Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

O tym, jak Niemcy urządzili światu kolejny holokaust i parę innych ciekawostek o... pszczołach

40 150  
215   41  
Za zbyt bliskim towarzystwem pszczół mało kto przepada, ale faktem jest, że od tych niewielkich owadów w dużej mierze uzależniona jest przyszłość naszej nieszczęsnej planety.

#1. Miód

Ile kwiatów potrzeba, by wyprodukować kilogram miodu? Właściwie… kompletnie nie wiadomo, a źródła próbujące ustalić cokolwiek w tej sprawie są wyjątkowo mocno podzielone. Generalnie jednak przyjmuje się, że do wyprodukowania „jednego” kg miodu potrzeba od 5 do nawet 12 milionów pojedynczych kwiatów. Dlaczego „jednego”? Dlatego, że w rzeczywistości w tym samym celu pszczoły muszą zebrać aż 3 kg nektaru, z czego jedna trzecia odparowuje. To zdecydowanie nie przypadek, że właśnie pszczoły uchodzą za symbol pracowitości.

#2. Sekret długowieczności



Ciężka, intensywna praca nie sprzyja jednak długowieczności – i najlepiej widać to właśnie na przykładzie pszczół. Czczona i wielbiona przez całą resztę roju królowa-matka dożywa nawet pięciu lat, podczas gdy przeciętna robotnica dobiega kresu już po zaledwie sześciu tygodniach. Nie żeby życie królowej było całkowicie pozbawione zagrożeń. Wystarczy bowiem, żeby przestała składać jaja, a w najlepszym razie zostanie zastąpiona nową królową. W nie aż tak dobrym razie – zabita jako element już niepotrzebny społeczeństwu.

#3. Misja trutnia



Truteń, inaczej „pszczółek”, ma niespecjalnie skomplikowaną życiową misję – wystarczy, że wniesie wkład do zbiornika nasiennego królowej-matki podczas jej lotu godowego. W ciepły wiosenny dzień, na wysokości nawet kilkunastu metrów, lata sobie królowa-matka i rozsiewa feromony, zwabiając trutnie z odległości nawet 100 metrów. Od 10 do 30 pierwszych na stanowisku dokonuje zrzutu, po czym na bohaterskiej misji umiera w wyniku – by nie było zbyt obrazowo – wyrwania aparatu kopulacyjnego.

#4. Węch doskonały



Pszczoły posiadają doskonale rozwinięty węch, pozwalający im na odległość rozróżniać setki rodzajów kwiatów. Na tym nie koniec – wciąż jeszcze będąc kilka metrów od rośliny, za pomocą samego węchu są w stanie określić, czy na kwiecie znajduje się pyłek czy nektar. Jak już zostało wspomniane powyżej, węch pszczołom przydaje się także w innych sytuacjach. A jak komunikują się pszczoły? Za pomocą… tańców. Tzw. tańce pszczół to powtarzające się ruchy wykonywane zależnie od sytuacji, np. uzależnione od odległości względem źródła pożywienia.

#5. Bzzz



Bzyk czy też brzęczenie pszczół to ich znak rozpoznawczy. Sygnał, na dźwięk którego wielu dostaje gęsiej skórki, obracając się nerwowo w poszukiwaniu zagrożenia. Raz, że zagrożenie wcale nie jest tak wielkie – by zabić nieuczulonego na jad dorosłego potrzeba by co najmniej 1100 pszczół, a żeby dostać się pod taki ostrzał, trzeba by mieć naprawdę niezłego pecha. Dwa, owo brzęczenie to tylko ruch skrzydeł pracujących z zawrotną prędkością 11 400 uderzeń na minutę.

#6. Prędkość



W drodze po nektar przeciętna pszczoła zasuwa z prędkością 24-32 km/h. Powrót pod obciążeniem jest nieco wolniejszy – zaledwie 19 km/h. Podczas pojedynczego przelotu pszczoła pokonuje do 10 kilometrów. A gdyby tak jedna pszczółka miała za zadanie „wyprodukować” pół kilograma miodu? Musiałaby się nieźle nalatać. Oszacowano, że potrzebowałaby w tym celu pokonać ponad 140 tys. kilometrów. Innymi słowy – trzykrotnie okrążyć Ziemię. Jak by nie patrzeć, kawał drogi.

#7. Masowe wymieranie owadów



O tym, że grozi nam katastrofa z powodu masowego wymierania owadów, wiadomo już od dawna. Jeszcze do niedawna nie było natomiast wiadomo, co lub kto za nią odpowiada. Podejrzewano różne pestycydy wykorzystywane do ochrony roślin, zatruwające nie tylko chwasty czy szkodniki, ale m.in. również właśnie pszczoły. W 2011 roku udało się jednak znaleźć bardzo konkretnego winnego – według francuskich badaczy, których wyniki opublikował „The Independent”, to niemiecka firma Bayer CropScience i stosowany przez nią imidakloprid powodujący paraliż układu nerwowego owadów i prowadzący bezpośrednio do ich śmierci.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 40150x | Komentarzy: 41 | Okejek: 215 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało