Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Tajemnicze kręgi w japońskim lesie. Historia eksperymentu naukowego z 1973 roku

73 813  
427   43  
Kręgi zbożowe to standardowy przykład na ingerencję obcej cywilizacji w życie ziemskie. UFO już niezliczoną ilość razy lądowało na terenie Stanów Zjednoczonych. Tymczasem przelatując nad Japonią, dostrzec można tajemnicze kręgi utworzone nie ze zboża, ale z drzew...

W 1973 roku naukowcy rozpoczęli projekt eksperymentalnego zalesiania. Celem projektu było dokładne zrozumienie, jak ważna dla drzew jest wolna przestrzeń i jaki ma ona efekt na ich wzrost. W okolicy miasta Nichinan w prefekturze Miyazaki posadzono cedry w taki sposób, że stworzono 10 idealnych koncentrycznych kręgów. W pierwszym kręgu, licząc od środka, drzewa rosły w największym skupisku, w zewnętrznym - najrzadziej.

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!

Na fotografii poniżej widać, że już po 45 latach eksperyment zakończył się sukcesem i wnioski są łatwe do wyciągnięcia. Drzewa rosnące w zewnętrznym kręgu są najwyższe. Wysokość maleje wraz z każdym kręgiem bliżej środka.

Kliknij i zobacz więcej!

Większa odległość między osobnikami tego samego gatunku to więcej przestrzeni do rozwoju i wzrostu. Większa przestrzeń to mniejsza konkurencja w wyścigu po wodę i promienie słoneczne, co ułatwia wzrost. Drzewa posadzone w wewnętrznych kręgach muszą walczyć o swoje, przez co są niższe i słabsze niż zewnętrzne osobniki.

Kliknij i zobacz więcej!

Raport wystosowało Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa, które zmierzyło różnicę wysokości między najmniejszym drzewem w wewnętrznym kręgu a najwyższym w zewnętrznym. Po 45 latach od posadzenia różnica ta wynosi 5,3 metra.

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!

Od samego początku dla tego eksperymentu happy end nie był przewidziany. Drzewa były przeznaczone do wycinki, ale ze względu na duże zainteresowanie społeczeństwa rozważane jest zachowanie tej niecodziennej kompozycji i, w przyszłości, udostępnienie jej jako atrakcji turystycznej.

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!
1

Oglądany: 73813x | Komentarzy: 43 | Okejek: 427 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.04

22.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało