Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Polska policja widziana okiem policjanta z Detroit

188 362  
847   167  
Przemysław z Detroit pisze: Ostatnie 25 lat spędziłem w USA. Urodziły mi się tam dzieci. Syn wstąpił do policji pomimo lamentów jego matki, że na pewno go zastrzelą, że wpadnie w alkoholizm i że studia są ważniejsze.

Policjant z Detroit - Joe Monster
Córka poszła w ślady starszego brata, aktualnie jest w Detroit Metropolitan Police Academy na czymś, co w Polsce nazwalibyśmy szkoleniem podstawowym. Mój syn służy w Detroit w stanie Michigan i ma pod sobą najgorszy rejon całego Detroit. Codziennie wyjeżdża wraz ze swoimi kolegami w miasto ze swojego posterunku nr 9. Jego rejon odpowiedzialności to jakieś 12 mil kwadratowych i około 74 tysięcy ludzi żyjących często w wielkiej biedzie. Trzeba pamiętać o tym, że Detroit to miasto upadłe, są tu całe osiedla opuszczonych domów i wielkie dzielnice nędzy. To tutaj jest słynna Ósma Mila i to tutaj jest jedna z największych liczba morderstw w całych Stanach Zjednoczonych. Około 8 zabójstw rocznie na 10 tysięcy mieszkańców. Jest niebezpiecznie.

Przez ostatnie cztery lata częściej niż zwykle bywaliśmy w Polsce. W tym czasie jeden z członków naszej rodziny (mój siostrzeniec) z dużego polskiego miasta wstąpił do polskiej policji. Siłą rzeczy na święta czy przy innych okazjach poruszaliśmy ten temat w gronie domowników i kilka kwestii przedstawia się dramatycznie. Chciałbym je wskazać. Jeżeli w czymś się pomylę, to proszę o poprawienie mnie. Ja nie znam do końca przepisów i prawa, nie jestem w tej dziedzinie żadnym ekspertem. Ja bazuję na tym, co zostało mi przekazane.

#1. Wstyd z bycia policjantem?

Policjant z Detroit - Joe Monster

Odnoszę wrażenie, że policjanci w Polsce wstydzą się tego, że służą swoim życiem i zdrowiem obywatelom Polski. Kiedy moja siostra z Polski przekazywała mi wiadomość, że mój siostrzeniec wstąpił do służby, to obniżała głos i mówiła szeptem, jakby to była wielka tajemnica. Mój siostrzeniec mówi mi, że nie wraca w mundurze ze służby do domu, bo boi się, że ktoś może go przez to zaczepić na ulicy. Nie przyznaje się sąsiadom, gdzie pracuje, bo boi się, że mogą mu zarysować auto pod blokiem na osiedlu, a w gronie znajomych nie rozmawia o swoim zawodzie. Do tego nie je w lokalach na służbie, bo się wstydzi.

Mojego syna i mnie ogromnie to zdziwiło. Kiedy mój syn poszedł na akademię, to od razu obdzwoniłem znajomych, żeby się tym pochwalić. Mój syn często sam szczyci się tym, że jest w gronie funkcjonariuszy policji, a puszy się przy tym jak paw z dumy. Bardzo często na służbie jada obiady w lokalach, a ludzie cieszą się, kiedy policjanci jedzą razem z nimi, ponieważ mają zapewnione bezpieczeństwo. Właściciele stołówek zachęcają policję do tego, żeby jadła u nich, różnymi obniżkami dla funkcjonariuszy. Syn dostaje od posterunku dresy z napisem "Policja" i z nazwą jednostki, w której służy. Często w nich chodzi albo biega po mieście, mówi, że lubi w ten sposób zaznaczać, że przynależy do formacji, że ma taką wyjątkową pracę i że nie jest przeciętnym mieszkańcem miasta. Kiedy w okolicy wprowadza się policjant albo rodzina policyjna, to wszyscy sąsiedzi się cieszą, a w Polsce policjant ukrywa ten fakt przed swoimi sąsiadami.

#2. Wielość przełożonych

Policjant z Detroit - Joe Monster

Kiedy mój siostrzeniec zaczął wymieniać ilu ma przełożonych, to dziwiłem się, że może ich wszystkich zapamiętać. Komendant, zastępca komendanta, naczelnik, zastępca naczelnika, kierownik, zastępca kierownika, asystent, zastępca asystenta, każdy inaczej się nazywa i ma inny stopień. Mało tego, mówił, że nawet przełożeni z innych jednostek są też jakby pośrednio jego przełożonymi, pomimo tego, że nie służy on w ich jednostce. W USA na posterunku policjant ma nad sobą komendanta i supervisora. Komendant dowodzi jednostką, a supervisor departamentem. Departamentów jest zazwyczaj kilka, np. patrol, cid. Każdy departament ma swojego supervisora, który nim dowodzi i to wszystko.

#3. Liczba kontroli

Policjant z Detroit - Joe Monster

Siostrzeniec powiedział, że każdy z jego przełożonych może go sprawdzić podczas służby, czy dobrze wykonuje swoje obowiązki. To dobrze. Ale mówi, że ma takie kontrole bardzo często. Nawet kilka razy w miesiącu. To tak jakby przełożeni dowódcy nie ufali swoim policjantom i nie robili nic, tylko ich ciągle sprawdzali. Dla mnie i mojego syna wygląda to na wprowadzanie niepotrzebnego chaosu i stresu. Owszem, on również podczas służby jest sprawdzany. Zdarza się to kilka razy w roku, ma to formę rozmowy z przełożonym, który pyta jak leci czas i czy czegoś nie potrzebują. Jeżeli nie dzieje się nic złego, to po co sprawdzać takiego policjanta? Jeżeli ktoś jest tak często sprawdzany przez przełożonych w USA, to zaczyna się tym interesować wydział wewnętrzny i sprawdza, czy ten policjant przypadkiem nie popełnił jakiegoś przestępstwa, skoro jest ciągle sprawdzany i czy nie utracił zaufania przełożonego.

#4. Specjalizacje

Policjant z Detroit - Joe Monster

W USA każdy policjant ma swoją rolę do odegrania. Jeżeli ktoś jest saperem, to ma do czynienia z ładunkami wybuchowymi, jeżeli ktoś jest nurkiem, to nurkuje, jeżeli ktoś jest pilotem śmigłowca, to lata śmigłowcem. Siostrzeniec opowiadał, że w Polsce zdarzało mu się pilnować pocisku z okresu drugiej wojny światowej, który nie wybuchł. Kazał mu to zrobić jego przełożony. Mój siostrzeniec nie jest saperem, nie zna się na materiałach wybuchowych, jest policjantem, który patroluje ulice. Jednak pilnował bomby całą noc. W USA zostałoby to odebrane jako narażanie policjanta na ogromne ryzyko. Takimi rzeczami zajęliby się policjanci, którzy mają odpowiednie kompetencje, kwalifikacje, ponieważ tylko oni potrafiliby to zrobić bezpiecznie i profesjonalnie. Zwyczajna głupota.

Siostrzeniec opowiadał mi, że dowódców bardzo często nie interesuje to, kto ma coś zrobić, tylko żeby było zrobione. Jako obywatel nie chciałbym, żeby operację serca przeprowadzał mi hydraulik i nie chciałbym, żeby chirurg zakładał mi hydraulikę w domu. W Polsce każdy ma robić wszystko, pomimo tego, że nie ma do tego kwalifikacji/uprawnień/szkolenia, co powoduje niepotrzebne ryzyko i gwarantuje niską jakość wykonanej pracy.

#5. Używanie przemocy i taser

Policjant z Detroit - Joe Monster

Nie spodziewałem się, że to może być urządzenie budzące tak wiele kontrowersji w całej formacji. Zdaję sobie sprawę z tego, że w Polsce są inne przepisy używania przemocy przez policję, ale skoro tasera używają policjanci, czyli osoby, które znają się na swojej pracy, to dlaczego ciągle jest to tematem tabu? Rozumiem, że można by było protestować, gdyby nagle straż pożarna albo nauczyciele dostali uprawnienia używania tasera albo pałki, ale jest to narzędzie używane przez policję. Po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo policjanta, który dzięki temu nie musi wchodzić w bezpośrednią konfrontację siłową z osobą, która nie wypełnia jego rozkazów. Jest to duży komfort dla funkcjonariusza.

W USA każdy wie, że jeżeli nie będziesz współpracował z policjantem, to on użyje wobec ciebie przemocy, bo po to jest i taka jest jego rola. Policjant nie jest od wdawania się w dyskusje, tylko od robienia swojej roboty, jeżeli ktoś mu ją uniemożliwia, to automatycznie staje się przeszkodą do usunięcia. Siostrzeniec powiedział mi, że oficjalnie wewnątrz policji w Polsce nie można nawet używać słowa „przemoc”, bo to źle brzmi. To może niech policja przebierze się za taksówkarzy i udaje, że ich rolą tak naprawdę jest wożenie ludzi za pieniądze, a nie egzekwowanie porządku.

#6. Broń

Policjant z Detroit - Joe Monster

W Polsce jest wiele przypadków, kiedy policjant może strzelać, ale pomimo tego, że są one wyraźnie określone i spisane, to i tak żaden policjant nie wie do końca, kiedy może strzelać, ponieważ ostateczna interpretacja przepisów zależy od sądu. Jak to usłyszałem, to aż się przeraziłem. Ktoś ma decydować za policjanta, który był na miejscu zdarzenia, czy prawidłowo strzelał czy nie? Ktoś, kogo tam nawet nie było? Ktoś, kto bazuje na jasnych przepisach, ale interpretuje je na różne sposoby? Kompletnie niezrozumiałe.

#7. Szkolenia

Policjant z Detroit - Joe Monster

Zakończę tematem szkoleń. W Polsce funkcjonuje system kursów w policji, który ma się nijak do rzeczywistości. Wygląda to tak, że policjant najpierw zajmuje jakieś stanowisko, a dopiero POTEM jest przeszkalany z zakresu obowiązków, jakie ma wykonywać, ale praktycznie od razu wymaga się od niego bezbłędnego działania na nowym stanowisku, jeszcze przed odbyciem tego szkolenia. Np. policjant patrolu zostaje dochodzeniowcem, a dopiero po jakimś czasie zostaje wysłany na kurs pracy dochodzeniowca. Nie mam pojęcia, jak coś takiego ma prawo działać. To tak jakby najpierw dać komuś dźwig i kazać budować mu dom, ale dopiero po miesiącu pracy na budowie nauczyć go obsługi tego dźwigu. Katastrofa murowana.

Zawsze byłem dumny z Polski, zawsze podkreślam swoje korzenie i uważam, że mój kraj zrobił ogromne postępy w każdym możliwym sektorze przez ostatnie lata. Naprawdę nie mamy czego się wstydzić za granicą, mało tego, uważam, że są kwestie, w których wypadamy lepiej nawet na tle USA. Mam jednak wiele obaw o bezpieczeństwo mojej Polski. Policja to jeden z najważniejszych organów każdego państwa na świecie. Tylko sprawna i silna policja gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańców. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie z naszą policją, ale póki co, jeszcze daleka droga przed całą instytucją.

Pozdrawiam wszystkim Polaków,
Przemysław z Detroit, ale przede wszystkim z Polski

Linki do autora tekstu: 1, 2
31

Oglądany: 188362x | Komentarzy: 167 | Okejek: 847 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało