Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

"Oto nowe wyzwanie dla wszystkich znudzonych nastolatków. Zrób zdjęcie zaśmieconego miejsca, a następnie posprzątaj je i zamieść zdjęcie po uprzątnięciu"

28 062  
203   30  
Wirusowe wyzwania internetowe mają na celu zachęcić ludzi do określonych działań. Najczęściej są to zabawne zdjęcia lub proste czynności, takie jak wylanie na siebie wiadra zimnej wody. Lecz w sieci pojawiło się nowe wyzwanie, któremu kibicujemy, bowiem dzięki niemu ludzie sprzątają naszą planetę.

#1.

Rocznie wytwarza się 1.3 miliarda ton odpadów (nie wliczając w to odpadów organicznych). Z czego tylko około 360 milionów ton trafia na wysypiska. Milion ton wyrzucany jest do oceanu, a reszta rzucana jest gdzie popadnie. Groźnymi dla środowiska są tak zwane dzikie wysypiska. Śmieci rozkładają się i mogą uwalniać w tym procesie toksyny i szkodliwe substancje chemiczne, które przedostają się do gleby, a następnie do wód podziemnych, skażając je. Jest to proces powolny, ale trwa cały czas. I taka skażona woda może być czerpana przez ludzi, którzy używają jej do picia. Także zasypywanie kanałów burzowych śmieciami może mieć tragiczne skutki, o czym w latach 1998 i 1999 przekonali się mieszkańcy Bangladeszu, gdzie zginęło tysiące ludzi, bowiem zalała ich fala powodziowa, utworzona z wody, która nie mogła odpłynąć, gdyż kanały burzowe zostały zapchane śmieciami. I właśnie ze śmieciami postanowił walczyć jeden z użytkowników reddita. Opublikował on zdjęcie zaśmieconego terenu i następnie tego samego terenu po posprzątaniu. Zdjęcie to otagował jako #trashtag. Publikujemy to zdjęcie poniżej. Zdjęcie podpisał tak:
Oto nowe wyzwanie dla wszystkich znudzonych nastolatków. Zrób zdjęcie zaśmieconego miejsca, a następnie posprzątaj je i zamieść zdjęcie po uprzątnięciu.

#2.

Na pozytywne odpowiedzi nie trzeba było długo czekać. Oby ta akcja trwała jak najdłużej. Sprzątajmy naszą planetę i mocno nagłaśniajmy sprawy nielegalnego wywozu śmieci. Na pierwszym zdjęciu młodzież w Wietnamie sprzątająca odpadki w lesie.

#3.

Ja i moja rodzina posprzątaliśmy tę plażę w lecie.

#4.

Sprzątanie w Nepalu.

#5.

Zatoka Manilska została uznana za jedną z najbrudniejszych zatok na świecie. Po 11 latach Sąd Najwyższy wydał wreszcie nakaz oczyszczenia. Tysiące wolontariuszy czyściło zatokę 27 stycznia 2019 roku.

#6.

Około 500 wolontariuszy pomogło w oczyszczeniu 5000 ton śmieci z tej plaży w Bombaju.

#7.

"Zajęło mi kilka dni, ale w końcu skończyłem!" Nie wiemy z jakiego kraju pochodzą powyższe zdjęcia, ale właśnie o to chodzi w tej akcji.

Ciekawostka #1: Chociaż Amerykanie stanowią około 5% światowej populacji, generują blisko 40% całkowitej liczby odpadów na świecie.

#8.

To praca na godzinę! I miejsce jest przyjemniejsze.

#9.

Cały niedzielny poranek dla 10 osób. Ale w końcu ukończyliśmy wyzwanie #trashtag

#10.

Społeczność w moim rodzinnym mieście w Meksyku zjednoczyła się i posprzątała śmieci.

#11.

Od razu lepiej!

#12.

Wyzwanie zaakceptowane!

Ciekawostka #2: Mniej więcej jedna trzecia żywności produkowanej na świecie każdego roku (około 1,3 miliarda ton) jest marnowana. Każdy Amerykanin wyrzuca około 5500 kg organicznych śmieci rocznie.

#13.

Czyszczenie śmieci wzdłuż rzeki Potomac na południe od Waszyngtonu.

#14.

Organizacja, w której jestem wolontariuszem, przeprowadza takie porządki w mieście. Zdjęcie przed i po uprzątnięciu.

#15.

Moja dziewczyna i ja dokładamy swoją cegiełkę do #trashtag. Plaża niedaleko naszego domu.

#16.

Plaża w Durbanie sprzątana rokrocznie od lat. Co roku sprzątamy tony śmieci.

#17.

Afryka Południowa #trashtag

Ciekawostka #3: Rocznie ponad 6000 ton śmieci jest wyrzucanych ze statków do Pacyfiku. Przyczyniło się to do powstania tzw. Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Szacowana masa dryfującej plamy wynosi 45–129 tys. ton, powierzchnia aż 1,6 mln km² i zbudowana jest w 99,9% z tworzyw sztucznych.

#18.

Kolejne wyzwanie #trashtag zostało zaakceptowane! Utrzymuj ulice w czystości

#19.

Zrobiliśmy dziś naszą część dla #trashtag podczas spaceru po górach w Kalifornii.

#20.

Moja ciotka jest 70-letnią emerytowaną nauczycielką i od kilku miesięcy tworzy takie bannery i obchodzi naszą dzielnicę w Bronksie #Trashtag

#21.

Tak obchodziłem swoje urodziny. 4 worki pełne śmieci.

#22.

40 uczniów norweskiej szkoły ludowej z Alta spędziło tydzień zbierając śmieci na lokalnej plaży, zbierając w sumie 12 400 kg.

Ciekawostka #4: Podczas gdy każdy zakątek planety wydaje się być wypełniony odpadami, jedynym miejscem praktycznie wolnym od śmieci jest Antarktyka. Zabrania się zanieczyszczania tego rejonu świata. Jest ona prawnie chroniona Układem Antarktycznym. Układ podpisano 1 grudnia 1959, a wszedł on w życie 4 sierpnia 1961 roku. W myśl układu, zwanego także Traktatem Antarktycznym, ochronie podlega lądolód na południe od równoleżnika 60°S. Traktat tworzy 14 artykułów:

art. 1: użycie terytorium Antarktyki w celach pokojowych, zakaz działań zbrojnych, tworzenia baz wojskowych i doświadczeń ze wszelkimi rodzajami broni (wojskowy personel i sprzęt mogą być użyte tylko w celach pokojowych)
art. 2: wolność badań naukowych
art. 3: swobodna wymiana wiadomości i pracowników, współpraca z ONZ itp.
art. 4: niewysuwanie nowych roszczeń terytorialnych (roszczenia wysunięte przed wejściem w życie traktatu nie są negowane)
art. 5: zakaz prób broni jądrowej oraz składowania w tym rejonie odpadów promieniotwórczych
art. 6: traktat obejmuje lądolód na południe od 60. równoleżnika
art. 7: swobodny dostęp do baz, instalacji itp. dla kontrolerów traktatu, informowanie o zamiarze wysłania personelu lub sprzętu wojskowego spełniającego warunki artykułu 1
art. 8: jurysdykcja nad naukowcami i obserwatorami przez ich własne kraje
art. 9: regularne spotkania członków traktatu
art. 10: zobowiązanie Stron do zapobieżenia łamaniu postanowień traktatu przez jakiekolwiek państwo na świecie
art. 11: wynikłe spory rozwiązywać należy pokojowo między członkami traktatu albo, za ich zgodą, z udziałem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości
art. 12: zmiany w traktacie za zgodą wszystkich stron; możliwość rewizji przez większość po 30 latach obowiązywania
art. 13: depozytariuszem jest rząd Stanów Zjednoczonych; do Układu może przystąpić każdy członek ONZ, a inne państwa za zgodą wszystkich stron
art. 14: teksty autentyczne w językach angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim.
1

Oglądany: 28062x | Komentarzy: 30 | Okejek: 203 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało