Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Czy wiesz, że: jesteś słabszy od żuka gnojowego, głupszy od gołębia… i parę innych takich

55 617  
202   88  
W gruncie rzeczy jedyny powód, dla którego moglibyśmy patrzeć na zwierzęta z góry, to ten, że od większości… jesteśmy wyżsi. Pod wieloma innymi względami jesteśmy daleko w tyle. Zobaczmy!

#1. Siła

17567660c3219b71.jpg
Ile jest w stanie podnieść człowiek? W specyficznych warunkach – po latach intensywnego treningu czy w przypływie adrenaliny związanym z sytuacją kryzysową – może to być kilkaset kilogramów. Zazwyczaj jednak człowiek ma już problem z uniesieniem ekwiwalentu swojej własnej wagi. Tymczasem owady radzą sobie znacznie lepiej. Żuk gnojowy na przykład podnosi swobodnie ładunek cięższy od niego 1140 razy! Na innym biegunie – ile jest w stanie unieść słoń? Ponad 9 ton.

#2. Szybkość

17567679809184e2.jpg

Może i Usain Bolt biega szybko, ale tylko na krótkich dystansach. Poza tym niecałe 45 km/h, rekord życiowy Bolta, to dla geparda niedzielny spacerek. I osiągający dwa razy tyle gepard nie jest wcale rekordzistą świata zwierząt. Sokół wędrowny rozwija „skromne” 355 km/h. Taką prędkość człowiek osiągnąć może co najwyżej w Bugatti Veyron. I nie na dłużej niż kwadrans, po którym w samochodzie skończy się paliwo.

#3. Produktywność

17567688abbc13b3.jpg

Lenistwo leży w naturze człowieka, unikanie przemęczania się wydaje się zupełnie logicznym kierunkiem, w jakim należałoby zmierzać. Różnie z tym bywa, niemniej jednak pracowitość to kolejna z rzeczy, których moglibyśmy uczyć się od zwierząt. Niektóre mrówki w ciągu całej doby przesypiają zaledwie 4 do 5 godzin, pozostały czas pracując. Aha, nie żeby te 4–5 godzin ciągiem… rozkłada się to na kilkaset króciutkich, ale jakże wydajnych drzemek.

#4. Przystosowanie się

1756769764a68d04.jpg

Umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków jest niezwykle istotna i człowiek, to prawda, radzi sobie z nimi nie najgorzej. Sęk w tym, że od dłuższego czasu wyłącznie z pomocą technologii. Maszyny, budowle, środki transportu – to nasza odpowiedź na potrzebę ewolucji. W naturze wygląda to nieco inaczej. Kiedy potrzeba, gatunek jest w stanie nie zbudować sobie szczudła, ale wyhodować długą szyję. Albo – bo kto zabroni… – nauczyć się latać.

#5. Wzrok

17567708cc261775.jpg

Godziny spędzane przed telewizorem czy monitorem, życie na coraz mniejszej przestrzeni, do tego okulary, soczewki, lornetki, teleskopy i inne przedmioty ułatwiające widzenie… Wszystko to sprawia, że – trudno to inaczej nazwać – po prostu ślepniemy. Z odległości pięciu kilometrów bylibyśmy w stanie dostrzec co najwyżej grzyb atomowy. Tymczasem orły na takim dystansie są w stanie wypatrzeć… królika.

#6. Słuch

1756771f20ff1326.jpg

Większość osób słuch ma na tyle dobry, że jest w stanie rozpoznać, kiedy muzyka gra, a kiedy nie. Nieliczni, obdarzeni słuchem absolutnym, są nawet w stanie rozpoznać poszczególne dźwięki. Tylko że… trudno tak naprawdę wykorzystać tę umiejętność w praktyce. Weźmy za to obdarzone doskonałym słuchem nietoperze i echolokację. Opanowały one do perfekcji umiejętność mapowania terenu wyłącznie na podstawie charakterystyki odbicia fali dźwiękowej… yyy, po prostu na podstawie tego, jak na piśnięcie odpiśnie echo.

#7. Inteligencja

1756772b20d7d5e7.jpg

Podobno jesteśmy inteligentni… no dobra, przynajmniej niektórzy z nas. Czy jednak i pod tym względem nie mamy sobie czegoś do zarzucenia? Weźmy pierwszy przykład… kto byłby w stanie trafić bezbłędnie do domu z odległości niemal 1800 kilometrów, nie błądząc przy tym po drodze (nie posługując się oczywiście GPS–em ani żadnym innym wynalazkiem)? No właśnie. A gołębie pocztowe sobie radzą… za sprawą żelaza zawartego w ich dziobach są nawet w stanie określać swoje położenie w stosunku do pola magnetycznego Ziemi. Hm… tylko czy to już nie zalicza się pod GPS?

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 55617x | Komentarzy: 88 | Okejek: 202 osób