Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Z góry lepiej widać, czyli 7 ciekawostek o wieżowcach

37 133  
176   24  
Coraz wyżej pnące się wieżowce to nieodłączny dzisiaj element krajobrazu każdego większego miasta. I choć większość z tych budynków nie wyróżnia się niczym szczególnym, to niektóre skrywają naprawdę interesujące tajemnice.

#1. Najstarsze drapacze chmur

1733659468146541.jpg
Mimo że termin „drapacze chmur” jest stosunkowo nowy, a technologia właściwie dopiero od niedawna pozwala wznosić się naprawdę wysoko, już w starożytności wychodzono z założenia, że im dalej w niebo, tym lepiej. Zbudowana w III w. p.n.e. latarnia morska na Faros miała 135 metrów wysokości, wyraźnie górując nad całą resztą zabudowań Aleksandrii. W 516 r. n.e. Chińczycy wznieśli z kolei pagodę, która sięgnęła 137 metrów, a w jej wnętrzu mieściło się ponad 1000 pokojów.

#2. Drapacze ziemi

1733660a67571692.jpg

Budowanie wzwyż ma swoje granice, choć – jak się później jeszcze okaże – niekoniecznie technologiczne. Można w związku z tym poskromić zapędy albo… poszukać sposobu na obejście zakazów. Tak powstały „drapacze ziemi” – budynki, które również osiągają znaczne rozmiary, tyle że zamiast w górę, skierowane są w dół. Do ich budowy wykorzystać można np. miejsca po nieczynnych już kopalniach. Projekty zakładają już budowę „drapaczy ziemi” w Nowym Meksyku i w Arizonie… ale czy znajdą się chętni, by zamieszkać pod ziemią?

#3. Drapacze oceanów

173366141b41ee23.jpg

Na budowaniu ku niebu czy wgryzaniu się w głąb ziemi nie kończą się aspiracje budowniczych. Inżynierowie rozważają kolejne możliwości, tym razem biorąc pod uwagę perspektywę podniesienia się poziomu wody. Tak powstała idea „drapaczy oceanów” – konstrukcji, które można by umieścić na wodzie. To dość odległa jeszcze wizja, ale jeśli wszystko poszłoby zgodnie z założeniami, już pierwsze tego rodzaju budowle mogłyby być wznoszone z wykorzystaniem… zalegających w oceanie śmieci.

#4. Kosmiczne wieżowce

1733662276ccd9a4.jpg

Dożyliśmy czasów, kiedy na najbardziej szalone pomysły naukowcy nie reagują krótkim „pogięło cię!”, tylko raczej „poczekaj, sprawdzimy”. I jeśli kilkadziesiąt lat temu ktokolwiek wspomniałby o idei powieszenia (!) wieżowca na asteroidzie, wygrałby pierwsze miejsce w kolejce do psychiatry. Tymczasem NASA już coraz poważniej planuje przekierowywanie asteroid w taki sposób, by krążyły wokół Ziemi. Pojawiła się przy tym koncepcja, by do takiej asteroidy wytrzymałymi linami podpiąć samowystarczalny budynek – taki, który wykorzystywałby energię słoneczną i czerpał wodę prosto z chmur.

#5. Wieżowce a trzęsienia ziemi

17336649a13b0ad5.jpg

W przypadku trzęsień ziemi i wieżowców istnieje zupełnie uzasadniona obawa, że niewłaściwie przygotowany budynek wywróci się lub rozpadnie. Jak się jednak okazuje, zależność ta obowiązuje również w przeciwnym kierunku – zanim ukończono wieżowiec Taipei 101, miejsce, w którym stanął, było całkowicie spokojne, „sejsmicznie ciche”. Liczba niewielkich trzęsień potroiła się już w trakcie budowy, a po jej ukończeniu – w 2004 roku – odnotowano jedno po drugim trzęsienia o magnitudach 3,8 oraz 3,2. Dla budowniczych było to wyraźne ostrzeżenie – gigantyczny nacisk nowo powstałego budynku nie pozostaje bez wpływu na skorupę ziemską, wywołując naprężenia prowadzące dalej do trzęsień.

#6. Ile trwa budowa

1733665e79c5f016.jpg

Budowa domu jednorodzinnego potrafi zająć lata, a jakaś jego część i tak zwykle pozostaje niedokończona. Ile więc zajmuje wybudowanie wieżowca? Burdż Chalifa wzniesiono w 5 lat, Empire State Building w niecałe 2 – i uważa się, że to bardzo dobry wynik. Z tym że… nijak mający się do niedawnych wyczynów chińskiego dewelopera Broad Sustainable Building. 200-metrowy wieżowiec Mini Sky City postawił w zaledwie 19 dni, co oznacza tempo 3 pięter dziennie! Rzecz jasna nie byłoby to możliwe gdyby nie fakt, że 90% budowli powstała wcześniej w fabryce, a zadaniem robotników na miejscu było głównie poskładanie gotowych elementów. Tak czy inaczej – wyczyn imponujący. Uprzedzając dociekania, Mini Sky City ma w założeniach wytrzymać trzęsienia ziemi o maks. magnitudzie 9.

#7. Kiedy nastąpi koniec...

17336662fc7b2dd7.jpg

… i nie jest to wcale pytanie o apokaliptyczne przepowiednie, a o kres technicznych możliwości. Jak wysoki może być teoretycznie najwyższy budynek świata? Inżynierowie odpowiedzialni za największe budowle w Dubaju twierdzą, że „wyższy niż najwyższa góra”. Już dzisiaj powstał projekt, skądinąd właśnie górę przypominającego, budynku o wysokości 4 km i podstawie średnicy 6 km. Gdyby był to wieżowiec mieszkalny, mógłby pomieścić nawet 8 milionów osób. Co więcej, do jego wykonania w pełni wystarczałaby już nam dostępna technologia. Sęk w tym, że – abstrahując od zasadności – koszty byłyby astronomiczne, sięgając 1,5 biliona dolarów!

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 37133x | Komentarzy: 24 | Okejek: 176 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.01

18.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało