Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 powszechnie używanych technologii, które znikną z naszego życia w ciągu 20 lat

98 470  
172   163  
Pamiętacie jeszcze coś takiego, jak przenośne odtwarzacze płyt CD? Tak zwane discmany nie cieszyły się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. U nas w tamtych latach wciąż rządziły kasetowe walkmany, które jednak dość szybko zostały zastąpione przez przenośne odtwarzacze MP3.

A kto pamięta odtwarzacze MP3? One też nie były obecne w naszym życiu przez wiele lat. Szybko nadeszła era telefonów komórkowych, które pełniły dokładnie tę samą rolę, a więc przestarzałe gadżety odeszły do lamusa.

Podobnych przykładów mógłbym znaleźć jeszcze naprawdę wiele. Nowinki technologiczne mają to do siebie, że równie szybko pojawiają się w naszym życiu, jak z niego znikają. Taka jest kolej rzeczy i nic na to nie poradzimy.

Oczywiście zdarza się, że jakieś urządzenie powstaje z grobu i zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Jako przykład mogę podać tutaj odtwarzacze płyt winylowych. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z nieco inną sytuacją niż z odtwarzaczami MP3. Za tymi drugimi nikt nie będzie tęsknił i nikt nie będzie twierdził, że „muzyka słuchana za ich pośrednictwem miała duszę...” - a tak właśnie jest w przypadku winyli.

Płyty winylowe to tylko wyjątek, który potwierdza regułę. Możemy być tego pewni, że powitamy i pożegnamy jeszcze wiele urządzeń elektronicznych, które równie nagle pojawią się w naszym życiu, jak z niego znikną.

Idąc tym tropem, postanowiłem przygotować listę kilku powszechnie używanych dzisiaj technologii, które za niecałe 20 lat staną się tylko wspomnieniem.

#1. Karty płatnicze oraz bankomaty

17355112cf8060aBankomaty_i_karty_pl.jpg

Nie jest żadną tajemnicą, że system płatności się zmienia. Coraz mniej osób korzysta już z tradycyjnej gotówki, a większość zdecydowanie woli płatności bezgotówkowe. Upodobaliśmy sobie również zakupy w sieci, za które najczęściej płacimy za pośrednictwem przelewów bankowych lub innych systemów płatności wirtualnej. Fizyczny pieniądz jest coraz rzadziej używany, a więc coraz bardziej zbędne stają się również bankomaty. Jest to zapewne kwestia kilkunastu lat, jak te urządzenia znikną z naszego życia.

Podobnie rzecz ma się z kartami płatniczymi. Powody są podobne, jak ma to miejsce w przypadku bankomatów. Tutaj dochodzi jeszcze jeden ważny czynnik: płatność za pomocą telefonu. Pewna firma uruchomiła niedawno możliwość płatności za kawę kubkiem do kawy. Planują oni wprowadzić podobne rozwiązanie dla kluczy, długopisów, a nawet okularów przeciwsłonecznych. Tak właśnie prawdopodobnie będzie wyglądała przyszłość. Karty płatnicze odejdą do lamusa i zostaną zastąpione przez inne przedmioty.

#2. Hasła i wszelkie kody dostępu

1735512943d15d8hasla_i_piny.jpg

Piny, hasła czy kody dostępu również znikną w końcu z naszego życia. Nie trzeba śledzić nowinek technologicznych, aby dostrzec, w jaką stronę to wszystko zmierza. Odkąd odblokowywanie telefonów za pomocą odcisku palca weszło w życie, zdecydowana część użytkowników smartfonów wybiera właśnie tę formę zabezpieczenia. Dodatkowo w życie powoli wchodzą blokady biometryczne, które używają unikalnych dla każdego człowieka wzorów, takich jak: tęczówka, rysy twarzy itd.

Na telefonach oczywiście się nie skończy. Do całej puli dołączać będą inne urządzenia. Odblokowywanie komputerów i innych gadżetów, za pomocą naszej twarzy lub siatkówki oka, za kilka lat nie będzie niczym nadzwyczajnym. No i ta wygoda. W końcu nie będziemy zmuszeni do zapamiętywania tych wszystkich haseł.

#3. Aparaty cyfrowe

17355104b70a448Aparat_cyfrowy.jpg

Pamiętacie jeszcze konsumenckie aparaty analogowe na klisze? Dzisiaj używane są one jedynie przez pasjonatów, którym szczególnie podobają się niedociągnięcia i zniekształcenia, charakterystyczne dla każdego osobnego modelu. Po czasie zostały one jednak wyparte przez tzw. cyfrówki.

W przypadku aparatu cyfrowego było jednak znacznie wygodniej. Miał on na przykład coś takiego, jak obszerną pamięć wewnętrzną lub slot na karty pamięci. Na takiej karcie jesteśmy w stanie zapisać setki, a nawet tysiące zdjęć. Nic więc dziwnego, że aparat cyfrowy stał się obowiązkowym wyposażeniem każdej rodziny, kiedy ta wybierała się na wakacje.

Dzisiaj urządzenia te nie są już tak popularne. Po co nam coś takiego, skoro niemal taką samą rolę pełnią smartfony. Przeciętnemu Kowalskiemu nie zależy aż tak bardzo na jakości czy mnogości funkcji. Dla niego aparat ma zrobić zdjęcie, na którym ma być coś widać. Nie ma więc potrzeby zabierać dodatkowe urządzenie elektroniczne, skoro wszystko to znajdzie w telefonie. Aparaty cyfrowe powoli odchodzą w zapomnienie i już niebawem mało kto będzie z nich korzystał.

Oczywiście nie dotyczy to lustrzanek cyfrowych. Są to urządzenia skierowane do profesjonalistów i na razie nie jesteśmy w stanie zastąpić ich telefonem. Kto wie, czy w ciągu najbliższych lat będzie to w ogóle możliwe. Na razie lustrzanki cyfrowe mają się dobrze i nie zapowiada się, aby miało to ulec zmianie.

#4. Pendrive’y

173551650ebd1f9pendrive.jpg

Przenośne urządzenia pamięci USB są niesamowicie wygodne. Trzeba też przyznać, że trzymają się bardzo dobrze i nie są póki co wypierane przez nowsze rozwiązania. Są z nami już od dobrych kilku lat, a mimo wszystko nadal okazują się przydatne. To jednak nie potrwa wiecznie. Eksperci przewidują, że do roku 2020 niemal 70% ludzkości będzie posiadała smartfony, a producenci zaczną powoli odchodzić od... gniazd USB.

Już dzisiaj duża część danych przechowywana jest w tzw. chmurze. Coś nie mieści się w pamięci telefonu? Wrzucamy to do chmury. Coś zajmuje za dużo miejsca, aby wysłać to drogą elektroniczną? Ląduje w chmurze, skąd odbiorca może sobie spokojnie pobrać dany plik.

Tego typu metody przechowywania danych mają same plusy. Przecież to takie wygodne kiedy masz pełen dostęp do wszystkich swoich plików z każdego urządzenia, na które tylko się zalogujesz.

#5. Ładowarki przewodowe

17355152c2c1312Ladowarka.jpg

Wspominałem już, że producenci zaczną powoli odchodzić od gniazd USB w telefonach? Jak w takim razie będziemy je ładować? Oczywiście za pomocą ładowarek bezprzewodowych. Już dzisiaj wiele osób preferuje używanie takich rozwiązań, zamiast tradycyjnie robić wszystko po kablu.

Warto dodać, że technologia ta będzie już tylko lepsza. Niebawem nie będzie już wiele ustępowała przewodowym rozwiązaniom. To samo tyczy się oczywiście też przesyłu danych i wielu innych. Przyszłość maluje się nam bezprzewodowo.

#6. Lusterka wsteczne w samochodach

1735514bcab7c6fLusterko_wsteczne.jpg

Znacie to uczucie, kiedy pożyczacie komuś samochód, a potem wsiadając do niego odkrywacie, że musicie wszystko od nowa ustawiać pod siebie? Fotel, kierownicę, no i te nieszczęsne lusterka. Być może za kilka lat nie będzie to stanowiło już problemu. Oczywiście chodzi o lusterka, bo z fotelem i kierownicą może być różnie.

Już w niedalekiej przyszłości producenci samochodów zaczną odchodzić od instalowania lusterek wstecznych w swoich pojazdach. Zostaną one zastąpione przez kamerki, które będą sprawowały się równie dobrze, a w niektórych przypadkach nawet lepiej.

#7. Metalowe klucze

17355137db19d78Kluczyki.png

Już w obecnych czasach stosuje się rozwiązania, w których odchodzi się od tradycyjnych stacyjek w samochodach. Pojazdy z wysokiej półki odpalane są w inny sposób, a stare rozwiązania powoli znikają.

Podobnie rzecz będzie się miała z kluczami, którymi otwieramy drzwi - na przykład do domu. Będzie to wyglądało dokładnie tak samo, jak z hasłami, o których mowa była wcześniej. Nawet dom będzie otwierany za pomocą zabezpieczeń biometrycznych.

Oglądany: 98470x | Komentarzy: 163 | Okejek: 172 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.03

22.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało