Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

12 archeologicznych odkryć dokonanych w 2018 roku, które wprawiły w osłupienie archeologów

75 311  
365   78  
Rok 2018 był niezwykle obfity w spektakularne odkrycia archeologiczne. Jednakże, jeżeli nie jesteś wielkim pasjonatem tej dziedziny nauki, mogły one nie przykuć twojej uwagi. Warto zerknąć, bo kilka ciekawych znalezisk może na nowo zdefiniować rozwiązania niektórych historycznych zagadek...

#1. Najstarszy wrak statku znaleziony na dnie Morza Czarnego

Ponad 1600 metrów pod powierzchnią wód Morza Czarnego natknięto się na wrak greckiego statku kupieckiego. Naukowcy uważają, że mógł on zatonąć nawet i 2400 lat temu, co stawiałoby go na pierwszym miejscu wśród najstarszych, w całości zachowanych wraków statków. Został odnaleziony przez członków Black Sea Maritme Archeology Project u wybrzeży Bułgarii. Ponieważ w głębinach Morza Czarnego nie ma praktycznie tlenu, wrak pozostał przez długie lata w bardzo dobrym stanie. Daje to niesamowitą sposobność dla archeologów, by przyjrzeć się bliżej pływającej konstrukcji z epoki antycznej.

#2. Archeolodzy odkryli ostatnią nieodsłoniętą jeszcze część Pompei

Kliknij i zobacz więcej!

Po wielu latach badań na terenie starożytnych Pompei, wciąż spora część miasta pozostała nieodkryta. Wiele zmieniło się w 2018 roku, ponieważ ta niezbadana strefa zaczęła poważnie zagrażać pozostałym reliktom przeszłości. Mieszanka błota, pyłu, popiołu i skamieniałych części lawy mogła zawalić się i zniszczyć efekty dotychczasowej pracy archeologów. Dlatego też w zeszłym roku znacznie przyspieszono prace nad odkryciem tzn. Regionu V, północno-wschodniej części starożytnego miasta zniszczonego przez wybuch wulkanu.
Odkryto nowe grupy pięknych fresków oraz pomieszczenie, które służyło jako świątynia ku czci bóstw Lares, które miały chronić domy i pola.
Podczas prac odkrywczych, które były prowadzone na terenie jednego z domostw, częściowo już odsłoniętego w XIX wieku, znaleziono jaskrawe, kolorowe ściany z wieloma freskami. Jeden z nich przedstawia pierwszą scenę z mitologii zauważoną na terenie Pompei, jest to najprawdopodobniej raniony przez odyńca Adonis w ramionach Afrodyty.

#3. Pierwsi piekarze działali już 14 400 lat temu

Kliknij i zobacz więcej!

Okazuje się, że już około 14 tysięcy lat temu, czyli przynajmniej 4000 lat przed okresem, który ogólnie uważa się za początek rolnictwa, żyli ludzie, którzy znali przepis na pyszny, świeży bochenek chleba.
Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego znaleźli na terenie Bliskiego Wschodu małe obozowiska należące do członków kultury natufijskiej, pośrodku których znajdowały się paleniska. Uwagę badaczy przykuły przede wszystkim produkty chlebopodobne znalezione nieopodal. Najprawdopodobniej kultura ta posiadała prymitywne piece, a w odkrytych ich pozostałościach były dowody na to, że przedstawiciele tej kultury zbierali dzikie zboża i bulwy do wyrobu mąki. Takie wypieki były raczej bardzo rzadkim rarytasem niż codziennym "chlebem powszednim".
To nie było jedyne odkrycie dotyczące kultury natufijskiej, ponieważ zachodzi podejrzenie, że...

#4. ...pierwszego browarka uwarzono już 14 tysięcy lat temu

Kliknij i zobacz więcej!

No, może lekko poniosła nas nasza polityczna fantazja... Niedawne odkrycia dokonane na terenie Izraela dowodzą, że najstarsze piwo świata mogło zostać uwarzone na okazję pogrzebu, około 13 000 lat temu. To byłby najstarszy złocisty trunek, o którym wiemy, że został wyprodukowany przez człowieka. W jaskini cmentarnej w Izraelu znaleziono ślady po bruzdach wyrzeźbionych w skale, w których wyłożono pszenicę i jęczmień. Postawiono hipotezę, że są to odpadki po procesie warzenia piwa, które było prawdopodobnie częścią ceremonii pogrzebowej.

#5. Bakteria, która wywołała w Europie tzw. czarną śmierć, odkryta w szkieletach osób zmarłych 3800 lat przed narodzinami Chrystusa

Kliknij i zobacz więcej!

Wiemy z lekcji historii, że czarna śmierć zebrała krwawe żniwa w Europie w XIV wieku. Ta fatalna plaga była przyczyną ponad 50 milionów zgonów i wciąż uznawana jest za jedną z najgorszych chorób w historii ludzkości. Niedawno, na terenach południowo-zachodniej Rosji, naukowcy znaleźli szkielety kobiety i mężczyzny żyjących około 3800 lat przed naszą erą, które zawierały Yersinia pestis (pałeczki dżumy).
Odkrycie to sugeruje, że dżuma panowała już na terenach Europy i Azji w epoce brązu. W tamtym okresie (3000-2500 p.n.e.) odnotowano znaczne migracje ludzkości koczowniczej między dwoma kontynentami, a także między Europą Wschodnią a Europą Zachodnią. Naukowcy to dziś spierają się, co było przyczyną takich ruchów - dżuma stała się jedną z poważniejszych hipotez, które mogą doprowadzić do rozwiązania zagadki.

#6. Najstarszy ślad ludzkiej stopy

Kliknij i zobacz więcej!

Najstarszy ślad stopy ludzkiej odnaleziono u wybrzeży wyspy Calvert w prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Ślady mogą mieć nawet ponad 13 000 lat i należą do trzech osób, dziecka i prawdopodobnie dwójki dorosłych. Przetrwały tyle lat, ponieważ ludzie wdepnęli w mokrą glinę, która następnie stwardniała i wypełniła się piaskiem. Obok śladów naukowcy znaleźli niewielki kawałek drewna. Dzięki radiowęglowemu datowaniu udało się określić wiek odcisków na około 13 000 - 13 300 lat.

#7. Narzędzia datowane na 16 000 - 20 000 lat znalezione na terenie Ameryki

Kliknij i zobacz więcej!

Być może dzięki odkryciom dokonanym w 2018 roku poznamy odpowiedź na jedno z ciekawszych pytań - kim byli pierwsi ludzie na kontynencie amerykańskim. Dziś w amerykańskich szkołach dzieci uczą się, że pierwszymi mieszkańcami byli przedstawiciele kultury Clovis, która napłynęła na tereny Ameryki Północnej od strony Syberii. Obecnie trwają badania nad obaleniem tej tezy, do których przyczyniło się niedawne odkrycie na terenach stanu Teksas. Odnaleziono tam prymitywne narzędzia, których wiek określono na 16 000 - 20 000 lat. Najstarsze narzędzia należące do przedstawicieli kultury Clovis są co najmniej o 1000 lat młodsze.

#8. Najstarszy naszkicowany rysunek

Kliknij i zobacz więcej!

W 2018 roku archeolodzy odkryli kamień z narysowanymi na nim czerwonymi liniami, które, jeżeli badania potwierdzą się, mogą mieć nawet 73 000 lat i być najstarszą znaną nam ryciną w historii ludzkości. Rysunki znaleziono w jaskini Blombos, która znajduje się na terenie Republiki Południowej Afryki. Odkryto tam również prymitywne narzędzie zrobione z kości, zęby i koraliki z muszli.
Rysunek na kamieniu to sześć prawie równoległych linii, które zostały przecięte przez trzy lekko zakrzywione kreski. Jedna z linii zachodzi na krawędź kamienia, co skłoniło naukowców do wysunięcia wniosku, że jest to tylko część większej całości, która najprawdopodobniej przepadła bezpowrotnie. Z pomocą badań mikroskopijnych odkryto, że skała została pomalowana czerwoną ochrą, jak większość prehistorycznych malowideł.

#9. Najstarsze artefakty znalezione na terenie Europy

Kliknij i zobacz więcej!

Szwajcarscy archeolodzy ogłosili, że znaleźli najstarsze ślady ludzkiej bytności na terenach dzisiejszej Europy. Przedmioty te (rękawica, sztylet i ludzkie żebro) znaleziono prowadząc poszukiwania przy wykorzystaniu wykrywaczy metali na terenie Szwajcarii, niedaleko jeziora Bieler, 50 km od Berna. Archeolodzy przyznają, że odkrycie to całkowicie zbiło ich z pantałyku, ponieważ artefakty te wyprodukowano w późniejszej epoce brązu około 1600-1200 lat przed naszą erą. Metalowe elementy z tego okresu są rzadkością, a złoto - to już prawdziwy rarytas. Na terenie Europy znaleziono tysiące grobów z epoki brązu i w żadnym z nich nie znaleziono niczego podobnego.

#10. Unikalna mumia znaleziona na terenie cmentarzyska w Egipcie

Kliknij i zobacz więcej!

Niemieccy i egipscy archeolodzy odkryli na terenie Egiptu coś, co dzisiaj nazwalibyśmy zakładem pogrzebowym. Prostokątny budynek uznany został za swoisty "warsztat mumii". W środku budowli naukowcy znaleźli setki ceramicznych mis do przechowywania różnych olejków i substancji wykorzystywanych podczas mumifikacji. Przed warsztatem znajduje się 30-metrowy tunel, który prowadzi do grobowców, w którym znaleziono kilkadziesiąt mumii. Jednym z najwartościowszych znalezisk był sarkofag należący do damy imieniem Tadihor. Sarkofag z jej imieniem był otoczony tuzinami figurek, które miały czuwać nad pośmiertnym życiem kobiety. Mumia miała na twarzy srebrną maskę, która według historyków miała głębokie religijne znaczenie - Egipcjanie wierzyli, że kości bogów są stworzone ze złota i ze srebra. Srebrna maska miała świadczyć, że zmarła osoba będzie przechodziła pośmiertną boską transformację.

#11. Ciała w sarkofagach z dziwnym czerwonym osadem wewnątrz

Kliknij i zobacz więcej!

To znalezisko przykuło uwagę mediów w 2018 roku. Kiedy naukowcy odkopali stary sarkofag na terenie Egiptu, z miejsca postanowili otworzyć go i podzielić się znaleziskiem z całym światem. Wewnątrz, oprócz trzech szkieletów, znajdował się dziwny płyn przypominający zwykły szlam i ludzkie ekskrementy. Wyglądało to absolutnie odrażająco i śmierdziało na potęgę. Jednakże żyjemy w XXI wieku i znalazło się wielu chętnych, którzy chcieli napić się tej cieczy (sic!). Ba, powstała nawet petycja, którą podpisały tysiące obywateli z całego świata, aby nie wylewać syfu na piasek obok wykopaliska, tylko podzielić się nim ze społeczeństwem. Poszukiwacze mocnych wrażeń wierzyli bądź też po prostu chcieli wierzyć, że płyn ten może posiadać jakieś supermoce i warto zaryzykować...
Wewnątrz sarkofagu znajdowało się ciało kobiety w wieku 20-25 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku lat 30-45. Znalezisko to okazało się największym sarkofagiem znalezionym na terenie Aleksandrii. Gruba warstwa czegoś na wzór zaprawy murarskiej pokrywała wieko trumny i przez to nie została ona nigdy wcześniej otwarta. Tajemniczy płyn to po prostu ścieki, które poprzez nieszczelności systemu oraz samego sarkofagu dostały się do środka.

#12. Rampa, która mogła być wykorzystywana przy budowie piramid

Kliknij i zobacz więcej!

Archeolodzy odkryli wynalazek (dzisiaj powiedzielibyśmy life-hack) sprzed 4500 lat, który może pomóc w odpowiedzi na pytanie, jak powstały wielkie piramidy w Gizie. Badaczom udało się znaleźć coś w stylu systemu ramp, który umożliwiałby wprowadzenie wielkich alabastrowych kamieni po stromym stoku. Jeden z naukowców - Yannis Gourdon - wyjaśnił, że taki mechanizm mógł pomóc znacznie podczas konstrukcji jednego z obecnych cudów świata.
Wykorzystując sanie, na których znajdował się kamienny blok i które przywiązane były do tych drewnianych słupów, antyczni Egipcjanie mogli wyciągnąć alabastrowe bloki prosto z terenu kamieniołomów w górę zbocza o nachyleniu nawet i do 20% aż na teren budowy.

Oglądany: 75311x | Komentarzy: 78 | Okejek: 365 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało