Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

"Trafiając za kratki można bardzo łatwo zmienić orientację seksualną. Zwykle mniej niż bardziej chcący" - 7 faktów o więzieniach

78 597  
264   41  
Więzienie – najgorsze, co może się trafić czy luksusowe wakacje na koszt państwa? A to zależy gdzie…

#1. Koty za kraty

7 interesujących ciekawostek zza więziennych krat
Więzienie stanowe w Indianie w oryginalny sposób dba o spokój więźniów. Pozwala im bowiem… adoptować koty, które dzielą potem z nimi cele. Według dyrektorów więzienia obecność czworonogów poprawia osadzonym nastrój, zmniejszając skłonność do agresywnych zachowań. Amerykański zakład karny nie jest zresztą jedynym, w którym przyjazne kocie oblicze łagodzi skazanym nieprzyjemności odsiadki.

#2. Czytanie za wolność

7 interesujących ciekawostek zza więziennych krat

Wyrok odsiadywany w więzieniach Brazylii można skrócić w bardzo przyjemny, choć niekoniecznie popularny sposób – poprzez czytanie książek. Za przeczytanie każdej (oraz napisanie na jej temat „wypracowania”) więzień zostaje nagrodzony odjęciem 4 dni kary. Obowiązuje jednak limit – nie można odliczyć więcej niż 48 dni na rok. Program wspierający czytelnictwo wzbudza również kontrowersje. Chociażby ze względu na to, że duża część brazylijskich więźniów nie potrafi czytać ani pisać.

#3. Więzienie dla gejów

7 interesujących ciekawostek zza więziennych krat

Przypowieść o więziennym prysznicu głosi, że trafiając za kratki można bardzo łatwo zmienić orientację seksualną. Zwykle mniej niż bardziej chcący. W Los Angeles jest jednak inaczej. Tamtejsze więzienie posiada specjalne „gejowskie skrzydło”, do którego – ze względu na bezpieczeństwo – legną całe tłumy. Zainteresowanych przeniesieniem jest tak wielu, że strażnicy muszą przeprowadzać specjalne „testy na gejostwo”. Uprzedzając niewybredne skojarzenia – są to testy wiedzy, np. ze znajomości klubów dla homoseksualistów.

#4. Program poprawczy

7 interesujących ciekawostek zza więziennych krat

Jak wielu osadzonych po opuszczeniu więziennych murów trafia ponownie za kratki? Bardzo wielu. Według niektórych statystyk w Kalifornii odsetek „recydywistów” może sięgać nawet 95%, co kładzie się cieniem na skuteczności jakichkolwiek programów poprawczych. Ale są też wyjątki, jak ośrodek Victor Valley w Adelanto, 120 km na północ od Los Angeles. Zaledwie 2% skazanych, którzy wybiorą program NEWSTART wraca do więzienia. Co się nań składa? Czytanie Biblii, dieta wegańska, terapia agresji i szkolenia zawodowe. Tyle wystarczy.

#5. Prosimy, nie uciekajcie

7 interesujących ciekawostek zza więziennych krat

Wielometrowe mury, zasieki z drutu kolczastego, uzbrojeni w karabiny strażnicy. Czasem nawet takie argumenty nie wystarczają, by powstrzymać więźniów przed próbą ucieczki. Inaczej jest w Finlandii. Np. w więzieniu Suomenlinna jedyne, co dzieli osadzonych od wolności, to niewysoki żółty płotek. Idea tzw. otwartych więzień w Skandynawii sięga lat 30. Służą jako ostatni etap programu poprawczego – w ostatnim czasie przed wyjściem na całkowitą wolność, osadzeni w otwartych więzieniach na nowo przystosowują się do życia na własny rachunek. Ucieczka byłaby w tym wypadku najgłupszym możliwym pomysłem.

#6. Miś w potrzasku

7 interesujących ciekawostek zza więziennych krat

Nie tylko ludziom o wątpliwej moralności – czy też wątpliwym wyczuciu czasu i okoliczności – zdarza się trafić za kratki. Niekiedy do więzienia wtrącane są również zwierzęta. I wcale nie tylko w afrykańskich wioskach, gdzie można oskarżyć kozę o przedłużającą się suszę, ale także w Kanadzie. W niewielkim mieście Churchill na północy stanu Manitoba otwarto specjalne więzienie dla niedźwiedzi. Trafiają tam nieposłuszne osobniki, które – pałając żądzą rabunku – zapuściły się zbyt blisko siedzib ludzkich. Niedźwiedzi wyrok może sięgnąć nawet miesiąca, podczas którego zwierzę dostaje wyłącznie wodę. Chodzi o to, by tak unieprzyjemnić miśkowi pobyt, by na przyszłość nawet nie przeszło mu przez myśl zapuszczać się ponownie do Churchill.

#7. Klucz do celi

7 interesujących ciekawostek zza więziennych krat

Byle tylko zdobyć klucz do celi, potem już prosta droga na wolność? No nie do końca… Naczelnicy więzień w Holandii postanowili przeprowadzić eksperyment, wręczając osadzonym klucze do ich własnych cel. I choć więzień kładący podczas odwiedzin klucze na stole wzbudza zwykle zdumienie odwiedzających, to wcale nie oznacza to otwartej drogi na wolność. Ze swoich kluczy więźniowie korzystać mogą tylko w określonych godzinach dziennych. Idea jest natomiast taka, aby uczyć osadzonych odpowiedzialności i pomagać im w powrocie do normalnego życia.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 78597x | Komentarzy: 41 | Okejek: 264 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.01

17.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało