Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek o Belize - niewielkim państwie wciśniętym pomiędzy Gwatemalę i Meksyk

37 771  
220   11  
Belize – niewielki i spokojny kraj w Ameryce Środkowej. Przez wielu uważany za prawdziwy wakacyjny raj na Ziemi.

#1. Niegdyś brytyjska kolonia

Znajdujące się w Ameryce Środkowej Belize jest jednym z najrzadziej zaludnionych krajów świata – na jednym kilometrze kwadratowym żyje tu statystycznie zaledwie 16 osób. Jest to również jedyne w Ameryce Środkowej państwo, w którym językiem urzędowym jest angielski. To pozostałość bycia brytyjską kolonią przez ponad dwieście lat. Oprócz angielskiego, miejscowa ludność – w liczbie zaledwie 386 tys. osób – posługuje się też hiszpańskim, kreolskim oraz językami garifuna i maya.

#2. PakiLokalnym przysmakiem Belize są paki, nazywane również… królewskimi szczurami. Taki właśnie specjał podano m.in. królowej Elżbiecie, kiedy kilkadziesiąt lat temu przybyła do Belize odwiedzić swoje włości. Uwielbiane w kraju paki – dość duże gryzonie przypominające z wyglądu skrzyżowanie wiewiórki z tapirem – po odpowiednim przyrządzeniu smakują jak króliki. Wychodzi więc na to, że całkiem nieźle.

#3. Great Blue HoleJednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie miejsc w Belize jest Great Blue Hole – rozpadlina w Morzu Karaibskim znajdująca się około 80 kilometrów od wybrzeża kontynentalnej części kraju. Głęboka na ponad 120 metrów studnia, niegdyś nadwodna jaskinia, regularnie zajmuje miejsca w czołówce najbardziej spektakularnych miejsc do nurkowania.

#4. Rafa Koralowa BelizeZnajdująca się u wybrzeży Belize rafa koralowa uchodzi za drugą największą rafę na świecie, palmy pierwszeństwa ustępując jedynie najsłynniejszej, australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej. Rafa Belize rozciąga się łącznie na długości ok. 250 kilometrów, mając w zależności od miejsca od 5 do 50 metrów głębokości. Z dobrodziejstw rafy korzystali już Majowie, którzy wykorzystywali ją m.in. przy rybołówstwie.

#5. BelmopanZ zaledwie 16 tysiącami mieszkańców Belmopan jest najmniejszą stolicą na kontynentalnej Ameryce. Położone w centralnej części kraju, 3. pod względem wielkości miasto zostało stolicą w 1961 roku. W wyniku przejścia huraganu Hattie niemal całkowitemu zniszczeniu uległa wcześniejsza stolica – ulokowane na wybrzeżu Belize City.

#6. Dolar belizeńskiMieszkańcy Belize posługują się dolarami belizeńskimi – nazywanymi po prostu dolarami. Wartość ich waluty jest ściśle powiązana z wartością dolara amerykańskiego – i wynosi dokładnie połowę. Na jednego dolara amerykańskiego przypadają dwa dolary belizeńskie, co w wielu przypadkach mocno ułatwia rachunki i porównywanie cen.

#7. Wyjce czarneZ natury raczej ciche i spokojne Belize jest jednocześnie domem dla wyjców czarnych – małpiszonów plasujących się regularnie w pierwszej dziesiątce najgłośniejszych zwierząt świata. Ich polska nazwa nie jest więc w żadnym razie nieuzasadniona. Belizeńskie wyjce, żyjące na co dzień na drzewach, drą się tak głośno, że nawet w gęstej dżungli można usłyszeć je z odległości niemal pięciu kilometrów!

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 37771x | Komentarzy: 11 | Okejek: 220 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało