Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Ben Kingsley - genialny aktor, który potrafił zagrać zarówno Gandhiego, jak i Lenina

47 214  
224   43  
Umiejętność przekonującego wcielania się w różne role to cecha wybitnego aktora. Ci najbardziej utalentowani potrafią zagrać równie dobrze rolę szczęśliwego pana domu, cynicznego złego charakteru, jak i załamanego życiowego nieudacznika. Takim właśnie mistrzem w swoim fachu jest bez wątpienia sir Ben Kinglsey.

Kliknij i zobacz więcej!
Ben Kingsley przyszedł na świat jako Krishna Pandit Bhanji w 1943 roku. Jego ojciec Rahimtulla Harji Bhanji jest lekarzem kenijskiego pochodzenia, który ożenił się z brytyjską modelką Anną Lyną Mary Goodman, która z kolei ma rosyjskie i żydowskie korzenie. Dziadek Kingsleya był odnoszącym sukcesy sprzedawcą przypraw, który wyemigrował z Indii do Zanzibaru, gdzie Rahimtulla mieszkał i uczył się aż do 14 roku życia. Wtedy to przeprowadził się do Wielkiej Brytanii i po latach rozpoczął karierę lekarską.
Krishna był najstarszy z czwórki rodzeństwa. Dorastał w Pendlebury, niedaleko Manchesteru. Ukończył Manchester Grammar School, gdzie jednym z jego kolegów był inny aktor, Robert Powell.

Kliknij i zobacz więcej!
Kinglsey z żoną Danielą Lavender na premierze filmu Książę Persji: Piaski czasu w 2010 roku.

Rodzice wierzyli, że młody Krishna pójdzie w ślady ojca i zostanie lekarzem. Aktor sam przyznaje, że nie miał nic przeciwko temu:
Uczyłem się pilnie fizyki, biologii i chemii w szkole w Manchesterze. Nie żałuję tego. To sprawiło, że zafascynowałem się nauką i w przyszłości potrafiłem "rozłożyć swój charakter na czynniki pierwsze."
Punktem zwrotnym w życiu Kingsleya była wycieczka rodzinna do Stratford-upon-Avon, której najświetniejszym momentem było przedstawienie w Royal Shakespeare Theatre. Tam właśnie młody chłopak ujrzał na deskach, jak Ian Holm wciela się w rolę króla Ryszarda III. Aktor do dziś wspomina, jak mimowolnie próbował naśladować sceniczne ruchy i gestykulację Holma, by następnie... stracić przytomność. Jak sam twierdzi, nie wie, czy stało się to z powodu silnych emocji, czy duchoty i skwaru panującego w budynku. Po wyjściu z teatru oznajmił swoim rodzicom, że chce zostać aktorem.

Kliknij i zobacz więcej!
Reżyser Richard Attenborough i Ben Kingsley na 55. ceremonii rozdania Oscarów w 1983 roku.

Jego pierwsza rozmowa kwalifikacyjna była całkowitą porażką. Pracownik teatru nawet nie był w stanie poprawnie wymówić jego nazwiska, co rozzłościło młodego aktora. Roli nie dostał, ale za namową ojca wybrał sobie pseudonim sceniczny, który bardziej "pasował Anglikom". I tak właśnie Krishna Pandit Bhanji stał się Benem Kingsleyem.
W 1967 roku Kingsley stał się częścią Royal Shakespeare Company, najbardziej znanej grupy teatralnej w Anglii. Następne 15 lat swojego życia poświęcił teatrowi. Grał w takich sztukach jak Hamlet, Sen nocy letniej, Król Lear, Wiele hałasu o nic. W tym samym czasie okazjonalnie grywał w serialach drobne rólki, które pozwoliły mu zaznajomić się z innym aspektem sztuki aktorskiej.

Kliknij i zobacz więcej!
Ben Kingsley odbiera swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame w 2010 roku.

W 1982 roku jego kariera aktorska na wielkim ekranie nabrała niesamowitego tempa. Wszystko dzięki zagraniu głównej roli w filmie Gandhi, poświęconemu głównej ideologii i ruchowi wyzwolenia Indii rozpoczętemu przez Mahatmę Gandhiego.
Kingsley do dziś przyznaje, że wcielenie się w tę postać to nie tylko największe wyzwanie, ale i największa odpowiedzialność w karierze. Do filmu przygotowywał się "metodycznie i naukowo". Przeczytał wiele biografii Mahatmy, oglądał filmy i dokładnie studiował wszystkie fotografie, które tylko wpadły mu w ręce. Aktor przeszedł na dietę wegetariańską i schudł prawie 10 kilogramów. Ogolił głowę, zaczął praktykować jogę i medytować.
Wszystkie zabiegi sprawiły, że jego kreacja została zauważona, doceniona i odpowiednio nagrodzona. Za wcielenie się w postać Mahatmy Gandhiego Kingsley otrzymał aż 5 niezwykle cennych nagród: Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i w kategorii najlepszy debiut, Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym i w kategorii najlepszy nowy gwiazdor roku.

Kliknij i zobacz więcej!
Ben Kingsley jako Mahatma Gandhi w filmie Gandhi z 1982 roku.

W późniejszej swojej karierze aktor był jeszcze wielokrotnie nominowany do Nagrody Akademii i Złotego Globu, ale żaden jego film nie powtórzył sukcesu Gandhiego w reżyserii Richarda Attenborough.
W 2002 roku królowa brytyjska Elżbieta II uhonorowała go Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla brytyjskiej kinematografii. Aktor przyznaje, że to wyróżnienie niezwykle wiele dla niego znaczy, bo traktuje je jak nagrodę od swojej matki jako zadośćuczynienie za brak ciepła i uwagi ze strony rodziców, kiedy był jeszcze dzieckiem:
Dostałem wyróżnienie od królowej... Chciałem podejść do każdego przechodnia na ulicy i powiedzieć mu, że moja matka kocha mnie. Tak właśnie się wtedy czułem.
Aktor wystąpił w ponad 100 filmach i serialach telewizyjnych. Nie ma chyba takiej roli, której Kingsley by nie podołał. Grał amerykańskiego gangstera, arabskiego szejka, rabina, egipskiego faraona, prezydenta Afganistanu, rosyjskiego lidera czasów rewolucji i wielu innych. Zresztą, zobaczcie sami:

Arabski szejk Selim w filmie Harem z 1985 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Brytyjski psycholog Lasker-Jones w filmie Maurice z 1987 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Doktor John Watson w filmie Bez śladu z 1988 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Włodzimierz Lenin w filmie Pociąg do Piotrogrodu z 1988 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Meyer Lansky, amerykański gangster z filmu Bugsy z 1991 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Polski Żyd Itzhak Stern w szlagierze Lista Schindlera z 1993 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Doktor Roberto Miranda, zwolennik faszystowskiego reżimu w Chile, w filmie Śmierć i dziewczyna (1994).

Kliknij i zobacz więcej!

Tytułowa rola w filmie Mojżesz z 1995 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Gąsienica w filmie Alicja w Krainie Czarów (1999).

Kliknij i zobacz więcej!

Były irański pułkownik Massoud Amir Behrani w filmie z 2003 roku pod tytułem Dom z piasku i mgły.

Kliknij i zobacz więcej!

Ambrosinus/Merlin w filmie z 2007 roku Ostatni legion.

Kliknij i zobacz więcej!

Rosyjski policjant Ilya Grinko w filmie Kolej transsyberyjska z 2008 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Młodszy brat króla Persji w filmie Książę Persji: Piaski czasu z 2010 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Georges Melie, właściciel sklepu z zabawkami w filmie Hugo i jego wynalazek z 2011 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Tamir, wujek dyktatora fikcyjnego kraju w Afryce Północnej w filmie Dyktator z 2012 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Perski filozof i uzdrowiciel Ibn Sina w filmie Medicus z 2013 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Instruktor nauki jazdy, Darwan Singh Tur, w filmie Learning to Drive z 2014 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Egipski faraon w filmie Noc w muzeum: Tajemnica grobowca z 2014 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Źródła: 1, 2
2

Oglądany: 47214x | Komentarzy: 43 | Okejek: 224 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało