Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Grecja. Od perły starożytności po mistrzostwo w życiu na kredyt

39 933  
225   23  
Grecja to jeden z bardziej lubianych celów wakacyjnych podróży, nie tylko zresztą Polaków. To również kraj, gdyby chcieć zamieszkać w nim na stałe, naprawdę specyficzny… i w całej Europie trudno byłoby znaleźć równie zwariowany.

#1. Morze

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster
W Grecji wszystko obraca się wokół mórz – Egejskiego, Jońskiego i Śródziemnego. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę liczącą niemal 15 tys. km, dziesiątą najdłuższą spośród wszystkich (w tym znacznie większych) krajów na świecie linię brzegową. Skutkuje to tym, że nawet w najbardziej oddalonym od brzegu punkcie Grecji do któregoś morza jest zaledwie mniej niż 140 km.

#2. Z rodziną

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Pośród wielu rzeczy, którymi Grecy uznali, że nie warto zawracać sobie głowy, jest rozbudowany system opieki społecznej. Wszystkie jego kompetencje może przecież równie dobrze zapewnić rodzina – w efekcie greckie rodziny przez całe życie zostają razem. Na młodszych pokoleniach ciąży obowiązek zajęcia się starszymi – wizja uwicia przytulnego gniazdka we dwoje zaraz po ślubie może więc okazać się niemożliwa do zrealizowania.

#3. Imieniny

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Świętowanie urodzin nie jest dla Greków istotne. Zdecydowanie ważniejsze od urodzin są jednak imieniny i to z ich okazji wyprawiane są prawdziwie wielkie przyjęcia. To zupełnie inaczej niż w większości pozostałych miejsc świata, gdzie to właśnie imieniny – dzień patrona – traktowane są bardziej po macoszemu. Najwyraźniej Grecy nie lubią wypominać sobie nawzajem wieku...

#4. Głosowanie

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Dobrowolny udział w wyborach w kolebce demokracji? Nic z tych rzeczy – każdy dorosły obywatel Grecji – skończywszy osiemnaście lat – ma obowiązek wziąć udział w głosowaniu. Czy przymus głosowania się sprawdza? Cóż – jeśli wziąć pod uwagę niedawne dokonania Greków na niwie np. ekonomicznej, można nabrać pewnych wątpliwości.

#5. Tragedia

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Jednym z bardziej popularnych greckich wynalazków jest tragedia – nie, że kryzys gospodarczy, tylko poważna sztuka… Przy czym samo słowo w dosłownym tłumaczeniu okazuje się dość specyficzne – oznacza bowiem… „kozią piosenkę”. Co ma wspólnego koza z tragedią? Koncepcji jest kilka – według jednej, aktorzy udający satyrów okrywali się kozimi skórami. Według innej, aktorzy rywalizowali ze sobą, a do wygrania była właśnie koza.

#6. Ofiara

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Każda, zwłaszcza zapatrzona w wielu bogów kultura prędzej czy później dochodzi do wniosku, że aby zyskać sobie ich przychylność, trzeba od czasu do czasu złożyć jakąś ofiarę. Ot, wielka tradycja łapówkarstwa. W starożytnej Grecji typową ofiarę stanowiły żywe (nie na długo…) zwierzęta, ale to nie do końca prawda. Ofiary ze zwierząt składali głównie bogaci Grecy, ci biedniejsi mogli bez uszczerbku na prawdopodobieństwie wysłuchania modłów złożyć w ofierze chociażby… ciasto.

#7. Słońce

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Z czym kojarzy się Grecja? Oczywiście z wyspami i ogromną ilością słońca – dwiema rzeczami, których nigdy dość. Przeprowadziwszy się do Grecji, można liczyć na 250 dni słonecznych w roku. Jeśli zaś chodzi o wyspy, to mówi się o około 2 tysiącach, przy czym zaledwie na stu siedemdziesięciu mieszkają ludzie. Te pozostałe mogą więc być niezwykle atrakcyjne!

#8. Seks

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Statystycy twierdzą, że jest jedna rzecz, w której Grecy wcale nie wykazują się aż takim lenistwem jak w innych dziedzinach. Badania wykazały, że to właśnie Grecy – nie np. podobno gorącokrwiści Brazylijczycy – uprawiają seks najczęściej. Statystycznie to aż 164 razy w roku. W tym kontekście nie dziwi zapewne fakt, że również Grecy jako pierwsi wprowadzili nagość na ekrany kin. Było to już w 1931 r.

#9. Taniec

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Żyjąc na wyspach i ciesząc się słońcem, trudno martwić się jakimiś tam głupotami, jak zadłużenie czy inflacja… Można przecież tańczyć – i pod tym względem Grecy nie mają sobie równych. Lista oficjalnych (!) tradycyjnych tańców greckich obejmuje ponad 4 tysiące pozycji! I oczywiście nie ma na niej różnych „nieautoryzowanych” odmian, bo z nimi byłoby jeszcze więcej.

#10. Turystyka

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Gdyby nie dochody z turystyki, Grecja przędłaby naprawdę cienko. Złośliwi twierdzą, że na jednego prawdziwego mieszkańca przypada tam dwóch turystów – i jest w tym sporo prawdy. Każdego roku Grecję odwiedza dwa razy tyle turystów, ile wynosi ogółem populacja kraju.

#11. Ateny

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Stolica Grecji, Ateny, to jedno z najstarszych miast w Europie, zamieszkiwane nieprzerwanie już od ok. 7 tysięcy lat. Ateny, pełne interesujących zabytków i pozostałości dawnej kultury, nie należą też do tanich. Gdyby ktoś chciał zaoszczędzić, w Grecji również poza stolicą znajdzie mnóstwo muzeów archeologicznych. Dokładniej mówiąc, więcej niż w którymkolwiek innym kraju na świecie.

#12. Oliwki

Ciekawostki na temat Grecji na Joe Monster

Najpopularniejsze produkty eksportowe Grecji? Gąbki, których Grecja dostarcza więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, oraz oliwki, których jest trzecim największym producentem. Najstarsze z drzew oliwnych, jakie znaleźć można na terenie kraju, sięgają nawet XIII wieku! Oprócz tego Grecja znana jest również z eksportu marmuru, odpowiadając za ok. 7% rynku.


Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 39933x | Komentarzy: 23 | Okejek: 225 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.05

21.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało