Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

6 dowodów na to, że branża p0rno napędza nowe technologie jak mało co

51 834  
197   29  
TA branża... czymże byłby świat bez niej? Czym zajmowaliby ręce młodzi chłopcy, kiedy rodziców nie ma w domu? Gdzie znajdowaliby ukojenie dorośli mężczyźni, na których żona znów nakrzyczała? No i wreszcie w jakim kierunku rozwinęłaby się cała nowoczesna technologia? Bo chyba niewiele osób zdaje sobie sprawę, że branża p0rno przeciera technologiczne szlaki i robi to bardzo dobrze.


#1. Betamax vs VHS

1738710ea31632dBetamax_vs_vhs.png

Wiecie co to takiego Betamax? Nie martwcie się, ja też nie wiedziałem, a wszystko dzięki branży p0rno.

Betamax to jeden z pierwszych formatów kaset wideo do magnetowidów. W latach 70. trwała zażarta walka między formatem VHS a Betamaxem. Ten pierwszy był znacznie gorszy jakościowo, więc wiele osób uważało, że się nie przyjmie. Jednak Betamax okazał się dużo droższy, a sposoby jego promowania pozostawiały bardzo wiele do życzenia. Do tego wszystkiego swoje trzy grosze dorzucili również twórcy filmów dla dorosłych. W pewnym momencie zdecydowana większość branży zaczęła wypuszczać swoje produkcje na kasetach VHS, co w dużej mierze przyczyniło się do upadku kaset Betamax.

#2. Streaming na żywo

1738714d3e4afa5Red_light_district.jpg

W dzisiejszych czasach streaming kojarzony jest głównie z tzw. „patostreamerami” pokroju Daniela Magicala i spółki. Początki tej technologii wyglądały jednak nieco inaczej. W 1994 roku holenderska firma Red Light District opracowała pierwszy działający internetowy system do transmisji wideo. To właśnie oni przetarli szlaki dla CNN, YouTube'a, Twitcha i wszystkich innych tego typu platform.

#3. Kamery internetowe

1738712297d35edKamery_internetowe.jpg

To te małe urządzenia, które kiedyś miał niemal każdy posiadacz komputera stacjonarnego, aby móc porozmawiać sobie „na skajpie” z ciotką z USA. Dzisiaj mamy je w każdym laptopie, choć do rozmów głównie używamy tych instalowanych w smartfonach. Jednak kamerki internetowe to nie tylko Skype. Kamery internetowe to przede wszystkim erotyczne czaty wideo dla dorosłych.

Gdzieś na początku XXI wieku wielu użytkowników zaopatrywało się w tego typu sprzęt tylko po to, aby pomachać swoim wackiem przed komputerem. Kamery internetowe na pewno nie zdobyłyby aż tak dużej popularności, gdyby nie erotyczne czaty wideo.

#4. Napisy w filmach

1738713b44d8a4aNapisy_w_filmach.jpg

Nie, nie robię sobie jaj. Kiedy ta branża zaczęła zalewać internet, producenci odkryli dwie istotne rzeczy: fani filmów dla dorosłych rzeczywiście zainteresowani są dialogami obecnymi w ich ulubionych produkcjach, lecz jednocześnie nie chcą, aby napisy zasłaniały zbyt dużą część obrazu. Niestety robienie wszystkiego ręcznie zajmowałoby zbyt dużo czasu - nawet w filmach niemal całkowicie pozbawionych kwestii mówionych, jakimi są filmy p0rno. Trzeba więc było coś wymyślić.

Producenci filmów dla dorosłych nie oszczędzali pieniędzy na rozwój technologii, która pozwoliła zautomatyzować cały proces. Napisy umieszczały się automatycznie w takich miejscach, które były najmniej inwazyjne. Już wiecie komu dziękować, oglądając filmy z napisami na CDA.

#5. Fotografia cyfrowa

1738709f1c756b9Aparaty_cyfrowe.jpg

Wiecie, że jednymi z pierwszych użytkowników cyfrowych aparatów byli fotografowie tytułowej branży? Wielu z nich doceniło wygodę i praktyczne zastosowanie nowej technologii. Dzięki temu nie musieli oni zanosić swoich zdjęć, często bardzo prywatnych, do wywołania. W ten sposób nie narażali się na ewentualne wycieki pikantnych fotografii, które wykonywali. Branża dodatkowo rozwijała się tak dynamicznie, że zapotrzebowanie na nowych „artystów” było bardzo duże.

#6. Telewizja kablowa

1738715b43d470dThe_Ugly_George_Hour.jpg

W tym wypadku branża może nie była aż tak mocno odpowiedzialna za samo powstanie kablówki, ale może raczej za jej spopularyzowanie. W 1976 Manhattan Public Access miała około 80 000 subskrybentów. Chętnych przybywało, jednak działo się to bardzo powoli - aż do pewnego momentu.

Tym momentem było powstanie programu „The Ugly George Hour of Truth, Sex and Violence”, w którym tytułowy George chodził sobie po ulicach Nowego Jorku i namawiał kobiety, aby wyskakiwały z ciuchów i pozowały przed kamerą. Program był dość amatorski, jednak tyle wystarczyło. 13 epizodów później kablówka miała już 100 000 subskrybentów, a pod koniec drugiego sezonu liczba ta wynosiła już ponad 300 000.

Warto również wspomnieć o pewnej mniej istotnej, jednak bardziej współczesnej innowacji. Kojarzycie podgląd dostępny m.in. na platformie YouTube? Kiedy najedziemy kursorem na dowolny moment filmu na pasku przewijania, w małym okienku wyświetli nam się miniatura wybranej klatki. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak takie coś najpierw pojawiło się na P0rnHubie.

Widzicie więc, że ludzie są w stanie zrobić naprawdę wiele dla tej branży. Niektórzy żartują nawet, że cały internet został stworzony tylko w jednym celu.


HONOROWA WZMIANKA:

Kojarzycie animowane miniaturki dostępne od jakiegoś czasu na platformie YouTube? Kiedy najedziemy kursorem na dowolny moment filmu na pasku przewijania, w małym okienku wyświetli nam się miniatura wybranej klatki. Niewiele osób (a może większość z was wie) zdaje sobie z tego sprawę, że taka funkcjonalność najpierw pojawiła się na P0rnHubie.

Oglądany: 51834x | Komentarzy: 29 | Okejek: 197 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.03

19.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało