Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

25 ciekawostek o najbogatszym człowieku na świecie, który odmówił zapłaty okupu za swojego wnuka

99 622  
393   49  
J. Paul Getty dorobił się fortuny handlując ropą naftową. Swego czasu był uznawany za najbogatszego człowieka na świecie. W świecie biznesu nie miał sobie równych, ale prywatnie, jak większość bogatych biznesmenów, był dziwakiem, którego skąpstwo stało się wręcz legendarne. Ot, taki Sknerus McKwacz, tylko w naszych realiach...

Młodość J. Paula Getty'ego

1. Jean Paul Getty urodził się w 1892 roku w rodzinie milionera i potentata naftowego George’a Getty’ego. Jego rodzice wierzyli, że to Bóg daje bogactwo ludziom, którzy żyją według jego wskazówek. Dlatego też wychowali swojego syna w sposób surowy i autorytatywny.

2. Ich pierwsze dziecko zmarło. Z tego powodu Jean Paul Getty miał zakaz kontaktowania się z rówieśnikami. Matka uważała, że w ten sposób uchroni syna przed złapaniem tej samej zakaźnej choroby, która spowodowała śmierć starszego rodzeństwa. Z tego samego powodu przekazali synowi, że kochają go mniej, ponieważ nie chcą znowu przechodzić przez takie samo emocjonalne piekło, gdyby i on zmarł.

3. J. Paul Getty wierzył w reinkarnację. Gdy po raz pierwszy zobaczył na żywo pomnik rzymskiego cesarza Trajana, uwierzył, że wyglądają niemalże bliźniaczo. W późniejszych latach powiedział:
Chcę wierzyć, że dusza Trajana żyje w moim ciele i chcę czynić tak, jak on czynił.

4. Pomimo surowego wychowania Getty nie wyrósł na osobę cichą ani religijną, a wprost przeciwnie. Zachowywał się bardzo buńczucznie i buntował się przeciwko rodzicom. Z tego powodu ojciec udzielał mu poniżająco małego finansowego wsparcia, a swoim głównym spadkobiercą zamiast syna uczynił swoją żonę.

Pierwszy milion

Kliknij i zobacz więcej!
J. Paul Getty

5. Kiedy J. Paul Getty ukończył Oxford, zdecydował się przyłączyć i kontynuować rodzinny interes. Początkowo, zatrudniony przez swojego ojca, zarabiał zaledwie 100 dolarów miesięcznie.

6. J. Paul Getty swój pierwszy milion zarobił w wieku 23 lat. Dokonałby tego wcześniej, ale ojciec nie chciał pożyczyć mu pieniędzy, o które prosił. Matka Paula także odmówiła pożyczki. W okresie wielkiego kryzysu (1929-1933) skupował małe, nieradzące sobie przedsiębiorstwa należące do tej samej branży i stworzył gigantyczny koncern Getty Oil.

7. W 1966 roku J. Paul Getty trafił do Księgi rekordów Guinnessa jako najbogatszy człowiek świata. Jego majątek wart był wówczas 1,2 miliarda dolarów (około 10 miliardów w przeliczeniu na dzisiejszą wartość waluty).

Wszystkie jego żony

Kliknij i zobacz więcej!
29-letnia Theodora Lynch, piąta żona J. Paula Getty'ego

8. Getty był strasznym kobieciarzem, czym doprowadzał do szewskiej pasji swoich konserwatywnych rodziców. Jeden z jego prawników, Robin Lund, powiedział kiedyś, że:
Paul nie potrafił powiedzieć "nie" kobiecie, i "tak" mężczyźnie.

9. J. Paul Getty był pięciokrotnie żonaty, a każda z jego żon była tak młoda, że mogłaby śmiało być jego córką. Jego biografowie twierdzą, że 4 z poślubionych kobiet w dniu zamążpójścia były dziewicami. Jeden z najsłynniejszych cytatów Getty'ego:
Trwały związek pomiędzy kobietą a mężczyzną jest możliwy tylko wtedy, gdy jesteś nieudacznikiem w świecie biznesu.

Rodzina

Kliknij i zobacz więcej!
J. Paul Getty III, wnuk miliardera, kilka dni po uwolnieniu go przez porywaczy

10. Z pięciu małżeństw Paul doczekał się pięciu synów. Jeden z nich zmarł podczas operacji w wieku 12 lat. W tym czasie Paul przebywał w Europie. Odmówił powrotu do Stanów, ponieważ wymagało tego dobro prowadzonych interesów. Zresztą miał nawet straszne zastrzeżenia i zrobił ówczesnej żonie awanturę przez telefon, że zbyt wiele wydaje na leczenie chorego na guza mózgu dziecka.

11. W 1973 roku zmarł inny z synów Getty'ego, George F. Getty II, który miał być jego następcą. Wówczas to pozostali potomkowie płci męskiej pozwali chciwego ojca, żądając większego wsparcia finansowego. Sprawę w sądzie przegrali, ale Getty wypłacił im część pieniędzy, których się od niego domagali.

12. 10 lipca 1973 roku jego 16-letni wnuk został porwany przez włoską organizację mafijną 'Ndrangheta. Porywacze zażądali 17 milionów dolarów okupu w zamian za uwolnienie młodzieńca. Getty doszedł do wniosku, że to jego wnuk, być może nawet i w porozumieniu z innymi członkami rodziny, uknuł spisek i czyha na jego pieniądze. Odmówił wypłacenia okupu, argumentując:
Mam 15 wnucząt. Jeżeli teraz zapłacę, tym samym narażę życie pozostałych 14.

W listopadzie do rezydencji miliardera nadeszła pocztą koperta, w której znajdował się pukiel włosów porwanego oraz jego ucho. Jednocześnie porywacze zmniejszyli żądania do 3,2 miliona dolarów, zaznaczając jednakże:
To jego ucho. Jeżeli w ciągu 10 dni nie dostaniemy pieniędzy, pocztą nadejdzie drugie ucho. Innymi słowy, Paul wróci w małych kawałkach.

J. Paul Getty zgodził się zapłacić 3 miliony dolarów. 2,2 miliona wyłożył z własnych pieniędzy, natomiast 800 tysięcy USD pożyczył swojemu synowi J. Paulowi Getty'emu II, na niewielkie 4%.
Dlaczego krezus zapłacił tylko 2,2 miliona? Rozwiązanie zagadki na końcu artykułu :)

13. Kiedy jego syn J. Paul Getty II zadzwonił, by podziękować ojcu za zapłacenie okupu za jego syna, ten nawet nie raczył podejść do telefonu.

Sutton Place i kochanki

Kliknij i zobacz więcej!
Sutton Place, fotografia współczesna

14. W 1959 roku Getty kupił od zubożałego księcia Sutton Place. Zapłacił za posiadłość 60 tysięcy funtów, co stanowiło około 50% tego, co zapłacił książę tylko, że... 40 lat wcześniej. W Sutton Place Paul mieszkał sam, nie licząc swojej licznej ochrony, aż do swojej śmierci w 1976 roku. Przez te 17 lat ani razu nie zaprosił nikogo ze swojej rodziny, by go odwiedzili.

15. W późniejszych latach Getty miał wiele kochanek, z których część pochodziła z arystokracji. Jedną z nich była Mary Teissier, daleka kuzynka ostatniego cara Rosji. Miliarderowi schlebiał fakt, że arystokratka gotuje dla niego i spełnia jego zachcianki.

16. Wszystkie kochanki musiały podpisać umowę, że nigdy nie będą wysuwały żadnych finansowych roszczeń wobec Getty'ego. Dopiero po złożeniu stosownych podpisów mogły zamieszkać w Sutton Place.

Skąpstwo Getty'ego

Kliknij i zobacz więcej!
Kadr z filmu "Wszystkie pieniądze świata" z 2017 roku, w reżyserii Ridleya Scotta. W rolę J. Paula Getty'ego wcielił się Christopher Plummer.

17. Skąpstwo Getty'ego nasiliło się, gdy odizolował się od reszty rodziny. Stało się wręcz legendarne. Miliarder potrafił m.in. wielokrotnie używać kopert, które otrzymał pocztą. Zamazywał stary adres i dopisywał nowy. W środku takiej koperty na ogół znajdowała się odpowiedź do adresata napisana na marginesie kartki, którą otrzymał od niego Getty. Klej, którego używał do przyklejania znaczków, rozcieńczał do tego stopnia, że można było myć nim ręce.

18. By zaoszczędzić na centralnym ogrzewaniu, kazał wstawić do swojego salonu kilka elektrycznych grzejników. Czasami zaproszeni goście (ale broń Boże rodzina) korzystali z jego telefonu, by zadzwonić np. do Australii. Rozmowy takie oczywiście sporo kosztowały, więc Getty zamontował telefon na monety. Chcesz zadzwonić - zapłać!

19. Pewnego razy Getty zabrał grupkę znajomych na wystawę psów do Londynu. Kazał im spacerować dookoła budynku przez 10-15 minut, ponieważ po godzinie 17:00 cena biletów spadała o połowę.

20. Nigdy nie kupił sobie pary skarpet, która kosztowała więcej niż jednego dolara.

Starość i śmierć

Kliknij i zobacz więcej!
Tricia Nixon, córka prezydenta Richarda Nixona, na przyjęciu z okazji 80. urodzin Getty'ego.

21.
Na starość Getty cierpiał na różnego rodzaju fobie. Bał się latać samolotem. Nie odbierał telefonu, ponieważ bał się, że "coś strasznego wyjdzie ze słuchawki". Zamiast tego sekretarka przekazywała rodzinie, że miliarder nie ma ochoty z nimi rozmawiać.

22. Po przekroczeniu 80. roku życia Getty eksperymentował z lekami, które miały utrzymać jego potencję.

23. W swoim ostatnim wywiadzie, którego udzielił kilka tygodni przed śmiercią, został zapytany o to, czego najbogatszy człowiek na świecie mógłby jeszcze chcieć od życia. Odpowiedział:
Chciałbym móc jeszcze prowadzić swoje interesy.

24. Kiedy Getty zmarł, jego rodzina, wliczając w to potomków z prawego łoża w linii prostej, oraz wierna służba nie dostali w spadku praktycznie nic. Lwia część fortuny trafiła do muzeum w Malibu, które momentalnie stało się najbogatszym muzeum na świecie.

25. Prezenter telewizyjny tak skomentował fakt odejścia z tego świata Jeana Paula Getty'ego:
"Zmarł dzisiaj najbogatszy, najsamotniejszy i najbardziej samolubny człowiek na świecie. Przez 84 lata swojego życia nie dał ani centa potrzebującym".

Bonus - rozwiązanie zagadki:

J. Paul Getty zapłacił dokładnie 2,2 miliona dolarów okupu za swojego porwanego wnuka, ponieważ w owych czasach była to maksymalna kwota... jaką można było odliczyć od podatku!

Oglądany: 99622x | Komentarzy: 49 | Okejek: 393 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.07

23.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało