Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Ciekawostki o trylogii "Powrót do przyszłości"

35 969  
283   20  
Film ten zna chyba każdy. Poniżej kilka ciekawostek o trylogii, które mogły Ci umknąć.

#1.

Szef Universal Studios Sid Sheinberg nie przepadał za tytułem Powrót do przyszłości. Uważał, że nikt nie zobaczy filmu z przyszłością w tytule. W notatce do Roberta Zemeckisa napisał, że tytuł powinien zostać zmieniony na Spaceman From Pluto.

#2.

W trylogii nigdy nie dowiedzieliśmy się, jak Marty i Emmett Brown się poznali i zostali przyjaciółmi. W 2011 roku scenarzysta Bob Gale powiedział, że według pierwotnego scenariusza Marty gdy miał 13 lat wśliznął się do laboratorium Emmetta i dostał pracę w niepełnym wymiarze godzin po tym, jak uznał, że eksperymenty Doca są fajne.

#3.

Scenariusz został uznany za zbyt prowokacyjny dla Disneya i odrzucony przez to studio z powodu sceny, w której Marty całuje się ze swoją nastoletnią matką.

#4.

Koszulka doktora w części II pokazuje kowbojów i pociąg, zapowiadając wydarzenia trzeciej części. Motyw z koszuli pojawia się ponownie w części trzeciej na chustce Emmetta.

#5.

Po premierze filmu stworzono bodykity dla DeLoreana, by wyglądały jak wehikuł czasu. Po wypuszczeniu filmu w roku 1985 wzrosło zainteresowanie tymi samochodami. Problem w tym, że produkowano je w latach 1981-83.

#6.

Zmiana 23-letniej Lei Thompson w 47-letnią Lorraine zajęła charakteryzatorom trzy godziny.

#7.

Nazwa centrum handlowego, przy którym doktor pokazuje Marty'emu wehikuł czasu, zmienia się z Twin Pines Mall na Lone Pine Mall w nowym 1985 roku po tym, jak Marty wjechał w jedno z drzew rolnika w roku 1955.

#8.

Kwestia widoczna powyżej wypowiedziana przez Biffa była improwizowana. Thomas F. Wilson wymyślił ją w trakcie spięcia z Martym w barze.

#9.

Szczęki 19, reklamowane w części II filmu, są reżyserowane przez prawdziwego syna Stevena Spielberga, Maxa.

#10.

Michael J. Fox został puszczony przez producenta Family Ties do grania w Powrocie do przyszłości pod warunkiem, że nie będzie to kolidowało z pracą w serialu. W związku z tym musiano kręcić dużo ujęć nocnych, by aktor mógł pogodzić obowiązki. Michaelowi nie pozwolono także na udział w promocji filmu.

#11.

Wyświetlanie filmu zostało zakazane w Chinach. Według ówczesnych przepisów podróż w czasie narusza historię i filmy o podróżach w czasie były zakazane. Film wyświetlono kilka lat później, jak zmieniło się prawo w tym kraju.

#12.

Na zajęciach w Szkole Filmowej Uniwersytetu Południowej Kalifornii scenariusz Powrotu do przyszłości pokazywany jest jako model scenariusza doskonałego.

#13.

Marty wkłada kluczyk i przekręca go w stacyjce oznaczonej jako CRM 114, co jest ukłonem w stronę Dr Strangelove Stanleya Kubricka.

#14.

Miasteczko Hill Valley znajduje się na zapleczu w Universal Studios i było używane w wielu filmach i programach telewizyjnych. Między innymi w filmach Zabić drozda, Nieustraszony, Gremliny rozrabiają, Batman i Robin, Buffy: Postrach wampirów i Bruce Wszechmogący.

#15.

Według Boba Gale'a, 26 października 1985 roku grupa ludzi pojawiła się w centrum handlowym, w którym były kręcone zdjęcia, aby sprawdzić, czy Marty zjawi się tam w DeLoreanie. Nie zjawił się.

#16.

Christopher Lloyd stwierdził, że zawsze chciał zrobić film, w którym Marty i Doc Brown pojawiają się w starożytnym Rzymie.

#17.

Do dziś ludzie przysięgają, że napis To be Continued na końcu filmu widzieli podczas projekcji w kinie. Nie widzieli. Został on dodany do wydania VHS, gdy było wiadomo, że powstaną jeszcze dwa kolejne filmy, gdyż pierwsza część okazała się olbrzymim sukcesem.

#18.

Prawa do filmu i jego kontynuacji należą do Roberta Zemeckisa i Boba Gale'a. W wywiadzie z 2015 r. Zemeckis utrzymywał, że dopóki żyją nie wyrażą zgody na żadne dodatkowe części ani remake filmu. I bardzo dobrze!

Zapraszamy na nasz Instagram


Oglądany: 35969x | Komentarzy: 20 | Okejek: 283 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało