Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 ciekawostek, których być może nie znasz

75 472  
302   35  
W miarę szybko, krótko i bez przynudzania. Czy to prawda, czy miejska legenda? Oceń sam.

#1. Ach, ci Holendrzy

Holendrzy są najwyższym narodem na świecie. Co ciekawe, jeszcze 150-200 lat temu Holendrzy byli najniżsi w Europie. Czyżby życie na depresji i wyciąganie głowy, by zobaczyć co się w sąsiednich krajach dzieje dobrze wpływało na wzrost?

#2. Rosyjski uciekinier

W pierwsze loty kosmiczne Rosjanie wysyłali specjalnie szkolone psy. Był wśród nich także Bobik. Przed swoim lotem zwęszył pismo nosem i dał drapaka. I tyle go widziano. Zastąpił go ZIB (Замена Исчезнувшему Бобику), czyli zamiennik zaginionego Bobika, złapany na ulicach Moskwy. Pies poleciał bez żadnych przeszkoleń do granic kosmosu (100 km w górę) i szczęśliwie wrócił.

#3. Wyspa, która zmienia narodowość

Chodzi o wyspę o nazwie Pheasant Island (po francusku Île des Faisans lub hiszpańsku Isla de los Faisanes). A po naszemu - Wyspa Bażantów. Wyspa ta o powierzchni około ośmiu tysięcy metrów kwadratowych znajduje się na rzece Bidasoa, w pobliżu jej ujścia do Zatoki Biskajskiej, na granicy Hiszpanii i Francji. Zgodnie z traktatem pokojowym podpisanym na tej wyspie w 1659 roku co roku w lutym i lipcu zmieniany jest kraj, do którego wyspa należy. Wyspa należy do Hiszpanii od 1 lutego do 31 lipca, a do Francji od 1 sierpnia do 31 stycznia.

#4. Złoto w niebezpieczeństwie, i to w skarbcu Bank of England

Bank ten szczyci się, że nigdy z jego skarbca nie zrabowano złota. Ale ta sytuacja mogła się zmienić w roku 1836. Wtedy to właśnie dyrektorzy banku otrzymali anonimowe listy, w których autor twierdził, że ma dostęp do złota w bankowym depozycie i zaproponował spotkanie w skarbcu, w godzinę po zamknięciu banku.

Początkowo myśleli, że to żart, ale w końcu po kilku listach postanowili zostać. Dokładnie po godzinie od zamknięcia banku mężczyźni usłyszeli hałas i z otworu w podłodze wyszedł ku nim autor anonimów, który okazał się być szewcem. Człowiek ten podczas prac remontowych w swoim warsztacie odkrył stary kanał, który prowadził do skarbca banku.

Po początkowym szoku ze strony władz banku szewc zapewnił, że nie wziął ze skarbca ani grama złota, tylko chciał pokazać jego dyrektorom jaki mają problem. Słowa szewca okazały się prawdą - całe złoto było w banku, nie brakowało niczego. Za swoją uczciwość dostał on od banku nagrodę w wysokości 800 funtów. Uwzględniając inflację, dziś byłaby to nagroda w wysokości 80 000 funtów, więc niemała. Kanał zalano betonem.

#5. Eigengrau

Cóż to takiego? To kolor, który widzisz, gdy zamkniesz powieki w ciemnym pomieszczeniu. Choć wydaje ci się, że widzisz wtedy czerń, to tak nie jest. Istnieje kilka teorii na ten temat, ale żadna nie jest w pełni udowodniona. Obecnie ten kolor określa się jako szum widzialny albo adaptację tła.

#6. Stój, bo mamuśka strzela

Arnold Schwarzenegger zabawił się w trolla i udawał zainteresowanie rolą w tym filmie.

#7. Dobrze być bliźniakiem

Zdarzają się przypadki, że jeden z braci bliźniaków coś przeskrobie. A sprawa trafia do sądu. Obaj bracia milczą i jeden spycha winę na drugiego. Więc sąd zleca badania DNA z materiałów, które zostały zabezpieczone na miejscu przestępstwa i porównuje je z badaniem DNA braci. I okazuje się, że mają oni identyczne DNA. Sąd nie mogąc skazać właściwego brata uniewinnia obu. Tak było między innymi w przypadku Patricka Hennessy'ego, który dostał zarzut niebezpiecznej jazdy samochodem oraz posiadania noża sprężynowego. Patrick twierdził, że w tym czasie jego samochodem kierował jego brat James. Z braku możliwości ustalenia winnego sąd odstąpił od wymierzenia kary.

#8. Mieszkaniec Florydy...

Śmiejemy się ostatnio z Florida Man, ale oni naprawdę tacy są. Niejaki Alan Jay Abrahamson postanowił zdobyć rentę i troszkę pieniędzy z odszkodowania, pozorując napad na samego siebie. Plan był sprytny. Alan miał się postrzelić, a pistoletu miał się pozbyć za pomocą balona meteorologicznego napełnionego helem. Jak postanowił, tak zrobił. Przywiązał pistolet do balonu, a potem stało się coś, czego nie było w planach. Wiatr szarpnął balonem i niegroźny w zamierzeniu postrzał stał się śmiertelny. Policja długo dochodziła tego, kto zabił Alana. W ujęciu sprawcy nie pomogła nawet nagroda w wysokości 3000 dolarów. Jednak w końcu znaleźli w jego komputerze transakcję, w której kupił balon meteorologiczny, a następnie hel. A potem powiązali wszystko z serialem z 2003 roku CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas, którego Alan był fanem, gdyż na tym samym komputerze znaleziono większość odcinków z tego serialu. I wszystko stało się jasne.

#9. Jedwab morski

Tkanina powstająca z bisiora, czyli wiązek jedwabnych nici powstających z szybko krzepnącej wydzieliny niektórych małżów. Nici te powstają z wydzieliny gruczołu bisiorowego, leżącego u nasady nogi małża, i służą do przytwierdzania się małża do podłoża. Osiągają długość do 6 cm. W starożytności i w średniowieczu wyrabiano z bisioru bardzo cienkie i lśniące tkaniny określane jako jedwab morski lub oceaniczny, po włosku „tarantine” (od miejscowości Tarent, gdzie bisior był produkowany); były one prawdopodobnie najdroższą tkaniną starożytności. Jedwab taki ma szereg zalet. Między innymi może przetrwać do 5000 lat, jest przezroczysty i nie da się go pomalować. Jest przy tym cienki i bardzo wytrzymały.

#10. Rocky IV

Po filmie „Rocky IV” w Hollywood pojawił się żart, że nie będzie kolejnej części filmu, bo Rocky'emu zabrakło ziemskich rywali i musiałby walczyć z kosmitami. Ten żart zainspirował Jima Thomasa, który napisał scenariusz do właśnie takiego filmu, w którym kosmita walczy z Ziemianami. Film nosił tytuł "Predator".
Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
4

Oglądany: 75472x | Komentarzy: 35 | Okejek: 302 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.01

25.01

24.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało