Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 mało znanych faktów o znanych zabytkach

75 141  
372   43  
Chyba nie ma wśród nas człowieka, który nie słyszałby o choćby jednym z zabytków przedstawionych poniżej. Ale i one mają swoje tajemnice. Jakie? Zapraszam do ich odkrycia.

#1. Krzywa wieża w Pizie


Budowla ta, stanowiąca punkt orientacyjny, wznoszona była przez 200 lat. I tak naprawdę nie wiadomo, kto ją zaprojektował. Historycy uważają, że był to Diotisalvi. On zaprojektował baptysterium położone obok wieży, które jest zbudowane w tym samym stylu, co sama wieża.

#2. Statua WolnościU stóp Statui Wolności widać zerwany łańcuch. Nie znalazł się on bez powodu. Francuzi podarowali amerykanom Lady Liberty w roku 1886, w stulecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Zerwany łańcuch ma symbolizować uchylenie niewolnictwa, które to gwarantowała owa deklaracja. Zatem statua symbolizuje wolność i demokrację.

#3. Big BenNazwa Big Ben nie odnosi się do całej wieży, a jedynie do dzwonu w niej zamontowanego. Sama wieża ma swoją nazwę i brzmi ona The Elizabeth Tower. Nie wiadomo, na czyją cześć został nazwany dzwon. Jedne źródła podają, że nazwany został od imienia sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku, a inne, że ta zwyczajowa nazwa pochodzi od imienia Benjamina Caunta, popularnego w owym czasie boksera wagi ciężkiej.

#4. Mona LisaTo dzieło miało wiele kopii wykonanych pod okiem Leonarda da Vinci, prawdopodobnie w tym samym czasie, gdy powstawał oryginał. Wiadomo, to najsłynniejszy obraz Leonarda da Vinci. Jednak eksperci uważają, że istnieje jeszcze jedna Mona Lisa. I nie jest ona kopią, a obrazem stworzonym przez samego Leonarda. Uważa się, że przedstawia on Giocondę z innej perspektywy i jest wcześniejszą wersją arcydzieła. Nikt nie wie, gdzie jest ten obraz, więc może warto rozejrzeć się w szpargałach i dobrze poszukać?

#5. Wielki SfinksTen znajdujący się w Gizie posąg jest najstarszym posągiem na świecie. Pierwotnie był bardziej kolorowy i posiadał więcej ozdób. Jedyna pamiątka po dawnym wyglądzie pozostaje za jednym z jego uszu. Według teorii niektórych badaczy pierwotnie posąg miał głowę lwa, która po jakimś czasie została przekuta w głowę człowieka. O prawdziwości tej teorii mają świadczyć dysproporcje pomiędzy ciałem a głową.

#6. Golden GatePierwotnie most Golden Gate poprzez sugestie marynarki wojennej miał być pomalowany w czarne i żółte pasy. Miało to na celu zapewnienie widoczności mostu we mgle. Architekt pracujący nad mostem, Irving Morrow, przekonał marynarkę, aby pomalowała go na ciemno-pomarańczowo, tak aby był widoczny przez cały czas. Dzięki czemu most zyskał bardziej atrakcyjny wygląd. I jest widoczny.

#7. Wielki Mur ChińskiWciąż odkrywane są nieznane fragmenty tej największej budowli wzniesionej przez człowieka. W 2012 roku archeolodzy zlokalizowali niektóre z najbardziej wysuniętych na północ odcinków Wielkiego Muru. Znajdują się na dzisiejszej granicy z Mongolią.

#8. Wieża EifflaProjektant wieży, Gustave Eiffel, zbudował sobie apartament na ostatnim piętrze. Mieszkanie ma kuchnię, łazienkę, dwie sypialnie i salon i często było używane jako apartament gościnny. W apartamencie mieszkał między innymi Thomas Alva Edison. Dziś apartament zamieniony jest na muzeum. W środku można zobaczyć woskowe figury Eiffla i Edisona.

#9. Mount RushmoreGutzon Borglum, architekt Mount Rushmore, chciał stworzyć sekretny pokój, w którym jego odkrywcy mogliby znaleźć zapisy i informacje o historii Ameryki. W tym celu zbudował jaskinię za głową Abrahama Lincolna, ale zmarł, zanim zdążył ją ukończyć. W 1998 r. kopie dokumentów historycznych i lista prezydentów USA zostały umieszczone w jaskini i obecnie służą za kapsułę czasu.

#10. Disneyland MatterhornDisneyland Matterhorn został zbudowany w skali 1:100 i odtwarza oryginalny szczyt Matterhorn. Podczas gdy oryginał ma 4478 metrów, jego odpowiednik w Disneylandzie ma wysokość 44,78 metra i jest najwyższą budowlą w parku Disneyland i drugim co do wielkości w całym Disneyland Resort. Na szczycie góry znajduje się pomieszczenie, w którym pracownicy parku chronią się w razie złej pogody. Turyści jadący kolejką przez Matterhorn mogą dostrzec sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej oraz narty. Jest to swoisty hołd złożony zmarłemu Frankowi Wellsowi, który był prezydentem i dyrektorem The Walt Disney Company od 1984 roku aż do swojej śmierci w 1994 r. Wells był doświadczonym alpinistą i narciarzem.

Źródła: 1, 2
8

Oglądany: 75141x | Komentarzy: 43 | Okejek: 372 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało