Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jaś Fasola: totalny kataklizm z Oxfordu zarabiający krocie

56 844  
299   42  
1 stycznia 1990 roku na antenie ITV po raz pierwszy pojawiły się przygody Jasia Fasoli (choć innymi wariantami nazwiska niezbyt rozgarniętego bohatera były Pan Biały – Mr. White oraz Pan Kalafior – Mr. Cauliflower) – odcinek zatytułowany po prostu „Mr. Bean” obejrzało aż 13,5 miliona telewidzów.


Kompletnie nieprzystosowany społecznie trzydziestoparolatek mieszkający z misiem i jeżdżący cytrynowym Mini błyskawicznie zrobił furorę na całym świecie, a wcielający się w głównego bohatera Rowan Atkinson został na długie lata całkowicie wrzucony do ograniczającej szufladki z etykietką „Fasola”.

Atkinson to urodzony w 1955 roku ceniony brytyjski komik z typowym dla Wysp poczuciem humoru. Zanim wykreował Jasia Fasolę, popularność zdobył dzięki wcielaniu się w żyjących w różnych epokach Edmundów z dynastii Czarna Żmija (w serialu zatytułowanym dokładnie tak, jak rodowe nazwisko stworzonych przez niego bohaterów, pojawił się też młody Hugh Laurie – przyszły Doktor House), zagrał u boku Seana Connery'ego i Kim Basinger w bondowskim „Nigdy nie mów nigdy” i był współautorem absurdalnych skeczy, przy których nie da się zachować powagi – żeby wspomnieć chociażby dziwną rozmowę z Johnem Cleese'em (jednym ze swoich komediowych mentorów) na temat pszczelarstwa czy dręczenie Eltona Johna w kwestii jego scenicznego pseudonimu.


Pomysł stworzenia Jasia zaczął kiełkować w głowie jego twórcy jeszcze w czasie studiów na Oxfordzie – pierwsze występy miały miejsce w trakcie występów scenicznych, gdzie Atkinson pracował nad ekspresją tej milczącej postaci z gumową twarzą. Jedną z największych inspiracji dla brytyjskiego komika był unikający dialogów Jacques Tati – francuski aktor specjalizujący się w komedii fizycznej i sytuacyjnej. Rowan w jednym z wywiadów wrócił do emocji towarzyszących pierwszemu kontaktowi z filmem Tatiego „Wakacje pana Hulot”: „Boże, ale to interesujące!”.

Fasola to jednak nie tylko talent odtwórcy roli tytułowej – współodpowiedzialni za sukces serialu byli wspierający go scenarzyści: Richard Curtis (autor scenariusza takich kinowych przebojów jak „Nothing Hill”, „Cztery wesela i pogrzeb” – w tej produkcji Rowan wcielił się w księdza, „Pamiętniki Bridget Jones” czy „To właśnie miłość”) oraz Robin Driscoll – stary kumpel Atkinsona, który nawet pojawił się na ekranie w kilku epizodach sitcomu. Niezwykle charakterystyczne i przykuwające uwagę jest też intro, w którym Fasola spada z nieba w snopie światła przy dźwięków chóralnego „Ecce homo qui est faba” („Oto człowiek, który jest fasolą”). W założeniu skomponowany przez Howarda Goodalla utwór miał być odbieranym jak najbardziej serio kawałkiem muzyki klasycznej, jednak po dodaniu nie całkiem poważnych łacińskich słów zyskał zupełnie nowy, choć na pierwszy rzut ucha niesłyszalny, komediowy wymiar.


Prawie 19 milionów brytyjskich widzów włączyło odbiorniki w trakcie odcinka „Kłopoty z Jasiem Fasolą” (to ten, w którym Jaś trafił do dentysty i walczył z muchą przeszkadzającą mu w pikniku), a serial emitowany był w prawie 200 krajach na świecie – i nic dziwnego, to przecież bardzo uniwersalny humor. Atkinson rok przed emisją pierwszego odcinka postanowił zresztą sprawdzić swojego bohatera w bojowych warunkach – wystąpił na festiwalu Just For Laughs w Montrealu, gdzie ogromną większość stanowiła francuskojęzyczna publiczność – efekt był bardziej niż zadowalający. Komik nazwał Jasia „naturalnym anarchistą” i przyznał, że ten samolubny egocentryk do stworzenia śmiesznych sytuacji nie potrzebował wcale udziału innych osób – to rzeczywiście swoisty teatr jednego aktora. Peter Bennett-Jones, producent wykonawczy serialu, przyznał szczerze po latach, że twórcy nie spodziewali się aż tak ogromnego sukcesu swojej produkcji.

Artykuł dostępny tylko dla aktywnych bojowników JM.

Żeby przeczytać go w całości zaloguj się, a jeśli masz 18 lat i nie masz jeszcze konta na JM załóż sobie konto bojownika. Wymagane jest konto aktywne.
1

Oglądany: 56844x | Komentarzy: 42 | Okejek: 299 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało