Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

11 dziwacznych rzeczy, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

81 342  
291   54  
Wydaje Ci się, że widziałeś już wszystko? Prawdopodobnie jesteś w błędzie – a poniższa jedenastka ma duże szanse Ci to udowodnić. Przekonajmy się!

#1. Okno czarownicy

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster
W Polsce krzywe okna występują zazwyczaj wtedy, kiedy robotnicy mający je montować nieco za mocno zabalują poprzedniego wieczora. W Ameryce – bywają robione celowo. Ale nie wszędzie, bo głównie w stanie Vermont, od którego zresztą wzięły jedną ze swoich nazw. Okna vermonckie lub też okna czarownicy to zamontowane zwykle pod kątem ok. 45° okna, mające za zadanie… uniemożliwić wlecenie do budynku czarownicom na miotłach. Jeden z przesądów głosił bowiem, że są one nie do sforsowania dla wiedźmy – być może ze względu na ograniczoną manewrowość latającej miotły.

#2. Czosnek solo

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

Jeśli przepis mówi, aby dodać jeden ząbek czosnku, powinien chyba doprecyzowywać, o jaki czosnek chodzi. U podnóża Himalajów już od jakichś 7 tys. lat uprawiany jest „czosnek solo”, który choć rozmiarami przypomina czosnki dostępne w naszych sklepach, to jednak nie dzieli się na pojedyncze ząbki. Stanowi jedną całość – skąd jego liczne nazwy. Pomijając typowo czosnkowe detale, himalajska odmiana bardziej przypomina nawet cebulę.

#3. Dwunosy pies

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

Kiedy pułkownik Percy Fawcett ogłosił, wróciwszy z wyprawy do Ameryki Południowej, że w lasach Amazonii widział psy o dwóch nosach, czekający w domu znajomi stwierdzili, że najwyraźniej nieco zbyt intensywnie nurzał nos w zakazanych substancjach. Wyśmiany został zupełnie niesłusznie, ponieważ faktycznie gdzieniegdzie w Boliwii zdarzają się zwierzęta, którym natura – w specyficznym figlu – podwoiła narząd węchu.

#4. Muzeum Złej Sztuki

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

Kiedy coś nie spełnia żadnych znanych dotychczas wymogów stawianych przed pracami artystycznymi, można dzisiaj określić to mianem sztuki nowoczesnej i się nie przejmować. Sprzeda się. Można też… wystawić to w Muzeum Złej Sztuki w Massachusetts, które powołano właśnie po to, by docenić wysiłki aspirujących artystów, którym los poskąpił talentu, umiejętności czy pracowitości, by zasłużyć na miejsce pośród prawdziwych wirtuozów pędzla czy dłuta.

#5. Podwodna stacja badawcza

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

O Międzynarodowej Stacji Kosmicznej słyszeli wszyscy – wiszące jakieś 400 km nad naszymi głowami dzieło inżynierii ponad narodowymi podziałami regularnie pojawia się w doniesieniach mediów. Podwodne stacje badawcze są jednak zdecydowanie mniej znane, a są ich… trzy. Aquarius Reef Base i dwie inne znajdują się na głębokości niecałych 20 m pod powierzchnią wody, w Key Largo na Florydzie.

#6. Penisowe ryby

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

Większość świata dużo uwagi poświęca temu, czym jest i jak wygląda to, co trafia na ich talerze. Azjaci wydają się zupełnie tym nie przejmować i z radością wcinają na surowo „penisowe ryby”. Gatunek Urechis unicinctus zyskał tak nobliwy przydomek ze względu na swój wygląd. Bezkręgowce te większość życia spędzają zagrzebane w mule, w wydrążonych przez siebie tunelach, skąd trafiają na stoły Korei, Japonii czy Chin.

#7. Diabelskie cygaro

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

Chorioactis
, znany jako diabelskie cygaro, to gatunek grzyba, który swoim wyglądem przypomina cygaro. Do tego specyficznie syczy i „wybucha”, wyrzucając w powietrze coś jak kłąb dymu, po czym rozkłada się na boki, udając kwiatek… Ot, zjawisko jakich wiele w przyrodzie. Tym jednak, co sprawia, że chorioactis jest tak wyjątkowy, jest jego rozmieszczenie. Niezwykle rzadki, występuje tylko w dwóch miejscach na Ziemi – w Teksasie oraz… w Japonii.

#8. Farma pizzy

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

Jedna ze stacji telewizyjnych w pierwszokwietniowym żarcie zdołała kiedyś przekonać dużą część Brytyjczyków, że na drzewach rośnie makaron. Pizzowe farmy mają podobny potencjał… O co chodzi? Bynajmniej nie o jakiekolwiek rośliny, z których można by zebrać gotowe „placki”. Chodzi o farmy, popularne głównie w środkowych Stanach Zjednoczonych, które wyspecjalizowały się w uprawie/pozyskiwaniu wszystkich składników niezbędnych do przygotowania pizzy.

#9. Osełka Kryszny

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

Na jednym ze stoków w Indiach znajduje się „osełka Kryszny” – ogromny głaz leżący pod kątem 45°, który aż prosi się o to, aby lekkim, ale celnym kopniakiem posłać go na dół (na Wąchock najlepiej…). Sęk w tym, że czeka w najlepsze już niemal dwanaście stuleci i nic nie wskazuje na to, aby miało się udać go ruszyć. Bo skoro nie podołał temu wyzwaniu „zaprzęg” złożony z siedmiu słoni, to nawet przy użyciu ciężkich maszyn budowlanych łatwo nie będzie.

#10. Delfin rzeczny

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

Rzeki to jedne z ostatnich miejsc, w których komukolwiek przyszłoby do głowy szukać delfinów… A jednak – w 2014 roku, po raz pierwszy od niemal stulecia, odkryto nowy gatunek delfina rzecznego. Żyjący w rzekach Araguaia i Tocantins w Ameryce Południowej Inia araguaiaensis nie widzi – spędzając całe życie w nieprzejrzystych wodach do orientacji w terenie wykorzystuje echolokację. Aha, do pięknych raczej nie należy.

#11. Lewy cukier

Dziwaczne rzeczy - Joe Monster

O lewo- czy też prawoskrętnej witaminie C słyszało wielu… często wbrew własnej woli i zdrowemu rozsądkowi. Okazuje się jednak – potwierdzone info! – że istnieje za to „lewy cukier”. To sztucznie pozyskana odmiana glukozy, która smakuje identycznie do naturalnej, jednak nie jest metabolizowana. W rezultacie prawie nie zawiera kalorii, nie niszczy zębów i nie szkodzi cukrzykom.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11