Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Próbowałeś wyłączyć i włączyć? Dlaczego restart komputera rozwiązuje niemal wszystkie problemy

47 823  
127   40  
Nikt się nad tym nie zastanawiał, więc dziś odpowiemy na pytanie: jak to w ogóle działa, że to działa?

humor informatyków
„Próbował pan włączyć i wyłączyć...?” - to pierwsza rada, jakiej zwykle udzielają informatycy. Ten niezawodny sposób stał się już swego rodzaju memem, który doskonale odzwierciedla pracę w branży IT. Metoda nie wzięła się jednak znikąd i w wielu przypadkach po prostu działa.
https://youtu.be/nn2FB1P_Mn8
Kiedy na pewnym etapie pracy coś nagle totalnie nam się zepsuje i nie znajdziemy dobrego sposobu, aby poradzić sobie z problemem, na ogół zaczynamy wszystko od nowa. Metoda ta jest na tyle bezpieczna, że pozwala nam mieć pełną kontrole nad wszystkim od samego początku. Eliminuje również wszelkie błędy, jakie zostały popełnione w procesie twórczym – nie inaczej jest z komputerami i innymi urządzeniami elektronicznymi.

Włącz i wyłącz – to zawsze działa

Twój komputer nagle zaczął działać wolno lub dziwnie się zachowywać? Spróbuj uruchomić go ponownie! Program się wysypał i nie odpowiada? Zamknij go jakimkolwiek sposobem i włącz jeszcze raz. Jakaś aplikacja w telefonie zawiesiła się i nie działa? Sam doskonale wiesz co zrobić...

Technologia rządzi się wieloma dziwnymi prawami, jednak w jej przypadku – podobnie jak w przypadku innych dziedzin życia – działa metoda stara jak świat. Nie wiesz, w którym miejscu dałeś d*py? Zacznij od nowa!

176788440175bechqdefault.jpg

Pamięć i jej rodzaje

Na samym początku warto rozpocząć od tego, że pamięć dzieli się na dwa podstawowe typy. Jest to tzw. pamięć nieulotna i ulotna. Ta pierwsza charakteryzuje się, jak sama nazwa wskazuje, trwałością. Dane na niej zapisane utrzymują się nawet wtedy, kiedy urządzenie zostanie odłączone od źródła zasilania. Jest ona jednak stosunkowo powolna w działaniu. Nośnikami pamięci nieulotnej są dyski twarde, dyski optyczne oraz wszelkiego rodzaju pamięć przenośna (pendrive'y itp.).

Drugi rodzaj to tzw. pamięć ulotna. Jest bardzo szybka, jednak urządzenie musi być włączone, aby mogła ona działać. Zarządza nią system operacyjny i przydziela poszczególną jej część dla wszystkich aktualnie uruchomionych procesów.

Błędów może być wiele

Każdy z działających procesów może jednak w pewnym momencie się wysypać – czyli po prostu przestać działać prawidłowo, co może poskutkować błędem. Dany program może na przykład wejść w nieskończoną pętlę i konsumować zasoby komputera, przez co nie wystarczy ich już dla pozostałych aplikacji. W wyniku czego cała maszyna znacznie spowolni swoje działanie.

1767882532b80db92664_a_probowales_g.jpg

Inny błąd może polegać na nieodpowiednim wykorzystaniu zasobów przez dany proces. Może on nawet żądać dostępu do niewielkiej ilości pamięci, jednak jeśli robi to konsekwentnie przez pewien czas i nie zwalnia zajętej wcześniej przestrzeni, skutek może być podobny jak powyżej.

Błędów może być oczywiście jeszcze więcej. Procesy mogą kończyć swoje działanie, ale nie zwalniać zasobów, sam system operacyjny może blokować dostęp do zasobów pamięci i wiele, wiele innych.

Najlepiej zacząć wszystko od nowa

Jak sobie poradzić z tymi wszystkimi rzeczami? Wyjście z takiej sytuacji jest bardzo proste i skuteczne – włączyć i wyłączyć komputer. To tyle. Sposób ten rozwiązuje większość problemów, na jakie trafiamy w trakcie codziennej pracy.

To tak, jakbyśmy zaczęli coś rysować, ale w pewnym momencie szkicowana przez nas figura zrobiła się nagle jakaś taka koślawa, a my sami nie bylibyśmy w stanie zlokalizować powodu tego koślawego wyglądu. Zamiast więc męczyć się, szukać, wymazywać, poprawiać itd., po prostu wyrzucamy kartkę do kosza i zaczynamy od nowa.

Zawsze warto spróbować

Dlaczego więc „włącz i wyłącz komputer” to najlepszy z możliwych sposobów naprawy urządzenia? Powodów jest kilka! Przede wszystkim restart radzi sobie z wieloma problemami, takimi jak na przykład: gromadzenie zasobów, procesy zombie, programy, które weszły w nieskończoną pętlę, uszkodzenie pamięci i wiele innych.

17678839bb53a67117039_probowal_pan_.jpg

Dodatkowo nie musimy poświęcać drogocennego czasu, aby zlokalizować problem, a potem go naprawić – co również może okazać się czasochłonne. Czasem jednak nasz problem wynika wyłącznie ze zwyczajnego pecha. Miał miejsce splot różnych wydarzeń, których skutkiem było spowolnienie pracy naszej maszyny. Pozostaje nam mieć nadzieję, że podobny zbieg okoliczności nie będzie miał już miejsca. A nawet jeśli, to zawsze pozostanie nam stary, dobry, niezawodny restart komputera.
31

Oglądany: 47823x | Komentarzy: 40 | Okejek: 127 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.10

21.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało