Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

13 ciekawostek na temat katedry Notre-Dame, smutnym bohaterze ostatnich dni

71 180  
302   97  
15 kwietnia 2019 roku tuż przed 19 w najsłynniejszej i najokazalszej z francuskich katedr wybuchł katastrofalny w skutkach pożar. Zniszczony dach i iglica to zaledwie początek długiej listy strat. Prezydent Francji już zapowiedział odbudowę zabytku, a my zobaczmy, co o Notre-Dame warto wiedzieć.

#1. 180 lat budowy


Budowę katedry Notre-Dame rozpoczęto w roku 1163. Potrwała kolejne 180 lat. Większa część katedry ukończona została już po około stu latach, w 1260 roku, natomiast jeszcze przez wiele wieków później nanoszono na nią kolejne modyfikacje.

#2. Ile de la CitéKatedra Notre-Dame znajduje się na Ile de la Cité – jednej z dwóch paryskich wysp na Sekwanie, w centrum dzisiejszej stolicy Francji. Wyspa zamieszkiwana była już od IV w. p.n.e. Dzisiaj, obok katedry, Ile de la Cite słynie głównie z dwóch innych średniowiecznych zabytków – Sainte-Chapelle, gdzie przechowywano niegdyś koronę cierniową Chrystusa, oraz obronnego Conciergerie.

#3. PlanNotre-Dame to pięcionawowa katedra, która wyróżnia się swoją budową. Pierwotnie miała zaledwie trzy małe kapliczki, jednak jeszcze w XIII wieku zastąpiono je aż pięcioma pełnowymiarowymi kaplicami. Każda z wież Notre-Dame jest nieco inna. Budowla ma 128 metrów długości i 48 szerokości, wieże sięgają 69 metrów.

#4. TuryściFrancja jest najchętniej odwiedzanym przez turystów krajem na świecie. Katedra Notre-Dame jest z kolei najchętniej odwiedzaną atrakcją Paryża. Z 13–14 milionami turystów rocznie, znacznie wyprzedza wieżę Eiffla. Być może jakiś związek z tym ma fakt, że wstęp do katedry jest darmowy, podczas gdy wizytę na wieży trzeba okupić nie tylko sporą porcją gotówki, ale też wielogodzinnym oczekiwaniem w kolejkach.

#5. Punkt zeroWiększość turystów przybywających na Ile de la Cité patrzy zwykle w górę, chcąc nacieszyć się widokiem strzelistych wież katedry. Warto jednak spojrzeć też w przeciwnym kierunku. Dokładnie przeciwnym… Na placu przed Notre-Dame znajduje się okrągłe oznaczenie, tzw. punkt zero. To „centrum Paryża”. Wszystkie oznaczenia odległości na drogach prowadzących do stolicy Francji odwołują się właśnie do tego miejsca.

#6. DzwonyDzwony katedry Notre-Dame to historia sama w sobie – historia boleśnie przerwana w 1791 roku. Winna ponownie okazała się francuska rewolucja. Wówczas to większość dzwonów z paryskiej katedry ściągnięto na ziemię, by… przetopić je na kule armatnie. Nowe dzwony zamontowano dopiero w połowie XIX stulecia, a w 2013 – dla uczczenia 850–lecia katedry – powieszono kolejny nowy komplet.

#7. Świątynia RozumuCiemne chmury zawisły nad Notre-Dame między innymi za czasów rewolucji francuskiej pod koniec XVIII wieku. Wówczas kościół utracił jedynie zadaszenie, choć niewiele brakowało, aby niszczycielski zapał rewolucjonistów zrównał z ziemią cały budynek. Pomogło… nie do końca zgodne z prawdą twierdzenie, że zburzenie katedry zagroziłoby bezpieczeństwu sąsiadujących budynków.

#8. Plac Jana Pawła IIPrzed katedrą Notre-Dame znajduje się plac, który zaprojektowano za Napoleona Bonaparte. Plac, z którego podziwiać można zachodnia fasadę katedry. Na początku września 2006 roku, po ponad 150 latach istnienia, zmieniono jego nazwę z placu Kościelnego Notre-Dame na Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II w hołdzie złożonym polskiemu papieżowi.

#9. Gargulce i chimeryNiezwykle chętnie fotografowane gargulce i chimery „obsiadające” katedrę Notre-Dame są zdecydowanie młodsze od całej budowli. Większość tych faktycznie historycznych ozdób została dawno temu zastąpiona nowymi. Gargulce – inaczej mówiąc rzygacze – zużywają się i trzeba wymieniać je co około 100 lat. Chimery natomiast, przynajmniej te najbardziej dzisiaj znane, dodane zostały dopiero podczas renowacji w XIX wieku.

#10. DzwonnikPrzez setki lat swojego istnienia katedra zagościła w wielu dziełach sztuki, jednak żadne nie może równać się sławą Dzwonnikowi z Notre-Dame. Ta powieść Victora Hugo jest jedną z najsłynniejszych, ale katedrę uratowała inna pozycja tego autora Katedra Marii Panny w Paryżu (dzięki @The_Who) Ogromna popularność książki sprawiła, że oczy całego świata zwróciły się na dawno zapomniany, popadający w ruinę kościół w sercu Paryża. Bardzo poważnie rozważano jego rozbiórkę, ale sprzeciwy okazały się zbyt głośne. Dlatego zamiast rozbiórki zdecydowano się na renowację.


#11. LasJedną z bardziej niesamowitych cech katedry Notre-Dame jest był jej dach, którego struktura zrobiona została w całości z drewna. Mimo ogromnych rozmiarów katedry, drewniany szkielet wykonany z ponad 1300 drzew trwał tu od XII wieku. Nasuwające się skojarzenia sprawiły, że dach katedry Notre-Dame zaczęto nazywać po prostu lasem.

#12. DekapitacjaSprzeciw wobec monarchii podczas rewolucji francuskiej sprawił, że żądna krwi ludność nie oszczędziła żadnego królewskiego wizerunku, jaki dało się znaleźć na ulicach Paryża. Ucierpiała przy tym również katedra Notre-Dame ze swoją galerią 28 figur, które pozbawiono głowy. Wściekły tłum przekonany był, że to wizerunki francuskich monarchów. Niesłusznie – figury przedstawiały władców Królestwa Judy. Spośród 28, udało się odnaleźć 21 głów, które znajdują się dziś w muzeum.

#13. Korona cierniowaKiedy okazało się, że płonie katedra Notre-Dame, świat wstrzymał oddech. Martwiono się nie tylko losem samego budynku, ale bezcennych relikwii znajdujących się wewnątrz. W tym – tej najcenniejszej, korony cierniowej Jezusa Chrystusa. Koronę z ognia Notre-Dame wyniósł o. Fournier, kapelan paryskich strażaków, który – co ciekawe – jakiś czas wcześniej przeszedł specjalne szkolenie na wypadek takiej właśnie sytuacji.

>> Tutaj piszemy o reakcjach na pożar katedry Notre-Dame w internecie

Źródła: 1, 2, 3, 4
4

Oglądany: 71180x | Komentarzy: 97 | Okejek: 302 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.08

17.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało