Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak skończy się starcie pociągu ze zwierzęciem? A z samolotem? Sprawdźmy...

47 080  
244   34  
Podróże koleją mają swój niezaprzeczalny urok. W wielu przypadkach to zasługa samej kolei.

#1. Pociąg z sejsmografem

7 ciekawych rzeczy, które warto wiedzieć o pociągach na joemonster.org
Japońska sieć szybkich pociągów to produkt tak efektywny i zaawansowany, że kiedy jakikolwiek pociąg spóźni się o więcej niż pół minuty, bez mała ogłasza się żałobę narodową. W przypadku kolei rozwijającej tak ogromne prędkości niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa. W tym celu sieć sprzężona jest między innymi z całym szeregiem sejsmografów. W marcu 2011 roku zdołały one ostrzec przed dużym trzęsieniem ziemi na 12 sekund przed jego początkiem. Pozwoliło to zmusić do awaryjnego hamowania 33 będące wówczas w trasie pociągi, dzięki czemu wykoleił się tylko jeden z nich i udało się uniknąć tragedii.

#2. Kolej mauretańska

7 ciekawych rzeczy, które warto wiedzieć o pociągach na joemonster.org

W całej Mauretanii znajduje się zaledwie 1 linia kolejowa. Ma długość 648 km i tylko jeden tor, przez co co około 60 kilometrów zbudowane musiały zostać specjalne mijanki. Linia łączy znajdujące się nad oceanem porty ze zlokalizowanymi u podnóża gór kopalniami rudy żelaza. Każdego dnia kursuje nią sześć pociągów, po trzy w każdą stronę. Nie są to jednak byle jakie pociągi, a jedne z najdłuższych, jakie wykorzystuje się na świecie. Długość pojedynczego składu dochodzi nawet do 3 km, dlatego każdy zakręt na trasie musi mieć promień co najmniej 1000 m. Każdego roku mauretańską koleją transportuje się nawet 14 milionów ton ładunku.

#3. Al Mashaaer Al Mugaddassah Metro

7 ciekawych rzeczy, które warto wiedzieć o pociągach na joemonster.org

Linia, która funkcjonuje przez zaledwie tydzień rocznie, a mimo to jest w stanie przewieźć około 4 milionów pasażerów? To niebywałe osiągnięcie to zasługa szczególnych okoliczności, w jakich działa Al Mashaaer Al Mugaddassah Metro w Mekce. To pojedyncza linia (rozbudowa o kolejne cztery dopiero jest planowana), której zadaniem jest przewożenie pielgrzymów podczas hadżdżu pomiędzy „świętymi miejscami” miasta. Mimo że kolejne pociągi odjeżdżają dosłownie co 2,5 minuty, wszystkie wypełnione są po brzegi.

#4. Kotatsu

7 ciekawych rzeczy, które warto wiedzieć o pociągach na joemonster.org

Japońskie pociągi potrafią jeździć nie tylko szybko i punktualnie (ach, gdyby gdzie indziej na świecie to był standard…), ale też bardzo komfortowo. Jedną z takich specjalności Kraju Kwitnącej Wiśni jest jeżdżący podczas mroźnych zim pociąg Kotatsu. Wszyscy przebywający w nim pasażerowie siedzą na niskich drewnianych ławeczkach, a do każdego miejsca przypisany jest miły w dotyku koc. Bezpośrednio poniżej znajduje się źródło ciepła, dzięki któremu nawet w dalekiej podróży można poczuć się zupełnie jak przy kominku w domu.

#5. Koła z papieru

7 ciekawych rzeczy, które warto wiedzieć o pociągach na joemonster.org

Każdy, kto mieszka w sąsiedztwie uczęszczanych torów kolejowych, doskonale wie, jak wielka potrafi to być „przyjemność”. Przejeżdżający pociąg potrafi zatrząść meblami w całym domu. Z tym problemem próbowano poradzić sobie już w połowie XIX wieku. Rzecz w tym, że pomysł, jaki wówczas opracowano, choć skuteczny, okazał się niewystarczająco bezpieczny. Wynalazca Richard Allen postanowił, że koło pociągu powinno składać się nie tylko ze stali czy żelaza, ale powinno zostać również wyłożone… papierem, który tłumiłby dźwięki. Na pewien czas papierowe koła trafiły nawet do użytku, jednak w 1915 roku wycofano je, twierdząc, że są zbyt niebezpieczne, by dalej z nich korzystać.

#6. Pociąg kontra zwierzęta

7 ciekawych rzeczy, które warto wiedzieć o pociągach na joemonster.org

Co do tego, kto wygrałby w zderzeniu pociągu choćby z największym jeleniem, nie ma najmniejszych wątpliwości. Zwierzę zmieniłoby się w krwawą zupę, ale nie ma gwarancji, czy nie zrobiłoby przy tym krzywdy maszyniście – jeśli nawet nie fizycznej, to z całą pewnością psychicznej. Dlatego w wielu miejscach na świecie, m.in. w Japonii, pociągi wydają dźwięki a to szczekania psów, a to ryku jeleni. Wszystko to po to, by już zawczasu odstraszyć osobniki, które na niespodziewany widok zbliżającej się z ogromną prędkością maszyny mogłyby wpaść w panikę i ruszyć do ucieczki – nie w tym kierunku, co potrzeba.

#7. Nie zadzieraj z lokomotywą

7 ciekawych rzeczy, które warto wiedzieć o pociągach na joemonster.org

Czy wynik spotkania pociągu z bombowcem można przewidzieć równie trafnie jak w przypadku pociągu i zwierzęcia? Historia zna przypadki, które przeczą temu, co wydaje się oczywiste. Zdarzyło się tak np. w 1942 roku, kiedy pilot niemieckiego samolotu próbował zbombardować brytyjską lokomotywę parową. Trafił, owszem, a ciśnienie rozerwało kocioł. Sęk w tym, że siła ciśnienia była tak duża, że elementy kotła wystrzeliły w górę, trafiając w znajdujący się idealnie powyżej samolot. Maszynista pociągu przeżył zdarzenie, pilot bombowca – nie. Pociąg – samolot... 1:0.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6
1

Oglądany: 47080x | Komentarzy: 34 | Okejek: 244 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.03

05.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało