Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej III

105 537  
383   59  
Z kolejnej odsłony ciekawostek dowiecie się, między innymi, gdzie się podziało pewne drzewo, ile kosztuje siano oraz co się stało ze świętą księgą z Baszkirii.

#1. Jednego ptaszka mniej

Kliknij i zobacz więcej!
Przez ponad wiek na logo firmy Nestle widniał ptak i trzy pisklęta w gnieździe. W 1988 r. podczas kolejnego rebrandingu logo straciło jedno pisklę. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy było to, że w tym czasie przeciętna rodzina w krajach zachodnich posiadała już jedynie dwoje dzieci.

#2. Przesadził z żartami

Kliknij i zobacz więcej!

Pierworodny syn poety Siergieja Jesienina został rozstrzelany w 1937 roku: kiedyś żartował z przyjaciółmi, że chciałby zrzucić bombę na Kreml. Matce powiedziano, że został wysłany do obozu na 10 lat bez możliwości korespondencji.

#3. Kupa siana za kupy siana

Kliknij i zobacz więcej!

Obraz słynnego francuskiego artysty Claude'a Moneta z serii "Haystacks" (Stogi siana) został sprzedany na aukcji Sothebyʼs w Nowym Jorku (USA) za 110,7 miliona dolarów.

Płótno Moneta powstało w 1890 r. i wchodzi w skład serii obrazów przedstawiających życie na wsi w regionie Normandii, gdzie mieszkał artysta. Jest to pierwszy obraz impresjonistyczny w historii, który został sprzedany na publicznej aukcji za ponad 100 milionów dolarów.

Dotychczasowi właściciele obrazu, którzy wystawili go na aukcję, kupili płótno w 1986 roku za 2,5 miliona dolarów. Nazwisko nowego właściciela płótna Moneta nie zostało ujawnione.

„Haystacks” to jedna z najbardziej znanych serii Claude Moneta. Zawiera 25 obrazów namalowanych w latach 1890-1891 w pobliżu domu artysty w Giverny.

#4. Tak pachnie zemsta

Kliknij i zobacz więcej!

Na początku XIX wieku aromaty, w których dominowały elementy zwierzęce: piżmo, ambra, cybetyna, cieszyły się ogromną popularnością. Cesarzowa francuska, Józefina, była wielką fanką piżma. Napoleon przeciwnie, nie tolerował piżma. Kiedy małżeństwo Józefiny z Napoleonem zostało rozwiązane, kobieta zemściła się na byłym mężu, rozpylając we wszystkich pokojach piżmo. Ten zapach nie zanikał i podobno był odczuwany przez wiele lat.

#5. Pozdrowienia z Serbii

Kliknij i zobacz więcej!

„Wybaczcie, nie wiedzieliśmy, że jest niewidzialny” - serbski plakat poświęcony zestrzelonemu bombowcowi F-117A.

#6. Ponowne narodziny

Kliknij i zobacz więcej!

Lal Bihari, rolnik z najludniejszego indyjskiego stanu Uttar Pradesh, w 1976 r., próbując zebrać dokumenty do pożyczki, zorientował się, że według oficjalnych danych nie żyje. Okazało się, że jego wuj, aby odebrać ziemię bratankowi, dał łapówkę urzędnikowi, który wypisał akt zgonu Bihariego. Świeżo upieczony denat nie poddał się i zaczął walczyć o powrót do normalnego życia. Udało się to dopiero w 1994 roku. Po powrocie do żywych Lal Bihari założył Stowarzyszenie Umarłych Ludzi, które pomaga osobom uznanym za martwe odzyskać status żywych - okazało się, że takich ludzi jest niemało.

#7. Prędzej wąż zapali

Kliknij i zobacz więcej!

W Brazylii funkcjonuje wyrażenie „prędzej wąż zapali” - analogia naszego „prędzej kaktus wyrośnie na dłoni”. W 1942 r. Brazylia zerwała stosunki dyplomatyczne z krajami bloku nazistowskiego i zaprzestała z nimi stosunków handlowych. Następnie niemiecka flota wysłała dziesięć okrętów podwodnych ku wybrzeżom Brazylii i rozpoczęła polowanie na brazylijskie statki handlowe.

Wówczas Brazylia ogłosiła mobilizację i utworzyła Brazylijski Korpus Ekspedycyjny (FEB) na swoim terytorium. W kraju utarło się takie powiedzenie, że prędzej wąż zapali, niż FEB wyruszy na front. Jednak w 1944 r. ponad 25 000 Brazylijczyków (ze wszystkich krajów Ameryki Południowej tylko Brazylia wysłała swych żołnierzy) wyruszyło na wojnę w Europie. Na rękawie mieli naszywkę z wizerunkiem węża palącego fajkę.

Brazylijczycy uczestniczyli w starciach na Linii Gotów i operacji północno-włoskiej. 2 maja 1945 r. Brazylijski Korpus Ekspedycyjny zdołały pokonać armię niemiecko-włoską w Ligurii i wyzwolić Turyn.

#8. Szacunek dla Świętej Księgi

Kliknij i zobacz więcej!

Baszkirska rodzina przekazała w darze muzeum MSW Baszkirii kodeks Karny RSFRR, który został wydany w 1926 roku w języku arabskim, i który od lat mieli w domu i brali za świętą księgę muzułmanów - Koran.

Darczyni, Rafija Zinatullina powiedziała, że pakunek z książką przechodził w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie: "Matka mówiła, że to święta księga, trzeba ją owinąć w ściereczkę i wkładać pod poduszkę, by dzieci były spokojne i nie kaprysiły.
I dopiero po tylu latach okazało się, że jest to kodeks Karny RSFRR z 1926 roku".

#9. Szach-mat

Kliknij i zobacz więcej!

Królowa Kastylii Izabela I była legendarną kobietą. Wygrała walkę o dziedzictwo kastylijskie, zakończyła rekonkwistę i sfinansowała wyprawę Kolumba.

Aby ją zadowolić, zmieniono zasady gry w szachy. Do XV wieku królowa była postacią męską i nazywano ją wezyrem, ministrem, asystentem. Wezyr był słabszy od gońca - mógł przechodzić tylko jedno pole po przekątnej. W 1475 roku, wraz z dojściem do władzy Izabeli, Hiszpanie zmienili płeć postaci. Została kobietą, ale nadal przemieszczała się tylko o jedno pole. W 1495 roku, kiedy Izabela stała się jedną z najbardziej wpływowych królowych Europy, postać królowej w szachach mogła poruszać się po planszy w dowolnym kierunku o dowolną liczbę wolnych pól.

#10. Klucze wiolinowe geniuszy muzyki

Kliknij i zobacz więcej!


#11. Jedyne takie dzieło sztuki

Kliknij i zobacz więcej!

"Poległy astronauta" to jedyne ziemskie dzieło sztuki na Księżycu, rzeźba ustawiona przez załogę statku kosmicznego Apollo 15 w dniu 1 sierpnia 1971 roku. Obok aluminiowej figurki znajduje się płytka wetknięta w grunt, na której utrwalono nazwiska ośmiu amerykańskich astronautów i sześciu kosmonautów ZSRR. Autorem rzeźby jest Paul Van Hoeydonck.

#12. Jakaś płyta zespołu wokalno-instrumentalnego bez nazwy

Kliknij i zobacz więcej!

Zespół wokalno-instrumentalny. J. Lennon i P. McCartney. Miłości nie można kupić/Srebrny młotek. ZSRR, lata 70. XX w.

#13. Ileż można...

Kliknij i zobacz więcej!

W 1991 roku stacja radiowa KLSK FM w amerykańskim mieście Albuquerque postanowiła zmienić format na klasyczny rock, w związku z czym utwór Led Zeppelin „Stairway to Heaven” brzmiał w eterze przez 24 godziny. Na prośbę zaniepokojonych słuchaczy, do siedziby stacji radiowej dwa razy przyjeżdżała policja: jedni słuchacze podejrzewali, że DJ najprawdopodobniej miał atak serca i nie zmienił utworu, a drudzy, że terroryści zajęli radio, ponieważ wielkim fanem Led Zeppelin miał być sam Saddam Hussein.

#14. Drzewo z Ténéré

Kliknij i zobacz więcej!

Akacja, która kiedyś była uważana za najbardziej samotne drzewo na Ziemi. Rosła na pustyni Ténéré (na północny wschód od Nigru); w promieniu 400 km nie było ani jednego innego drzewa.

Drzewo stało się znane na początku lat 30. XX wieku, kiedy to zostało obiektem zainteresowania przyrodników i geografów; wcześniej była punktem orientacyjnym dla karawan handlowych przemieszczających się szlakami handlowymi Sahary. Naukowcy odkryli, że wiek akacji wynosił około 300 lat. Stworzono różne hipotezy dotyczące drzewa Ténéré, najczęściej uważa się, że jest to pozostałość lasu, który zniknął w wyniku szybkich zmian klimatu i pustynnienia. Drzewo posiadało bardzo rozłożysty i głęboki system korzeniowy.

Akacja została uderzona przez ciężarówkę prowadzoną przez pijanego libijskiego kierowcę w 1973 roku. 8 listopada tego samego roku pozostałości drzewa przeniesiono do Muzeum Narodowego Nigru w stolicy stanu, mieście Niamey. W miejscu, gdzie stała, wzniesiono metalowy pomnik w kształcie drzewa.

Kliknij i zobacz więcej!


#15. Grunt to bezpieczeństwo

Kliknij i zobacz więcej!

Kilka wieków temu medycyna nie dysponowała wystarczająco dokładnymi i pewnymi metodami stwierdzania śmierci, a ludzie w letargu lub nieprzytomni byli często chowani żywcem. Z tego powodu od końca XVIII wieku w Europie popularne stało się grzebanie zmarłych w tak zwanych bezpiecznych trumnach. Najprościej rzecz ujmując konstrukcja takiej trumny zawierała rurkę do oddychania wyprowadzoną na zewnątrz i dzwonek, od którego sznur był przymocowany do dłoni pogrzebanego.

<<< W poprzednim odcinku


Oglądany: 105537x | Komentarzy: 59 | Okejek: 383 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało