Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 niecodziennych odkryć i ciekawostek z różnych dziedzin nauki

69 093  
150   49  
Lata mijają, naukowcy wiedzą coraz więcej, a i tak raz na jakiś czas pojawia się odkrycie, które wszystkie poprzednie niemal wywraca do góry nogami. Jedno jest pewne – nudy nie ma!

#1. Nawrócenie na grzybach


Leczenie alkoholizmu nie jest łatwym zadaniem, a nawet najbardziej drastyczne metody często okazują się nieskuteczne i prędzej czy później chory wraca do picia. Wieloletnie badania prowadzone na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa pokazały jednak, że w leczeniu uzależnienia mogą pomóc... doświadczenia z psychodelika. W jednym z eksperymentów aż 83% zdiagnozowanych alkoholików znacząco ograniczyło picie po umiarkowanej bądź dużej dawce LSD i psylocybiny.

#2. Pszczoły nie bzyczą podczas zaćmieniaNie wszystkie badania prowadzą do jakkolwiek praktycznych wniosków. Tak właśnie jest w tym przypadku. Przy okazji całkowitego zaćmienia słońca, jakie można było obserwować 21 sierpnia 2017 roku w Ameryce Północnej, grupa naukowców postanowiła sprawdzić, jak na niespodziewane zniknięcie tarczy słonecznej zareagują owady. Okazało się np., że jeszcze chwilę wcześniej głośne i aktywne pszczoły w momencie samego zaćmienia zgodnie zamilkły.

#3. Swoje najlepsze cechy psy zawdzięczają wilkom, nie ludziomNaukowcom z Wolf Science Center w Wiedniu udało się wykazać, że wychowywane przez człowieka wilki są w stanie współpracować z człowiekiem równie dobrze jak psy. Jaki płynie z tego wniosek? A taki, że zdolności psów do współdziałania z ludźmi nie wynikają bynajmniej z wielu lat udomowiania, a zostały po prostu „odziedziczone” po wilkach.

#4. Niewyspanie prowadzi do złościWydawałoby się, że nie potrzeba wcale wielkich naukowych umysłów, by zauważyć, że ludzie niewyspani robią się nerwowi i agresywni. Jest to jednak jedna z tych prawd objawionych, nad którymi nigdy jakoś szczególnie się zastanawiano. Do czasu. Przeprowadzone w 2018 roku badania na Uniwersytecie Iowa pokazały czarno na białym, że wystarczy zaledwie kilka godzin snu mniej, by spokojny na co dzień człowiek z łatwością wpadał w furię, zwłaszcza w stresujących sytuacjach.

#5. Smutna muzyka lekiem na depresję?Osoby cierpiące na złe samopoczucie i depresję zdecydowanie chętniej słuchają odpowiednio smutnej muzyki, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Południowej Florydy, a których wyniki opublikował magazyn Emotion. Dlaczego owi „smutni” nie szukają raczej optymistycznych gatunków? Wcale nie po to, by dodatkowo się dołować. Przeciwnie – to właśnie „depresyjna” muzyka bardziej do nich przemawia, de facto podnosząc ich na duchu.

#6. Nic nie może zostać na talerzuRaz po raz pojawiają się sensacyjne doniesienia mające poprawić samopoczucie nadwago…grubasów. Winne zwykle okazują się hormony, stres, szkoła, społeczeństwo, zabieganie... nigdy zaś sam na okrągło podjadający. Tym razem do kolekcji usprawiedliwień dochodzi kolejne. Amerykanie doszli do wniosku, że winni są również rodzice wychowujący dzieci z „mentalnością czystego talerza”, sugerującą, że nie powinno się zostawiać niedojedzonego obiadu, zwłaszcza jeśli pozostało już niewiele. Należy wymieść wszystko do czysta, zjadając więcej, niż ma się ochotę. Stąd nadwaga. A wina – rodziców.

#7. Zielone otoczenie zmniejsza ryzyko chorób umysłowychBetonowa dżungla, asfalt, metal i szkło wszędzie wokół wcale nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Miasta projektowane wyłącznie z myślą o sprawnej komunikacji drogowej wcale nie są tak dobre, jak się wydaje. Mało tego – z badań wynika, że dzieci dorastające w zielonym otoczeniu mają w przyszłości aż o 55% mniejsze ryzyko zapadnięcia na różnego rodzaju choroby psychiczne. Zieleń, zieleń, zieleń – albo wszyscy prędzej czy później sfiksujemy...

#8. Zanieczyszczenie powietrza ogłupiaPowietrze, jakim oddychamy na co dzień, okazuje się mieć dramatyczny wpływ na nasze życie. Chodzi nie tylko o jego jakość, komfort czy inne tego rodzaju aspekty. Przekłada się również na inteligencję. Naukowcy zauważyli, że w najsilniej zanieczyszczonych regionach występuje znaczący spadek średniej inteligencji u ludzi – odpowiadający nawet utracie jednego roku edukacji szkolnej. Najgorzej jest w przypadku osób w podeszłym wieku, o i tak słabym wykształceniu. Tam pogorszenie jest jeszcze bardziej dramatyczne!

#9. Komary można wykończyć muzykąTo, że komary można wykańczać – a przynajmniej odstraszać przy pomocy muzyki – to dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że łatwo w analogiczny sposób zrobić krzywdę samemu sobie. Z badań wynika, że dubstep – zwłaszcza w wykonaniu artysty znanego jako Skrillex – zniechęca komary do ataków na ludzi. I do życia w ogóle. Naukowcy twierdzą, że przyczyny tego zjawiska można dopatrywać się w intensywności dźwięków o niskiej i wysokiej częstotliwości, charakterystycznych dla tego gatunku.

#10. Narcyzi nie przepadają za demokracjąZ jednej strony pół świata gotowa jest walczyć w obronie demokracji, z drugiej – nie brakuje takich, którzy twierdzą, że system, w którym dwóch idiotów znaczy więcej niż jeden mądry jest co najmniej taki sobie. Jedno jest natomiast pewne – demokracja nie jest ustrojem kochanym przez narcyzów. Raz, że najbardziej kochają samych siebie. A dwa, że poczucie wyższości nad innymi powoduje, że mniej chętnie tolerują oni odmienne poglądy polityczne. A o te w modelowej demokracji przecież chodzi.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
17

Oglądany: 69093x | Komentarzy: 49 | Okejek: 150 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.10

17.10

16.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało