Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 ciekawostek o papieżach. Rzeczy, których raczej nie chciałaby wiedzieć Twoja babcia

121 904  
392   85  
O tym, jak pewien papież ogłosił rezygnację, której nie zrozumiał nikt, a potem już tylko lepiej i mroczniej, by zakończyć na erotycznej powiastce, która została bestsellerem.

#1. Rezygnacja Benedykta XVI

176292315f62fce1.jpg
Wydawałoby się, że gdzie jak gdzie, w Watykanie akurat z łaciną powinni radzić sobie całkiem nieźle… Tymczasem jednak kiedy papież Benedykt XVI ogłaszał swoją rezygnację, przemawiając właśnie po łacinie, treść komunikatu zrozumiała tylko jedna dziennikarka – Giovanna Chirri z włoskiej agencji prasowej Ansa. I to ona jako pierwsza przekazała światu zaskakującą wiadomość.

#2. Naznaczony przez gołębia

1762924871236a12.jpg

W jaki sposób wybierani są papieże? W teorii wszystko jest zawczasu bardzo dokładnie przemyślane, w praktyce… różnie bywa. Urzędujący w latach 236-250 papież Fabian w ogóle nie był brany pod uwagę jako kandydat do objęcia tronu. Zmieniło się to, gdy… na jego głowie przysiadł sobie gołąb, co wybierający uznali za jasny i dobitny znak, że to właśnie on, nie żaden z bardziej znanych kandydatów, jest prawdziwie godny urzędu.

#3. Pius XII a Żydzi

1762925047eccd53.jpg

Wybrany na papieża w 1939 roku Pius XII był zewsząd krytykowany za to, że nigdy otwarcie i twardo nie postawił się Hitlerowi. Owszem, krytykował go, ale nigdy dobitnie. Jednak to, co „na powierzchni” – słowa – okazuje się być zupełnie odmienne od czynów. Za kulisami Pius XII osobiście koordynował akcję ratunkową, która pozwoliła, jeśli wierzyć doniesieniom, ocalić przed wymordowaniem nawet 860 tysięcy Żydów z całej Europy.

#4. Papamobil Franciszka

176292640dafa424.jpg

Prawdopodobnie ostatnia rzecz, z jaką kojarzy się Watykan, to skromność i
ubóstwo. Wręcz przeciwnie, a wisienką – względnie: truskawką – na torcie były zawsze luksusowe samochody, którymi papieże wożeni byli pośród wiwatujących na ich cześć tłumów. Mercedesy, BMW, auta wykonane na specjalne zamówienie… Aż wreszcie pojawił się mistrz PR-u, Franciszek, który przesiadł się do niebieskiego forda focusa.

#5. Słoń Leona X

17629274ecf82105.jpg

A skoro już mowa o papieskiej skromności… pod tym względem trudno będzie dorównać Leonowi X, „służącemu” w latach 1513-1521. To właśnie za jego sprawą w podziemiach Watykanu pogrzebany jest… słoń. Nie byle jaki – Hanno, domowe zwierzątko pochodzącego z Florencji papieża, zwykł ucztować razem z papieżem, zjadając resztki z jego stołu. Oczywiście nie wyszło mu to na zdrowie, więc aby ratować pupila, Leon X polecił, by zaaplikować mu… lewatywę ze szczerego złota. Nie pomogło. O dziwo.

#6. Loty Benedykta

1762928ccfc5c176.jpg

Papież Benedykt XVI nigdy nie nauczył się jeździć samochodem i nie miał prawa jazdy (nie wiadomo, jak z rachunkiem bankowym i kotem). Najwyraźniej był jednak do wyższych celów stworzony. Dosłownie – posiada licencję pilota małych samolotów oraz helikopterów. I chętnie robi(ł) z niej użytek. Za czasów swojego urzędowania chętnie sam zasiadał za sterami watykańskiego śmigłowca, udając się na oficjalne spotkania czy do papieskich rezydencji.

#7. Rozkaz Innocentego III

1762929eec5eb297.jpg

Określenie „świątobliwości” raczej nie pochodzi od połączenia świętości oraz wątpliwości, chociaż niekiedy samo o taką interpretację się prosi. W 1209 roku papież Innocenty III ogłosił krucjatę wymierzoną w katarów – zamieszkujących południową Francję oraz północne Włochy przeciwników feudalizmu i kościelnej hierarchii, stanowiących w mniemaniu Kościoła heretyków i wrogów. Przyjmując rozkaz, zapytano wysłannika Innocentego, w jaki sposób odróżnić katolików od katarów. „Zabijcie wszystkich, Pan rozpozna swoich”, padła odpowiedź.

#8. Rezygnacja Celestyna V

17629303cec6db18.jpg

Nie dla wszystkich wybranych urząd papieski to szczyt marzeń. Zderzenie z rzeczywistością bywa rozczarowujące. Przekonał się o tym m.in. Celestyn V w XIII wieku. Po pięciu miesiącach walenia głową w mur nad niedającymi się przeforsować zmianami, zdecydował, że pie… ma dość, rezygnuje i wraca do pustelniczego życia w ubóstwie, którym cieszył się przed papiestwem. Marzenia bardzo szybko zostały pokrzyżowane. Jego następca, Bonifacy VIII, uznał jednak, że ludzie mogą wciąż widzieć w nim prawowitego papieża, w związku z tym na wszelki wypadek uwięził go w celi, gdzie Celestyn zmarł po półtora roku.

#9. Zabawy Jana XII

17629313161de259.jpg

Najświętsi pośród najświętszych, obrani na urząd papieże gotowi każdą myślą, każdym słowem i czynem dawać przykład zapatrzonym w nich wiernym… zaraz, wróć. To nie ta bajka. O papieżu Janie XII (X wiek) można powiedzieć wszystko, ale na pewno nie to, że był dobrym przykładem. Wystarczy wspomnieć jak zmarł – historycy nie są zgodni, czy podczas seksu z zamężną kobietą czy już później, po starciu z jej rozjuszonym mężem. Obie wersje równie dobre. Za życia Jan XII wsławił się także innymi romansami, mianowaniem dziesięciolatków na biskupów czy… wznoszeniem toastów za zdrowie diabła.

#10. Książka Piusa II

1762932775901af10.jpg

Zanim niejaki Aeneas Sylvius Piccolomini został papieżem, przybrawszy imię Piusa II, oddawał się zupełnie innym zajęciom, w tym literaturze. To spod jego pióra wyszła Historia de duobus amantibus, czyli – po naszemu – „historia dwojga kochanków”. To pełna erotycznych wycieczek historia zakazanej miłości pomiędzy zamężną kobietą a ubiegającym się o ważny urząd kawalerem. Żeby było zabawniej, papieski erotyk stał się najlepiej sprzedającą się książką całego XV stulecia.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
16

Oglądany: 121904x | Komentarzy: 85 | Okejek: 392 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało