Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dochody i poziom życia 10 rodzin z różnych krajów świata

86 391  
247   130  
Na stronie gapminder.org możemy znaleźć między innymi zdjęcia i opisy poziomu życia rodzin z różnymi dochodami z różnych stron świata. Poniżej lista 10 takich rodzin. By ułatwić sprawę dochody podawane są po przeliczeniu na dolary amerykańskie.

#1. Rodzina Cabura, Republika Burundi, dochód miesięczny - 29 dolarów

Rodzina Cabura mieszka w prowincji Makamba w Republice Burundi. Arkada ma 28 lat, jest rolnikiem. Jego żona, Jeannin, ma 25 lat i także zajmuje się rolnictwem. Para mieszka z dwuletnią córeczką Katią i ich trzymiesięcznymi bliźniakami, synami Bukuru i Butoya. Razem Arkad i Janine pracują 84 godziny tygodniowo i zarabiają około 16 000 franków burundyjskich miesięcznie (w przeliczeniu to 29 dolarów).

Przez ostatnie trzy lata rodzina Kaboura mieszkała w domu z jedną sypialnią, którą wybudowali z pomocą przyjaciół i krewnych. Niestety, domu nie można nazwać trwałym, bowiem ściany się kruszą, a dach przecieka. Ponadto w domu nie ma prądu. Toaleta znajduje się na zewnątrz i jest toaletą wspólną dla kilku innych rodzin.
Pomimo faktu, że rodzina dzięki pracy jako rolnicy zapewnia sobie darmowe niektóre produkty żywnościowe, prawie cały dochód rodziny idzie na zakup pozostałej żywności. Trzy razy w tygodniu Arkad i Zhannin chodzą po wodę - zajmuje to 40 minut. Spędzają również 14 godzin tygodniowo zbierając drewno opałowe, którego używają do rozpalania pieca.
Rodzina Cabour oszczędza pieniądze, ale są to niewielkie kwoty, gdyż praktycznie cała wypłata przeznaczana jest na zakup żywności. Ich ulubionym przedmiotem w domu jest suszona kukurydza zwisająca z sufitu. W najbliższych planach mają zakup łóżka i mają nadzieję, że w przyszłości będą mogli kupić nowy dom. Taki, który nie przecieka.

#2. Rodzina Bibi, Indie, dochód miesięczny - 31 dolarów

Rodzina Bibi mieszka w Kalkucie w Indiach. Abdul Khalid ma 40 lat, jest zatrudniony jako najemny pracownik. Jego żona Chandmori ma 30 lat i zbiera odpady, które potem zanosi do recyklingu, za co dostaje pieniądze. Para ma czworo dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Rodzina pracuje w sumie 212 godzin tygodniowo.
Od 10 lat rodzina mieszka w chacie, którą sami zbudowali. Rodzina lubi miejsce, gdzie znajduje się ich dom. Obawiają się tylko o bliskość ruchliwej autostrady, ponieważ jest ona zagrożeniem dla dzieci. W ich domu nie ma prądu, wody, łazienki ani ubikacji.
Rodzina kupuje wszystkie produkty żywnościowe i wydaje na jedzenie około 70% dochodów. Jedzenie jest gotowane na piecu opalanym drewnem, a zbieranie drewna opałowego zajmuje godziny dziennie. Około siedmiu godzin tygodniowo dorośli poświęcają na zdobycie czystej wody, zdatnej do picia.

Ulubiona rzecz w ich domu to ubrania, gdyż nie zawsze ich stać, by wszyscy członkowie rodziny je mieli. Rodzina Bibi chce pewnego dnia kupić kawałek ziemi, gdzie się wybuduje i zacznie ją uprawiać, zapewniając sobie tańszą żywność.

#3. Rodzina Pierrot, Haiti, dochód miesięczny - 43 dolary

Rodzina Pierrot mieszka na wsi. Magline ma 28 lat, ma czworo dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Nie pracuje i spędza 20 godzin tygodniowo na uprawianiu żywności, aby móc wyżywić rodzinę.
Rodzina mieszka w domu jednopokojowym - został zbudowany przez krewnych Magliny 14 lat temu, więc nie płaci za jego użytkowanie. W tym samym czasie płaci 630 Gourde (około 8 dolarów) miesięcznie za dzierżawę ziemi. W domu nie ma prądu, bieżącej wody i toalety. Zdobycie wody zajmuje dwie godziny dziennie. Woda nie jest zdatna do picia.
Rodzina kupuje około 30% żywności. Pozostałe 70% pochodzi z własnych upraw. Jedzenie jest przyrządzane na ogniu, więc Maglina spędza 20 godzin w tygodniu zbierając opał.

Rodzina nie jest w stanie oszczędzić żadnych pieniędzy. Ich ulubioną rzeczą w domu są talerze. W niedalekiej przyszłości planują kupić fotel i mają nadzieję, że pewnego dnia spełnią swoje marzenie o zakupie własnego domu.

#4. Rodzina Japa, Boliwia, dochód miesięczny 254 dolary

Rodzina Japa mieszka na przedmieściach La Paz, stolicy Boliwii. Juan ma 39 lat, zajmuje się budownictwem. Jego żona Paulina ma 31 lat, pracuje jako sprzątaczka autobusów. Małżonkowie mieszkają ze swoimi dziećmi. Starsi synowie, dziewięcioletni Juan i sześcioletni Kevin, chodzą do szkoły. Córka Paula (3 lata) i młodszy syn Erik (1 rok) nie rozpoczęły jeszcze nauki. Rodzice pracują 85 godzin tygodniowo.
Przez ostatnie trzy lata rodzina Japa mieszka w jednopokojowym mieszkaniu, które wynajmują za 100 Boliviano miesięcznie (14,5 dolara). Cieszą się, że udało im się wynająć mieszkanie poza miastem, ponieważ jest znacznie tańsze niż w stolicy. Są jednak sfrustrowani, że lokalni mieszkańcy wyrzucają odpady do miejscowej rzeki. W domu jest prąd, ale muszą korzystać z publicznej toalety, która kosztuje 28 Boliviano tygodniowo (około 4 dolary).
Połowa dochodu rodziny jest przeznaczona na zakup żywności. Czysta woda pitna zabiera około 10% miesięcznego dochodu. W mieszkaniu znajduje się piec, który pozwala gotować potrawy i jednocześnie ogrzewa dom.

Rodzina Japa nie jest w stanie zaoszczędzić pieniędzy, ponieważ prawie wszystko idzie na jedzenie, wynajem i wodę pitną. Uważają TV za ulubioną rzecz w domu. Najdalszym miejscem, które odwiedzili, było miasto Trinidad, które znajduje się 600 km od miejsca zamieszkania. Rodzina ma nadzieję, że pewnego dnia spełni swoje marzenie o rozpoczęciu małego biznesu i zakupie działki.

#5. Rodzina Akor, Turcja, dochód miesięczny - 505 dolarów

Rodzina Akor mieszka w Stambule w Turcji. Sukryu ma 43 lata. Jego żona Nur jest gospodynią domową, ma 38 lat. Mieszkają z czterema córkami: 18-letnią Eile, 17-letnim Orhanem, 14-letnią Rozhd 11-letnim Howe i dwumiesięcznym Narinem. Ich najstarsza córka pracuje w przemyśle włókienniczym, a reszta dzieci uczy się. Ojciec i córka pracują łącznie 134 godziny tygodniowo.
Od 4 lat rodzina Akor mieszka w dwupokojowym domu, za którego płacą czynsz w wysokości 450 nowych Lir miesięcznie (84 dolary). W domu jest prąd, który jest wyłączany kilka razy w tygodniu, woda, a także jest toaleta.
Rodzina musi kupić wszystkie artykuły spożywcze na które przeznacza 30% całkowitego dochodu. Gotują na kuchence gazowej. W domu jest woda pitna dobrej jakości.

Rodzina Akor oszczędza pieniądze, a czasem wyjeżdża na wakacje. Ich najdalsza podróż to wyjazd do Adany w Turcji (około 940 km). Planują kupić nowe łóżko i marzą, że pewnego dnia będą mogli kupić własny dom.

#6. Rodzina Kirins, Rosja, dochód miesięczny - 578 dolarów

Rodzina Kirinsów mieszka w Nogińsku w Rosji. Olga ma 57 lat, jest nauczycielką. Jej mąż Basil ma 60 lat, jest na emeryturze. Mieszkają z córką, 17-letnią uczennicą Barbarą. Olga pracuje 30 godzin tygodniowo.

Od 25 lat rodzina Kirinsów mieszka w bloku z wielkiej płyty, w dwupokojowym mieszkaniu. Podoba im się, że mieszkanie znajduje się w dobrej lokalizacji, ale nie są zadowoleni z jego metrażu i ogólnego stanu bloku. Mieszkanie posiada prąd, który jest wyłączany kilka razy w tygodniu, jest toaleta i bieżąca woda, która jednak jest niezdatna do picia.
Rodzina musi kupować wszystkie produkty spożywcze, na co przeznacza około 70% swoich dochodów. Co tydzień Olga poświęca godzinę, aby przynieść pitną wodę i do sześciu godzin za nieodpłatną pracę społeczną i szkolenia. Na zakup wody pitnej przeznaczają 10% dochodu. Do gotowania w kuchni używają gazu pobieranego z sieci miejskiej.
Rodzina nie ma oszczędności, ale czasami wyjeżdżają na wakacje. Ich najdalsza podróż była wyjazdem do Monachium w Niemczech (2 000 km). Obecnie myślą o zakupie nowego telewizora LCD. Mają nadzieję, że pewnego dnia będą mogli spełnić swoje marzenie i zdobyć nowe mieszkanie.

#7. Rodzina Dudakow, Ukraina, dochód miesięczny - 694 dolary

Rodzina Dudakow mieszka w Kijowie na Ukrainie. Witalij ma 35 lat, jest księgowym. Jego żona Olga ma 36 lat i jest gospodynią domową. Mieszkają ze swoją siedmioletnią córką, Daryą i dwoma synami, siedmioletnim Ilją i dwuletnim Elizeuszem. Witalij pracuje 40 godzin tygodniowo.

Rodzina mieszka w mieszkaniu w bloku (2 pokoje + kuchnia) za które płacą 600 hrywien miesięcznego czynszu (22 dolary). Lubią położenie bloku nad jeziorem, a także niski czynsz, ale nie są zadowoleni z zapachu, który często przenika do mieszkania, a pochodzi z pobliskiej z ulicy. Dom ma stabilną energię elektryczną, wodę i toaletę.
Rodzina kupuje 90% żywności, na którą wydaje około 80% miesięcznego dochodu, pozostałe 10% otrzymuje w prezencie lub z innych źródeł. Kuchenka służąca do gotowania zasilana jest energią elektryczną. W domu jest bieżąca woda pitna dobrej jakości.
Rodzina nie jest w stanie oszczędzać, ponieważ większość pieniędzy przeznacza na jedzenie i czynsz. Nigdy nie byli na wakacjach, ich najdalsza podróż była wyjazdem do Rosji, do Petersburga (około 1200 km). Ich marzeniem jest budowa własnego domu.

#8. Rodzina Peters, Holandia, dochód miesięczny - 1 050 dolarów*

Rodzina Petersów mieszka w Landgraaf w Limburgii w Holandii. Anita ma 46 lat i pracuje w sklepie. Mieszka wraz z córką Jennifer, która ma 16 lat i jest studentką.

Od 5 lat rodzina mieszka w wynajętym mieszkaniu z 3 sypialniami. Płacą 568 euro (646 dolarów) miesięcznie za czynsz. Mieszkanie lubią ze względu na spokojną okolicę. Jednak nie są zadowoleni z małej kuchni w mieszkaniu. W mieszkaniu znajduje się toaleta, a także wodę pitną bardzo dobrej jakości i prąd.
Rodzina kupuje żywność w sklepach, co pochłania około 30% ich dochodów. Gotują jedzenie na kuchence na gaz ziemny i używają wody pitnej, która jest dostępna w ich domu.
Rodzina oszczędza pieniądze i jeździ na wakacje. Najdalszą podróż odbyli do Kalifornii w USA. Wkrótce czeka ich zakup nowej garderoby, a ich marzeniem jest zakup własnego domu.

#1. Rodzina Barnardów, Wielka Brytania, dochód miesięczny - 2 010 dolarów*

Rodzina mieszka w hrabstwie West Sussex w Wielkiej Brytanii. Denise ma 44 lata i pracuje jako koordynator opieki. Jej mąż Nick ma 46 lat. On i jego starszy syn Liam, 20 lat, pracują jako mechanicy. Ich dwaj kolejni synowie, Connor, 17 lat i Finlay, 10 lat, są uczniami. Matka, ojciec i najstarszy syn łącznie pracują przez 110 godzin tygodniowo.

Rodzina od 3 lat mieszka w domu z 5 sypialniami. Są właścicielami domu, lubią położenie domu na wsi, ale są niezadowoleni z jakości wykonania budynku. Dom ma nieprzerwaną energię elektryczną, toalety i bieżącą czystą, zdatną do picia wodę czerpaną ze studni.
Rodzina Barnard kupuje wszystkie produkty spożywcze w sklepie i wykorzystuje energię elektryczną do gotowania. Woda pitna jest dostępna w domu.
Rodzina oszczędza pieniądze, a ich kolejnym planem jest zakup rodzinnego vana. Rodzina regularnie jeździ na wakacje, a najdalszy wyjazd był do USA. Ich marzeniem jest zakup letniskowego domu.

#10. Rodzina Bi, Chiny, dochód miesięczny - 10 098 dolarów

Rodzina Bi mieszka w Kunming, w prowincji Yunnan w Chinach. Bi Hua ma 57 lat i jest właścicielem firmy. Jego żona, Yue Hen, ma także 57 lat i mieszka z siostrzenicą i rodziną. Ich siostrzenica, Meng, ma 30 lat. Rodzina Meng obejmuje jej 39-letniego męża, Jousta i ich 3-letniego syna, Sjonny'ego. Wszyscy dorośli pracują razem w rodzinnym biznesie, przepracowując łącznie 240 godzin tygodniowo.

Rodzina mieszka w domu z trzema sypialniami. Są właścicielami domu i mieszkają tam od 6 lat. Podoba im się, ponieważ jest blisko miejsca pracy i ma ładny widok z okien. Jedyną rzeczą, do której mają zastrzeżenia, jest niewielki rozmiar domu. Dom ma prąd, bieżącą wodę i toalety.
Rodzina Bi kupuje żywność w sklepach i na targach, co przekłada się na 30% ich dochodów. Woda pitna jest kupowana u producenta wód i dostarczana do ich domu, co przekłada się na kolejne 10% ich dochodów. W kuchni używają prądu do gotowania. Ogrzewanie domu także elektryczne.
Rodzina oszczędza pieniądze, które odkładają w trosce o swoją przyszłość. Ich ulubionymi przedmiotami w domu są ich instrumenty muzyczne.

* - w tych dwóch przypadkach podana jest wartość miesięcznej konsumpcji w przeliczeniu na jednego członka rodziny, a nie miesięczny dochód.
45

Oglądany: 86391x | Komentarzy: 130 | Okejek: 247 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.05

27.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało