Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Grenlandia. 7 ciekawostek o największej wyspie Ziemi

54 366  
284   16  
2,2 miliona kilometrów kwadratowych czyni ją największą wyspą Ziemi. Biorąc pod uwagę, że 80% jej powierzchni pokrywa lód, trudno się dziwić, że Grenlandię zamieszkuje zaledwie niecałe 60 tys. osób.

#1. Nuuk

7 rzeczy, które warto wiedzieć o Grenlandii
Największym miastem Grenlandii, będącym zarazem jej stolicą, jest Nuuk w południowo–zachodniej części wyspy, położone bezpośrednio nad Cieśniną Davisa. Żyje tu niemal co trzeci mieszkaniec Grenlandii, funkcjonuje też jedyny na wyspie uniwersytet. W Nuuk mieści się również skocznia narciarska Ravnebakken (K30) – nieczynna.

#2. Język grenlandzki

7 rzeczy, które warto wiedzieć o Grenlandii

Mieszkańcy Grenlandii posługują się dwoma językami – „nabytym” duńskim oraz lokalnym, grenlandzkim. Ten ostatni, ze względu na trudną wymowę i długie, skomplikowane słowa, uchodzi za jeden z najtrudniejszych języków do nauki. Nazwa wyspy w języku grenlandzkim brzmi Kalaallit Nunaat, co oznacza „ziemię ludzi”.

#3. Nie taki mróz

7 rzeczy, które warto wiedzieć o Grenlandii

Choć większości osób Grenlandia kojarzy się z krainą skutą lodem w stopniu niewiele mniejszym niż choćby Antarktyda, wyspa – przynajmniej w jej południowej części, zamieszkiwanej przez większość – nie jest wcale aż tak mroźna, jak ją malują. Średnia temperatura w lecie sięga tu +10°C, średnia zimowa wynosi zaś –8°. Do nie przymierzając arktycznych mrozów stąd jeszcze daleko.

#4. Inuici

7 rzeczy, które warto wiedzieć o Grenlandii

Grenlandię zamieszkują w największej mierze Inuici oraz potomkowie Inuitów i Duńczyków. Okazuje się, że za określenie „Eskimos” można na wyspie… oberwać sankami. Zarówno na Grenlandii, jak i w jakże poprawnej Kanadzie słowo Eskimos uważane jest za obraźliwe, oznacza bowiem osobę „żywiącą się surowym mięsem”. Inuit to zaś po prostu „ludzie”.

#5. Park Narodowy Grenlandii

7 rzeczy, które warto wiedzieć o Grenlandii

Prawie połowę wyspy zajmuje Kalaallit Nunaanni nuna eqqissisimatitaq (być może faktycznie grenlandzki jest trudny…). To rozciągający się na powierzchni 972 tys. km kw. największy na świecie park narodowy. Zajmuje północno–wschodnią stronę Grenlandii, począwszy od wybrzeży, a skończywszy na skutym lodem interiorze. W całym parku zimą przebywa zaledwie 30 osób, latem jest ich nieco więcej, kiedy do prac przystępują różni naukowcy.

#6. Z powietrza

7 rzeczy, które warto wiedzieć o Grenlandii

Dostanie się na Grenlandię i poruszanie po niej nie jest łatwym zadaniem. Z braku promu jedynym wyjściem pozostają samoloty (lub – ewentualnie – statki badawcze). Jednak bezpośredni lot na Grenlandię odbyć można tylko z czterech miast na świecie. Dla ułatwienia trzy z nich znajdują się na Islandii. Czwartym jest Kopenhaga. Na miejscu jednak wcale nie będzie łatwiej. Z braku dróg łączących miasta trzeba zdać się na psie zaprzęgi, łodzie oraz helikoptery.

#7. Golf na lodzie

7 rzeczy, które warto wiedzieć o Grenlandii

Są setki sportów, które automatycznie kojarzą się z lodem, a zarazem niewiele jest takich, które kojarzyłyby się z nim mniej niż… golf. A jednak corocznie od 1997 właśnie na Grenlandii odbywają się Mistrzostwa Świata w Golfie na Lodzie. 600 kilometrów za kołem podbiegunowym, w zamieszkiwanej przez zaledwie 1300 osób mieścinie Uummannaq, znajduje się najdalej wysunięte na północ pole golfowe. Najczęściej też zmieniające swój wygląd – każdego roku pokrywę lodową kształtuje się na nowo, przez co golfiści stają za każdym razem przed zupełnie nowym wyzwaniem. Aha – piłeczki są pomarańczowe.


Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 54366x | Komentarzy: 16 | Okejek: 284 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.05

25.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało