Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Kim była Trzeźwa Sue, dziewczyna o kamiennym wyrazie twarzy

53 832  
172   10  
Wodewil był jedną z najpopularniejszych rozrywek w Stanach Zjednoczonych od lat 80. XIX w. do lat 30. XX w. i w dużej mierze determinował rozwój amerykańskiej popkultury. Podczas spektaklu artyści prezentowali właściwie wszystko, ponieważ właściciele wodewilów nie lekceważyli opinii publiczności, która była źródłem ich dochodów.

Kliknij i zobacz więcej!
Zasadniczo program wodewilu składał się z szeregu różnych krótkich wypowiedzi (6-15 minut). Występy były bardzo różne, począwszy od pokazów trików, a skończywszy na sztuczkach wyszkolonych zwierząt. Każde szanujące się miasto miało swój własny teatr wodewilowy, a w Nowym Jorku był to teatr Hammersteina.

Trochę historii

Pod koniec XIX wieku potentat teatralny Oscar Hammerstein I otworzył teatr Victoria, na którym później wzorowało się wiele amerykańskich wodewili. Później nad teatrem wybudowano kolejny teatr "Paradise Roof Garden", a następnie oba połączono i otrzymały nazwę Teatru Hammersteina.

Kliknij i zobacz więcej!

Od 1904 do 1914 roku kierował nim Willy Hammerstein, syn Oscara, dzięki któremu wodewil wzbogacił się o szereg występów i show. Jednym z nich był słynny show Sober Sue (Trzeźwa Sue).

Latem 1907 roku aktorka pod pseudonimem Sober Sue zaczęła pojawiać się na scenie Paradise Roof Garden i była często nazywana "dziewczyną, która nigdy się nie śmiała".

Dziwna cecha dziewczyny przyciągała wielu widzów, a właściciele teatru ogłosili, że zapłacą tysiąc dolarów temu, kto ją rozśmieszy.

Zaczęło się od wchodzenia na scenę zwykłych widzów, którzy robili zabawne miny i opowiadali najlepsze dowcipy, mając nadzieję, że rozśmieszą dziewczynę. Niestety, wszystko na marne - twarz Trzeźwej Sue wciąż pozostawała kamienną.

Kliknij i zobacz więcej!

Powaga Sue zaczęła prowokować zawodowych komików, którzy wykonywali przed nią swoje najlepsze numery. Jednak nawet profesjonaliści nie mogli zrobić nic z Trzeźwą Sue - nigdy nie zachichotała i nawet się nie uśmiechnęła.

Niespotykana powaga Sue zyskała ogromną popularność, a najlepsi komicy z całego kraju zjeżdżali do teatru, wierząc, że na pewno to właśnie oni będą potrafili rozśmieszyć dziewczynę.

Ludzie nie mogli uwierzyć, że tak absurdalne numery nie były w stanie jej rozbawić, więc wśród tłumu zaczęły krążyć plotki na temat pozbawionej emocji twarzy Sober Sue. Niektórzy sądzili, że dziewczyna jest częściowo ślepa lub głucha.

Kliknij i zobacz więcej!

Prawdę odkryto dopiero zimą 1907 roku - Sue nie mogła się uśmiechnąć ani się śmiać, ponieważ jej mięśnie twarzy były sparaliżowane.
Okazało się, że wodewilowa oszustka została specjalnie zaproszona przez Williego Hammersteina, który prowadził Paradise Roof Garden i był świadomy jej przypadłości.

Willy Hammerstein płacił dziewczynie 20 dolarów tygodniowo, co było całkiem niezłym zarobkiem w owym czasie.
Show z jej udziałem przynosił teatrowi ogromne zyski, szczególnie po tym, jak Williemu Hammersteinowi udało się zwabić do teatru najbardziej znanych komików, którzy wykonywali swoje numery za darmo, byleby tylko rozśmieszyć kobietę.

Po ujawnieniu sekretu Sue wybuchł ogromny skandal, Willie trafił przed sąd, a komicy nie byli w stanie mu wybaczyć tego oszustwa.

Kliknij i zobacz więcej!

Niestety, o samej Trzeźwej Sue niewiele więcej wiadomo, nie zachowało się żadne jej zdjęcie. Prawdopodobnie jej prawdziwe imię i nazwisko to Susan Kelly oraz cierpiała na zespół Möbiusa, charakteryzujący się osłabieniem lub porażeniem wielu nerwów czaszkowych, ale to tylko przypuszczenia.

Cokolwiek to było, Sober Sue pozostawiła po sobie ślad, gdyż jej pseudonim jest nadal używany w przemyśle rozrywkowym jako metafora w celu określenia emocji publiczności. Na przykład, aby przekazać widzom, że komedia jest bardzo zabawna, w jej opisie można czasem przeczytać, że „potrafiłaby rozśmieszyć nawet Trzeźwą Sue”.
6

Oglądany: 53832x | Komentarzy: 10 | Okejek: 172 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.02

19.02

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało