Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zapisy z GPS-u, który przez 20 lat podróżował przytwierdzony do orła

42 834  
238   19  
Przechadzając się za miastem Fahd Qash z regionu Jizan w Arabii Saudyjskiej trafił na bagnie na dziwne znalezisko. Leżał tam duży martwy ptak, który okazał się być orłem. Już samo znalezienie martwego orła jest niecodziennym odkryciem, ale ten ptak był wyjątkowy. Miał do pleców przymocowany GPS.


Na urządzeniu znajdowała się naklejka z numerem seryjnym, adresem e-mail właściciela i prośbą o kontakt w przypadku odnalezienia. Okazało się, że GPS został założony ptakowi w Rosji, a miało to miejsce... 20 lat temu!


Przez cały ten czas moduł zapisywał trasy przelotu orła. Ptak przelatywał nad wieloma krajami, pokonał tysiące kilometrów, ale uparcie omijał Morze Kaspijskie i nie wlatywał nad jego wody.


Grupa badawcza "Brytyjskie ptaki" zajęła się kiedyś monitoringiem 16 orłów stepowych. Określili, że najdłuższy odcinek pokonany jednego dnia przez orła stepowego może wynieść do 355 km. Z zapisów życia ptaków wynikało, że 31,5% czasu spędzają w rejonie zimowania, 41,9% w rejonie godowym, a pozostałe 26,6% na migracji.

Źródło

Oglądany: 42834x | Komentarzy: 19 | Okejek: 238 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.03

22.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało