Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Robaki, larwy, czerwie. Kilka rzeczy, których nie chcieliście wiedzieć

37 695  
144   16  
Wszyscy wiemy, że istnieją, że są niezbędne, że pełnią określoną rolę w naturze… Mimo to jakoś tak wolelibyśmy ich na co dzień nie spotykać – zwłaszcza na talerzu.

#1. Skąd się biorą

7 umiarkowanie smakowitych faktów o robakach i larwach (czerwiach)
Do mniej więcej połowy XVII wieku ludzie przekonani byli, że – ogólnie rzecz ujmując – „robaki” biorą się z niczego. Ot tak, same z siebie pojawiają się na psującym się mięsie, dodając mu uroku. Że to nie do końca tak, dowiódł włoski badacz Francesco Redi w 1668 roku. Wykazał, że nie ma tu żadnego niepokalanego poczęcia. Są tylko jaja składane przez muchy, z których wylęga się to, co widać.

#2. Smacznego!

7 umiarkowanie smakowitych faktów o robakach i larwach (czerwiach)

FDA to amerykańska organizacja zajmująca się dopuszczaniem do obrotu żywności i leków, wyznaczająca standardy i normy, a kiedy potrzeba, rozpętująca awantury, od których kraj trzeszczy w szwach. Innymi słowy – mówi, co można sprzedać ludziom, by (jawnie) ich nie zatruć. Otóż jeśli chodzi o oględnie zwane robactwo, zalecenia FDA sugerują, by w 100 gramach grzybów (w tym przypadku puszkowanych) nie było więcej niż 20 sztuk.

#3. Dieta

7 umiarkowanie smakowitych faktów o robakach i larwach (czerwiach)

Przynajmniej w Afryce różnego rodzaju robaki uchodzą za fenomenalne źródło białka, stanowiąc przysmak, którym nie pogardzi większość mieszkańców Czarnego Lądu. Cóż, niezbyt atrakcyjna prawda jest jednak taka, że różnego rodzaju larwy, muszki i owady stanowią – nieświadomie (po obu stronach łańcucha) – część diety wszędzie na świecie. Oszacowano, że przeciętny człowiek w ciągu roku pochłania zupełnie przypadkowo nawet do kilograma tych rarytasów.

#4. Prawda

7 umiarkowanie smakowitych faktów o robakach i larwach (czerwiach)

„Robak prawdę ci powie”, głosiłoby powiedzenie, gdyby komukolwiek przyszło do głowy wymyślać powiedzenia o robakach. I patologii. Tak czy inaczej właśnie na podstawie czerwi rozwijających się na zwłokach można z dużą dokładnością określić, kiedy nastąpił zgon klienta, a także… gdzie. Pojawienie się larw owadów niepasujących do miejsca znalezienia zwłok (np. owadów bagiennych na pustyni) sugeruje, że zwłoki zostały przeniesione.

#5. Terapia

7 umiarkowanie smakowitych faktów o robakach i larwach (czerwiach)

Wspomniana już wcześniej FDA oraz podobne agencje w wielu innych miejscach świata dopuszczają – jedynie za zgodą lekarza opiniującego konkretny przypadek – wykorzystanie larw w leczeniu. Tzw. terapia czerwiami ma za zadanie pomagać w zabliźnianiu niegojących się ran zarówno u ludzi, jak i zwierząt. W tym celu zdezynfekowane larwy wpuszcza się na ranę, by usunęły martwą tkankę, zdezynfekowały pozostałości i przyspieszyły gojenie.

#6. Serek

7 umiarkowanie smakowitych faktów o robakach i larwach (czerwiach)

Afrykanom zdarza się jeść tak–bardzo–świeże–jak–tylko–się–da robaki, ale większość preferuje mimo wszystko najpierw je usmażyć lub chociaż ususzyć. Tymczasem dzicy Europejczycy – znaczy… Włosi – i ich wierni naśladowcy z różnych stron świata zajadają się larwami, które nie tylko żyją, ale też wykazują się imponującą ruchliwością, wyskakując nawet na 15 cm wzwyż. Swoista zabawa w „zjedz mnie jeśli potrafisz” nosi nazwę Casu Marzu i oznacza popularny na Sardynii ser „z wkładką mięsną”.

(Przyp red.: jeśli będziecie akurat na Sardynii i zechcecie spróbować Casu Marzu, to lokalny mistrz tej ceremonii poprosi was o założenie okularów ochronnych. Larwy skaczą tak wysoko i często, że mogą dostać się do oczu smakosza)

#7. Ogon

7 umiarkowanie smakowitych faktów o robakach i larwach (czerwiach)

Czy jest coś, co mogłoby sprawić, aby larwa wyglądała jeszcze gorzej niż zazwyczaj? Tak – ogon. To widowiskowe zjawisko dotyczy larw gnojki wytrwałej, gatunku popularnego zarówno w Polsce, jak i w wielu miejscach świata. Samice gnojki zrzucają jaja (dosłownie – w locie) do brudnych zbiorników wodnych. Im brudniejszych, tym lepiej. Skądś się przecież wzięła nazwa owada… Po dwóch tygodniach z jaj wychodzą larwy z długimi cienkimi ogonami w kształcie tubki. Ogony te umożliwiają larwom oddychanie w syfiebrudnej wodzie.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5