Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jedna przestrzeń, kilka funkcji – jak to pogodzić?

2 965  
0   1  
Gdybyśmy dysponowali nieograniczonym metrażem naszych domów i mieszkań, z pewnością każde z pomieszczeń znajdujących się w nich miałoby swoją ściśle przypisaną funkcję.

To jednak pozostaje w wymiarze pobożnych życzeń, a rzeczywistość jest taka, że niezwykle często nasze wnętrza muszą pełnić po kilka funkcji jednocześnie. Najbardziej widoczne jest to w mieszkaniach jednopokojowych. Kawalerki mają to do siebie, że jedno pomieszczenie staje się często: sypialnią, jadalnią, pokojem wypoczynkowym, miejscem służącym przyjmowaniu gości oraz pracownią. Sporo, prawda? Ale nawet w sytuacji, kiedy musimy na jednej przestrzeni zmieścić bardzo wiele, efekt finalny nie musi być wcale opłakany. Choć wydawać by się mogło, że pomieszczenie takie musi prezentować się jak krajobraz po bitwie, jest sposób na to, by całość była spójna i bardzo stylowa. Sposobem na aranżacyjny sukces jest w tym przypadku zastosowanie parawanów dekoracyjnych, których głównym (choć nie jedynym) zadaniem staje się właśnie oddzielenie do siebie poszczególnych stref danego wnętrza.

Krótka historia parawanów pokojowych

Ten rodzaj elementu wystroju wnętrza (łączący w sobie w bardzo interesujący sposób walory typowo estetyczne z praktycznymi) ma za sobą bardzo długą historię. To absolutnie nie jest nowoczesny, powstały niedawno sposób ozdabiania przestrzeni, a jego wielowiekowa tradycja swoje źródła ma w kulturach azjatyckich (ze szczególnym uwzględnieniem chińskiej oraz japońskiej).
Z VIII wieku pochodzą najstarsze zachowane egzemplarze parawanów pokojowych, które używane były na terenie Chin. Bardzo często zastępowały one tam klasyczne ściany, czasami stanowiły barierę pomiędzy poszczególnymi domostwami. Raczej dość ciężkie, bo stworzone z drewna, a zatem zapewniające rodzinie intymność i spokój.
Nieco inaczej do kwestii parawanów podeszli Japończycy. Oni swoje wyroby tworzyli ze znacznie większą dawką subtelności. Używano w tym celu bambusa, jedwabiu, kamienia, drewna oraz papieru washi. Bardzo lekkie konstrukcje świetnie wpisywały się w tamtejszą kulturę i sposób myślenia o wnętrzach. Nie mogły być one wszak zagracone ciężkimi meblami, a delikatne parawany wspaniale zastępowały ściany.
Na kontynencie europejskim ten rodzaj przenośnego mebla/ścianki pojawił się znacznie później. Dopiero w szesnastym wieku mieszkańcy Starego Kontynentu przekonali się o jego właściwościach za sprawą zachodnich kupców. Dziś ich popularność bije rekordy, stosuje się je w różnego rodzaju przestrzeniach (nie tylko tych o charakterze mieszkalnym, ale także biurowym czy usługowym). Jak widać korzystanie z dziedzictwa mieszkańców Chin i Japonii także w naszej rzeczywistości ma rację bytu!

Popularność parawanów pokojowych i jej skutki

To, że możemy zrezygnować z klasycznej ściany i zastąpić ją właśnie parawanem, ma bardzo konkretne skutki w przestrzeniach. Są one lekkie, niepozbawione dawki subtelności, można się w ten sposób świetnie uporać z problemem zbytniego zagracenia danego wnętrza. To jeden z powodów, dla którego ten element wyposażenia przestrzeni cieszy się powodzeniem.
Rozgraniczenie poszczególnych stref danego pomieszczenia jest oczywiście możliwe także bez zastosowania tego rozwiązania. Można na przykład rozłożyć dywan na tym fragmencie, który ma nam służyć jako kącik przeznaczony do pracy. Można także pokusić się o zastosowanie różnych typów podłóg, by dzięki temu wskazać, że oto dana przestrzeń służy nam na kilka rozmaitych sposobów. Wydaje się jedna, że zainstalowanie w przestrzeni parawanu pokojowego jest rozwiązaniem znacznie prostszym i pozwalającym na to, by pokojową aranżację zmieniać w zależności do potrzeb i indywidualnych upodobań.
Z pomysłu na takie właśnie rozgraniczenie przestrzeni korzysta się ze sporą częstotliwością w takich przybytkach, jak choćby salony fryzjerskie i kosmetyczne, przychodnie medyczne czy sklepy. Gdy zaistnieje potrzeba oddzielenia od siebie różnych fragmentów pomieszczenia (choćby po to, by zapewnić pacjentowi możliwość swobodnego przygotowania się do badania), ten patent wydaje się być wprost idealnym.

Jak dopasować parawan pokojowy do wnętrza, któremu jest dedykowany?

Kiedy zadecydujemy o tym, że parawan pokojowy będzie jednym z elementów wystroju naszej przestrzeni, musimy mieć na uwadze to, aby stosować kilka kryteriów przy podejmowaniu decyzji. W przeciwnym razie mogłoby się okazać, że został on dobrany niezgodnie z zasadami i zamiast stać się integralnym elementem pomieszczenia, jest tym, które raczej szpeci niż ozdabia. Czym zatem się kierować?
W opinii specjalistów z branży aranżacji wnętrz kluczową kwestią jest tutaj dopasowanie egzemplarza do kolorystyki i stylu przestrzeni. Polacy bowiem urządzają dziś swoje pomieszczenia w bardzo różnych klimatach i należy się ich trzymać wtedy, kiedy dobieramy tak istotny element dekoracji. Staranne przejrzenie oferty wiodących producentów z pewnością poskutkuje odpowiednią decyzją. Jeśli jednak mamy w tej kwestii jakieś wątpliwości, na pewno pomocnymi okażą się inspiracje znalezione w sieci. Gdy nasza przestrzeń urządzona jest w stylu skandynawskim (bardzo ostatnio popularnym), właśnie w takie modele celujmy, gdy zaś rządzi w niej styl glamour, wybierajmy parawany utrzymane w tym klimacie.
Drugim kryterium wyboru powinny być dla nas indywidualne preferencje. Pamiętajmy wszak o tym, że wszystkie elementy wystroju w naszym domu czy mieszkaniu powinny być spójne z tym, co lubimy. Psychologowie coraz częściej zwracają uwagę na to, byśmy nie kupowali niczego, czym chcielibyśmy pochwalić się przed znajomymi, sąsiadami czy przyjaciółmi, a wyłącznie to, w otoczeniu czego czujemy się dobrze. Wszak to dla nas samych naszą prywatną przestrzeń tworzymy i powinniśmy zrobić wszystko, by w możliwie największym stopniu do nas pasowała.
Warto mieć też na uwadze panujące aktualnie trendy w świecie aranżacji wnętrz. Każdy bowiem pragnie, by jego wnętrza nie trąciły myszką, lecz aby można było nazwać je modnymi i na topie. Obserwacja tego, co dzieje się w owej rzeczywistości, na pewno będzie w stanie pomóc w podjęciu decyzji.
Parawany pokojowe (jako dość nieliczne elementy wyposażenia wnętrz) przetrwały wiele wieków, nadal pozostając popularnymi. Świadczyłoby to o solidności i dobrym przemyśleniu ich konstrukcji, a także o ich wielofunkcyjności, która sprawdza się dziś, w dwudziestym pierwszym wieku, kiedy to rozwiązań dedykowanych naszym wnętrzom jest naprawdę bardzo wiele.

Najpopularniejsze parawany pokojowe w polskich przestrzeniach

Są modele cieszące się większym powodzeniem od innych, są takie, po które sięga zdecydowanie szersze grono klientów. Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością najlepiej wpisują się one w nowoczesne przestrzenie, na które mieszkańcy naszego kraju decydują się coraz częściej. Dlatego właśnie prym wiodą motywy geometryczne, które, wyprowadzając do pomieszczenia wręcz matematyczny porządek, jednocześnie dają mu sporą dawkę kolorów. Ten mariaż uchodzi za niezwykle pożądany przez estetów, którzy zamierzają dzięki wprowadzeniu tego elementu dekoracji wnętrz osiągnąć spektakularny efekt wizualny na miarę dwudziestego pierwszego wieku.
Nie brak także miłośników klimatów wielkomiejskich, którzy najchętniej widzieliby w swoich przestrzeniach modele przedstawiające strzeliste wieżowce, kolorowe neony i pęd typowy dla metropolii. Z ich preferencji zapewne wywodzi się jeden z najmodniejszych ostatnio trendów w świecie parawanów pokojowych. Nowy Jork, Paryż, Mediolan i inne miasta czekają na odkrycie!
Nie odeszły jeszcze do lamusa motywy florystyczne, które, choć znane od dawna, nadal cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Zapewne jest to kwestia tego, że twórcy przygotowują wciąż nowe wydania modeli, dzięki czemu unikają aranżacyjnej nudy bardzo skutecznie.
Dużym powodzeniem cieszy się także skrajny minimalizm, którzy przejawia się zarówno w monochromatyzmie, jak i w zastosowaniu specyficznych printów. Faktury materiałów naturalnego pochodzenia (na przykład sznurka, drewna czy kamienia) to ciekawy pomysł na to, by przestrzeń urządzona w stylu loftowym, industrialnym albo skandynawskim mogła być uzupełniona o ciekawy i niebanalny dodatek.

Świat parawanów pokojowych – co dalej?

Gdybyśmy mieli pokusić się o pewną dozę aranżacyjnego wróżbiarstwa i spróbowali postawić diagnozę dotyczącą przyszłości tego typu elementów wyposażenia przestrzeni, powiedzielibyśmy, że nadchodzące sezony ogromnych zmian nie przyniosą. Wszystko wskazuje na to, że miejsce tego typu dekoracji jest bardzo ugruntowane, a jej pozycja silna. Z pewnością pojawi się w najbliższym czasie sporo nowych wzorów, zapewne dostępne aktualnie będą zaś kontynuowane. W telegraficznym skrócie: świat parawanów ma się dobrze!
8

Oglądany: 2965x | Komentarzy: 1 | Okejek: 0 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało