działa komitet, który decyduje o imionach dzieci

Kliknij i zobacz więcej!

Icelandic Naming Committee składa się z sześciu członków. Trzech z nich wyznacza Minister Sprawiedliwości, pozostałą trójkę - instytucje edukacyjne. Wszystko na celu zwalczania zapożyczeń z innych języków, które zaśmiecają język narodowy. Nowe i zatwierdzone imiona zostają wpisane na oficjalną listę i tylko z niej rodzice mogą wybrać, jak nazywać się będzie ich pociecha.

Niedawno na liście pojawiły się imiona Geymar i Brimtour dla chłopców oraz Goodna, Iselin i Lounei dla dziewczynek. Z kolei imię Andrei zostało odrzucone, ponieważ nie spełnia kryteriów języka islandzkiego.

#14. Polacy na Islandii

Kliknij i zobacz więcej!

Polacy są najliczniej reprezentowaną grupą obcokrajowców na wyspie. Szacuje się, że przebywa tam od 8-12 tysięcy naszych rodaków, co stanowi około 3% całej populacji.
5

Oglądany: 36483x | Komentarzy: 38 | Okejek: 198 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.12

02.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało