Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Cudowne dzieci i wielkie talenty, których losy potoczyły się nieco inaczej, niż planowano

86 062  
304   48  
Jest takie wredne powiedzenie, w myśl którego nieważne jak dobry w czymś jesteś, jakieś chińskie dziecko i tak robi to lepiej. Cóż, nieprawda. Dziecko wcale nie musi być chińskie.

#1. Ted Kaczynski

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie
Ted Kaczynski aka The Unabomber okazał się człowiekiem co najmniej dwojga talentów, przy czym zasłynął tym… raczej mniej korzystnym dla społeczeństwa. Zanim stał się znanym na całym świecie terrorystą, brylował w matematyce. Na Harvard dostał się w wieku 16 lat, w wieku 25 lat obronił doktorat. IQ? 167. Nie można powiedzieć, że nie zrobił użytku ze swoich talentów. Zrobił – tylko nie taki, jak oczekiwano.

#2. Audrey Hepburn

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie

Jak potoczyłaby się kariera Audrey Hepburn, gdyby nie trudne dzieciństwo? Rodzina Hepburn przed II wojną światową uciekła z Wielkiej Brytanii do Holandii, licząc, że ta zachowa neutralność. Już w 1940 r. na terytorium Holandii wkroczyli jednak Niemcy, którzy sprawili, że życie tak ogółu, jak jednostki stało się nie do zniesienia. Przekreśliło to też doskonale zapowiadającą się karierę Audrey w balecie – przez ciągłe niedożywienie późniejsza aktorka była zbyt słaba, by tańczyć. Porzuciła więc pierwotne plany i z czasem zajęła się aktorstwem.

#3. Kim Ung-Yong

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie

Dzieci bywają mniej lub bardziej zdolne… Jedne uczą się chodzić nieco szybciej, inne nieco później, to normalne. Ale Kim Ung-Yong, dzisiaj wykładowca na jednej z południowokoreańskich uczelni, normalny nigdy nie był. Jako dziecko zapisał się w Księdze rekordów Guinnessa. Wynik IQ? 210! Mając zaledwie cztery lata, posługiwał się już czterema językami – koreańskim, japońskim, angielskim oraz niemieckim. Studia skończył w wieku 6 lat, w wieku 7 pracował dla NASA. Doktorat obronił jeszcze przed swoimi szesnastymi urodzinami.

#4. Michael Kearney

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie

Wydawałoby się, że świat nauki zrobi wszystko, byle nie wypuścić z rąk żadnego wielkiego talentu… Cóż, z tym akurat bywa różnie. Dzisiaj 35-letni Michael Kearney to kolejne cudowne dziecko, które poszło swoją drogą. Jako 4-miesięczne dziecko Michael wypowiedział pierwsze słowa, studia z antropologii… skończył jako 10-latek. Jako nauczyciel w liceum pracował już jako nastolatek, potem jeszcze wygrał ponad milion dolarów w telewizyjnych turniejach, by ostatecznie zostać… komikiem.

#5. Tanmay Bakshi

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie

Kiedy o cudowne dziecko nie upomina się nauka, jest szansa, że zanim wyjdzie na scenę i spróbuje bawić ludzi, przygarnie go biznes. Tak było w przypadku Tanmaya Bakshiego – dzisiaj ledwie 16-letniego Kanadyjczyka, który komputerami zaczął posługiwać się już jako pięciolatek. Zamiast jednak kraść samochody w GTA czy dowodzić wyższości Widzewa Łódź nad FC Barceloną w FIFIE, zabrał się za naukę programowania. Pierwszą aplikację wydał mając lat 9, a obecnie – już od paru lat – zajmuje ciepłą posadę w IBM, pracując m.in. nad rozwojem sztucznej inteligencji.

#6. Brandenn E. Bremmer

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie

Nauka, biznes, terroryzm… To jednak nie wszystkie dziedziny, w których kierunku rozwijać może się młodociany geniusz. Brandenn E. Bremmer okazał się na przykład bardzo zdolnym muzykiem. Na pianinie nauczył się grać w wieku zaledwie trzech lat – kiedy reszta rówieśników dopiero powoli uczyła się odróżniać pianino od przedpokoju! Brandenn ukończył liceum w wieku lat dziesięciu, a w wieku trzynastu… popełnił samobójstwo. Yyy i to by było na tyle, jeśli chodzi o perspektywy.

#7. Edmund Thomas Clint

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie

25 000 (słownie: dwadzieścia pięć tysięcy) obrazów namalował w ciągu swojego życia niezbyt popularny, to fakt, malarz Edmund Thomas Clint. Mimo naprawdę wielkiego talentu, zyskał sławę z nieco innego powodu – twórczej płodności. Swoje 25 tys. dzieł zdołał stworzyć w ciągu zaledwie 7 lat. W tym wieku zmarł, trapiony ciężką chorobą. Dobra, aczkolwiek nieco makabryczna lekcja, by nie odkładać nic na przyszłość…

#8. Chris Korda

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie

Kim jest Chris Korda? Łatwiej byłoby zapewne wymienić, kim nie jest, ale spróbujmy… DJ, muzyk techno, założyciel Kościoła Eutanazji, zwolennik samobójstw i kanibalizmu, weganin (co „nieco” kłóci się z poprzednim), trans (–płciowy osobnik), aktywista… I jeśli w całej tej wybuchowej mieszance czegokolwiek brakowało, to jeszcze geniusz. Stworzył m.in. oprogramowanie dla pierwszej na świecie kolorowej drukarki 3D.

#9. Saul Kripke

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie

Nawet geniusze niekiedy słuchają mamy… Tak przynajmniej zrobił Saul Kripke, urodzony w Nebrasce filozof i logik, badacz logiki modalnej, kiedy zaproponowano mu… objęcie posady wykładowcy na Harvardzie. Mama wzięła wówczas młodego Saula na stronę i zasugerowała – zapewne mocno dobitnie – że zanim weźmie się za nauczanie innych, wypadałoby samemu… chociażby skończyć liceum.

#10. Iqbal Al Assaad

10 wielkich dziecięcych talentów i ich pokręcone historie

Szkołę średnią Iqbal Al Assaad ukończyła w wieku dwunastu lat, jednocześnie doskonaląc znajomość biologii i matematyki, niezbędnych do kontynuowania nauki w szkole medycznej. W wieku 13 lat nauczyła się jeździć samochodem i przykuła uwagę libańskiego ministra edukacji, który załatwił jej studia w Katarze. W wieku 20 lat Iqbal Al Assaad stała się najmłodszym lekarzem w arabskim świecie. Cudowna historia pełna sukcesów? Nie do końca, ponieważ libańskie prawo zabrania jej pracy w miejscu, w którym pracować chciała od zawsze – w obozie dla uchodźców z Palestyny, gdzie przebywają jej krewni.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
9

Oglądany: 86062x | Komentarzy: 48 | Okejek: 304 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

14.06

13.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało