Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

8 rzeczy, których o Iranie nie mówią w telewizji...

54 976  
233   35  
Jeśli wierzyć telewizji, Iran to to złe państwo, które tylko kombinuje, jak by tu puścić z dymem całą Ziemię. Cóż, pod wieloma względami różowo nie jest, ale bez przesady…

#1. Kuchnia irańska

Tradycyjna kuchnia irańska jest bogata i zróżnicowana, łącząc w sobie elementy kuchni greckiej, bliskowschodniej oraz indyjskiej. Od greckiej różni się nieco większym urozmaiceniem potraw, od indyjskiej – mniejszą ilością dodawanych przypraw. Irańczycy chętnie sięgają po świeże warzywa i owoce, ale także orzechy oraz zboża. Nie pogardzą jagnięciną, baraniną czy drobiem. Do popicia… czarna herbata, co nie powinno akurat stanowić najmniejszego zaskoczenia.

#2. MłodośćW 80-milionowym społeczeństwie 70% stanowią osoby poniżej 30 roku życia, co czyni Irańczyków wyjątkowo młodym narodem. Wraz z prawem do głosowania nabywanym już w wieku 15 lat, oznacza to największe polityczne zaangażowanie spośród wszystkich islamskich krajów świata – i dlatego m.in. Iran już od dłuższego czasu stoi na skraju społecznej rewolucji. Sprawujący władzę ajatollahowie, choć absolutnie im to nie w smak, zmuszani są do coraz większych ustępstw, co daje szansę na prawdziwą zmianę wizerunku Iranu na świecie.

#3. Gwiazda DawidaCzasem dobrze jest popatrzeć na coś z innej perspektywy – nawet jeśli jest to, wydawałoby się, jedno z najlepiej poznanych miejsc w kraju. W 2001 roku Irańczycy zorientowali się, że na samym środku dachu głównego terminala lotniska w Teheranie znajduje się… gwiazda Dawida. Czekała tam dobre trzydzieści lat, niczym złośliwy malunek na ścianie szkolnej toalety, aż wreszcie – za sprawą zdjęć satelitarnych Google Earth – zwróciła na siebie uwagę… i równie szybko została unieszkodliwiona.

#4. DywanyIran słynie z najpiękniejszych, misternie zdobionych dywanów, które na zachodnich rynkach osiągają wprost astronomiczne ceny, zachwycając bogatych kolekcjonerów. Ich wytwarzanie to prawdziwa sztuka pielęgnowana na terenie Iranu już od ponad 2,5 tysiąca lat. Dzisiaj dywany stanowią drugi po ropie naftowej i jej pochodnych najpopularniejszy produkt eksportowy kraju. Z Iranu pochodzi też największy dywan na świecie – licząca 5630 m kwadratowych płachta trafiła na podłogę meczetu w Abu Zabi.

#5. InternetJak wygląda internet w Iranie, można się od pewnego czasu przekonać w dowolnym z państw Unii Europejskiej, kiedy próbuje się odwiedzić np. amerykańskie strony, których właściciele uznali, że w d**** mają dostosowywanie się do nowych regulacji. Mniej więcej tak to właśnie wygląda w Iranie, tyle że na liście stron zakazanych znajdują się też m.in. popularne media społecznościowe, Twitter, Facebook, Instagram (co w niczym nie przeszkadza „Bogatym dzieciom Teheranu”). Dodatkowo od 2012 roku funkcjonuje wewnętrzna sieć, w ramach której uczynny rząd sprawuje pieczę nad tym, co trafia do wiadomości Irańczyków. Plus? Plus jest taki, że każdy Irańczyk doskonale potrafi posługiwać się VPN–ami.

#6. Obiad na podłodzeMy tu się zastanawiamy, jak pomieścić rodzinę przy stole za każdym razem, gdy więcej niż dwie osoby przyjadą w odwiedziny, tymczasem Irańczycy nie mają z tym najmniejszego problemu – ponieważ nie czują żadnego przywiązania do stołu. Brakuje krzeseł, by wszyscy mogli się pomieścić? Żaden kłopot – wystarczy, że wszyscy usiądą na poduszeczkach na podłodze i zjedzą w ten sposób, stawiając talerze na obrusie rozłożonym na dywanie. To rozwiązanie bardzo chętnie stosowane podczas rodzinnych wizyt, ale w wielu rodzinach nie jest niczym dziwnym także na co dzień.

#7. Piłka nożnaJedną z wielkich miłości Iranu jest piłka nożna – zarówno w męskim, jak i żeńskim wydaniu. Reprezentacja Iranu kwalifikowała się już do mistrzostw świata, a w turniejach rozgrywanych na arenie azjatyckiej odnosiła też warte odnotowania sukcesy. Irańskie piłkarki biegają w hidżabach, co akurat stanęło na przeszkodzie tamtejszej reprezentacji. Wprowadzony w 2007 roku zakaz noszenia hidżabu na boiskach poskutkował tym, że reprezentacja Iranu w piłkę nożną kobiet musiała zrezygnować z udziału w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w 2012 roku.

#8. Gepard perskiIran jest obecnie jedynym miejscem, w którym występuje jeszcze krytycznie zagrożony wyginięciem gepard perski. W grudniu 2017 roku obliczono, że pozostało już zaledwie około pięćdziesięciu osobników tego niezwykłego gatunku. Gatunku, którego wizerunek notabene pojawił się na koszulkach noszonych przez reprezentację Iranu podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku. Z nieco mniej spektakularnych i zdecydowanie mniej zagrożonych gatunków z Iranem związany jest kot perski – rasa, której długie futro to efekt dostosowania się do bardzo niskich temperatur panujących na wyższych wysokościach w irańskich górach.

Zobacz też: 12 interesujących faktów na temat Iranu

Źródła: 1, 2, 3, 4
3

Oglądany: 54976x | Komentarzy: 35 | Okejek: 233 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało