Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej II

56 342  
221   36  
Przed tak świątecznie zapowiadającym się weekendem proponujemy zestaw ciekawostek, a w nim między innymi rzecz o ubogim Franciszku, wesołych pogrzebach i sprzedajnym sędzim...

#1. Prawdziwa żelazna kurtyna

Kliknij i zobacz więcej!
Termin „żelazna kurtyna” pochodzi z XIX wieku. Wówczas oznaczał dosłownie ognioodporną żelazną kurtynę w teatrze.

#2. Krwią dyktatora

Kliknij i zobacz więcej!

W jednym z irackich meczetów znajduje się Koran napisany krwią Saddama Husajna. Księga powstawała ponad dwa lata i została zademonstrowana w 2000 roku. Jak powiedział wydawca, Abbas Shakir Joudi, Husajn w sumie przekazał 27 litrów swojej krwi na produkcję atramentu, chociaż wielu ekspertów określa tę ilość nierealną dla jednego człowieka przez określony czas.

Po śmierci Husajna władze irackie i autorytety religijne nie mogą zdecydować, co zrobić z tym Koranem - z jednej strony zabronione jest pisanie takich ksiąg krwią, i akt ten został natychmiast potępiony przez muzułmanów z innych krajów arabskich, z drugiej strony każdy Koran jest świętą księgą i zniszczenie go jest również zabronione.

#3. Proszę po mnie nie deptać

Kliknij i zobacz więcej!

Wielki bokser Cassius Clay ma swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame.
Jego gwiazda jest jedyną zamontowaną w ścianie, a nie na chodniku. Cassius Clay przeszedł na islam i otrzymał imię Muhammad Ali. Nie chciał, aby święte dla muzułmanów imię proroka było deptane.

#4. Dla drugoklasistów już spoko

Kliknij i zobacz więcej!

Plakat reklamowy papierosów dla astmatyków z początku XX wieku.
Ostatni wers: „Niezalecane dla dzieci poniżej 6 lat”.

#5. Franciszek i jego latawiec

Kliknij i zobacz więcej!

Na zdjęciu włoski talerz z początku XVI wieku, z gminy Deruta. Jeśli wydawało ci się, że Franciszek z Asyżu puszcza latawiec w kształcie Chrystusa ukrzyżowanego, to byłeś w błędzie. Scena przedstawia moment otrzymania przez świętego stygmatów od samego Jezusa.

#6. Kara dla sprzedajnego sędziego

Kliknij i zobacz więcej!
Lewy panel obrazu Gerarda Davida - „Aresztowanie Sizamnesa”

Obraz nosi nazwę „Sprawiedliwość Kambyzesa” i został namalowany przez artystę Gerarda Davida w 1460 roku, specjalnie dla ratusza w Brugii, w którym odbywały się sesje sądowe. Opiera się na fragmencie z "Dziejów" Herodota:

Kliknij i zobacz więcej!
Prawy panel obrazu - „Ukaranie Sizamnesa”

Sizamnes był jednym z królewskich sędziów. Za to, że przekupiony pieniędzmi wydał niesprawiedliwy wyrok, król Kambyzes rozkazał obedrzeć go ze skóry.
Król rozkazał wyciąć skórę, rozciąć ją na pasy, a następnie umocować je do krzesła, na którym Sizamnes siedział w sądzie.

Pokrywszy krzesło skórą sędziego, Kambyzes wyznaczył w miejsce sędziego Sizamnesa nowego sędziego - jego syna, nakazując mu zapamiętać, na jakim krześle będzie siedział, wydając wyroki.

Obraz flamandzkiego artysty Gerard David „Sąd Kambyzesa” wisiał na sali sądowej i miał na celu przypominanie sędziom o ich obowiązkach.
Obraz obecnie znajduje się w Belgii w muzeum miasta Brugia.

#7. Koci interes

Kliknij i zobacz więcej!

Herb 56. (Londyńskiej) Dywizji Piechoty, 1939-1940.
Herb przedstawia symbol Londynu - kota Dicka Whittingtona, bogatego kupca, a następnie mera Londynu. Zgodnie z legendą, Dick był biednym chłopcem, który dorobił się dzięki sprzedaży (za niemałe pieniądze) swojego kota królowi kraju obfitującego w myszy i szczury.

#8. Golizna na pogrzebie

Kliknij i zobacz więcej!

W ubiegłym wieku na Tajwanie striptiz stał się popularną rozrywką pogrzebową. Tradycja zapraszania striptizerek, rozpaczających po zmarłym, zrodziła się w kręgach mafijnych, ale rozprzestrzeniła się także wśród zwykłych ludzi. W połowie lat 80. władze Tajwanu uchwaliły ustawę zakazującą takich występów, ale do dziś striptiz na pogrzebach można zobaczyć na obszarach wiejskich.

#9. O prawdziwych nieszczęściach

Kliknij i zobacz więcej!

Cesarz Austrii Franciszek Józef I rządził krajem przez około siedemdziesiąt lat - od 1848 do 1916 roku. W 1867 roku jego rodzony brat Maksymilian został rozstrzelany przez meksykańskich republikanów. W 1872 r. Franciszek Józef pochował swoją matkę, w 1878 r. - ojca. Jego syn, książę Rudolf, zabił swoją ukochaną, a następnie zastrzelił się w 1889 roku. Jego żona, Sissi, została zabita przez włoskiego anarchistę. W 1914 r. jego bratanek Franciszek Ferdynand Habsburg został zastrzelony przez Gawriła Principa, co rozpoczęło pierwszą wojnę światową.

Pomyśl o Franciszku Józefie I, kiedy będzie ci się wydawać, że jesteś głęboko nieszczęśliwy!

#10. Mało brakowało

Kliknij i zobacz więcej!

W 1911 r. dwóm braciom-podróżnikom, Louisowi i Temple'owi Abernathym, zaoferowano 10 000 USD, jeśli przejadą wierzchem na koniu z Nowego Jorku do San Francisco (4500 km) w ciągu 60 dni. Zgodnie z warunkami umowy Louis i Temple byli zobowiązani do spania i jedzenia wyłącznie pod gołym niebem. Niestety bracia nie otrzymali nagrody - ich podróż trwała 62 dni.

Mimo wszystko wielki szacun dla nich: w tym czasie starszy miał 11 lat, a młodszy 7 lat.

#11. Za późno

Kliknij i zobacz więcej!

George Junius Stinney Jr. jest najmłodszą osobą straconą w USA w XX wieku (w 1944 r.). W momencie egzekucji miał 14 lat i 7 miesięcy. Został skazany za zgwałcenie i zabicie dwóch białych dziewczynek. Wyrok został anulowany w 2014 r., 70 lat po egzekucji.

Egzekucja Stinneya została przeprowadzona w Południowej Karolinie w więzieniu w Kolumbii, 16 czerwca 1944 r., o 7:30 na krześle elektrycznym. Stinney był za niski (około 155 cm), aby usiąść na krześle, i musiał położyć na siedzeniu Biblię, którą pozwolono mu zabrać ze sobą do celi i na czas trwania procesu.

#12. Zamaskowany kaznodzieja

Kliknij i zobacz więcej!

W 1663 r. prezbiteriański charyzmatyczny kaznodzieja Aleksander Peden (znany również jako „Prorok Peden”) został zmuszony do ucieczki. Stało się tak z powodu faktu, że Karol II wypowiedział Przymierze narodowe w 1638 r. i rozpoczął prześladowania prezbiterian. Peden nie poparł króla i nadal głosił nielegalne już kazania. Został zatem uznany za niebezpiecznego przestępcę.

Aby pozostać w ukryciu, Peden opracował plan, który wydaje się dziś śmieszny, ale wówczas zadziałał. Pastor kaznodzieja ukrył twarz pod maską z materiału, ozdobioną czerwoną brodą, peruką, drewnianymi zębami i piórami wokół oczu. Nadal głosił swe kazania. Po 11 latach został pojmany i spędził 4 lata w Bass Rock w Firth of Forth - szkockim Alcatraz. Próbowano go następnie przewieźć na plantację w Wirginii w Ameryce, ale wówczas uciekł ze statku do Irlandii, a następnie do Szkocji. Przed śmiercią mieszkał w jaskini i zmarł w wieku 60 lat jako wolny człowiek.

#13. Trzeba się uczyć języków

Kliknij i zobacz więcej!

Oto hełm bojowy Iwana IV Groźnego, podarowany mu przez astrachańskiego Chana.
Napis na hełmie głosi: „Nie ma boga oprócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”.

#14.To nie była muzyka

Kliknij i zobacz więcej!

W 1966 roku Pink Floyd dawał koncert w katolickim klubie dla młodzieży. Po koncercie właściciele klubu odmówili zapłaty za występ. Argument „to nie była muzyka” przeważył. Pink Floyd przegrał proces, ponieważ magistrat w pełni zgodził się z opinią kierownictwa klubu.

#15. Precyzyjne sondaże wyborcze

Kliknij i zobacz więcej!

W 1936 roku amerykański magazyn The Literary Digest postanowił przeprowadzić bezprecedensową ankietę i rozesłał 10 milionów kwestionariuszy z pytaniem: „Na kogo zagłosujesz w wyborach prezydenckich - na kandydata republikanów Alfreda Landona czy kandydata demokratów Franklina Roosevelta?”. Odesłano z powrotem 4 miliony kwestionariuszy z odpowiedziami.

Badanie pokazało, że Alfred Landon wygra z Franklinem Rooseveltem dużą przewagą głosów, uzyskując 370 głosów wyborczych przeciwko 161.
Warto dodać, że przed wyborami w 1936 roku pismo przeprowadzało także badania opinii publicznej przed wyborami prezydenckimi w latach 1920, 1924, 1928 i 1932 r., wówczas jednak na znacznie mniejszą skalę. Za każdym razem ich prognoza sprawdzała się.

Miliony respondentów - to astronomiczna próbka dla każdej ankiety.

Jednak w tych wyborach Roosevelt wygrał z miażdżącym wynikiem, otrzymując 523 spośród 531 głosów w głosowaniu Kolegium Elektorów. Landon otrzymał tylko 8 głosów. Reputacja magazynu została nadszarpnięta tak bardzo, że kilka miesięcy później pismo zostało zlikwidowane.

Główną przyczyną niepowodzenia ankiety była baza danych, z której pobierano adresy do wysyłania kwestionariuszy. Magazyn wysłał kwestionariusze wszystkim swoim abonentom, a także właścicielom telefonów i samochodów - te bazy danych były dostępne. Ale w 1936 roku, w czasie wielkiego kryzysu w Ameryce, tylko bogaci ludzie, którzy stanowili mniejszość wyborców, mogli sobie pozwolić na telefon, abonament na czasopismo literackie, a ponadto samochód.
Najważniejszy warunek wiarygodności badania nie został spełniony - losowość próbki.

Co ciekawe, w tych wyborach nikomu wtedy praktycznie nieznany ośrodek badania opinii publicznej American Institute of Public Opinion (Instytut Gallupa) uzyskał uznanie krajowe dzięki poprawnej prognozie. Po sondowaniu zaledwie 50 000 losowych respondentów przewidywano, że Roosevelt wygra, zdobywając 56% w głosowaniu powszechnym. Roosevelt zdobył 61%.

<<< W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 56342x | Komentarzy: 36 | Okejek: 221 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.07

05.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało