Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o Rolls-Royce'ach

35 927  
206   22  
Rolls-Royce – jeden z tych samochodów typu yeti. Wszyscy słyszeli, mało kto widział, jeszcze mniej zna kogoś, kto jeździł… Ot, taki urok limuzyn z najwyższej półki.

#1. Nadwozie we własnym zakresie

1733448cc42dafb1.jpg
Początki Rolls-Royce’a sięgają 1905 roku, ale upłynęło jeszcze sporo czasu, zanim firma wyprodukowała pierwszy kompletny samochód. Aż do 1946 r. sprzedawała jedynie podwozie, silnik oraz… rekomendację, by w sprawie karoserii udać się do firmy Barker & Co Ltd. Tym samym przy zakupie auta trzeba było się nieco bardziej napracować – ale efekt zawsze był całkowicie indywidualny i dostosowany do oczekiwań nabywcy.

#2. RR dla wojska

1733449f7fb64d52.jpg

Rolls-Royce plasuje się na 16. miejscu wśród największych na świecie dostawców wyposażenia dla armii. Znany jest nie tylko z produkcji luksusowych samochodów, ale również potężnych silników do samolotów czy podzespołów do okrętów podwodnych. Lotnicze silniki Rolls-Royce’a zasłynęły już dawno, m.in. wtedy, kiedy okazało się, że odpowiednio skierowany sam wydech z pracującej na jałowych obrotach jednostki V12 jest w stanie rozpędzić Spitfire’a do 10 mil na godzinę.

#3. RR i polityka

1733450c16e799e3.jpg

Dostawy dla wojsk na całym świecie muszą chcąc nie chcąc oznaczać głęboko idące uwikłanie w politykę, co nie zawsze wychodzi na zdrowie… którejkolwiek ze stron. W 1973 roku, po przewrocie w Chile, strajk w fabryce Rolls-Royce’a uziemił dużą część chilijskich sił lotniczych. Pracownicy odmówili serwisowania silników, wiedząc, że ich praca pomogłaby Pinochetowi w dalszym destabilizowaniu wrogo przejętego kraju. Jednak i bez sprawnych samolotów Pinochet przez 17 lat swojego urzędowania zdążył potężnie zaszkodzić krajowi.

#4. Fabryki Rolls-Royce’a

1733451891ab2aa4.jpg

Mimo że od 2003 roku jest własnością BMW, Rolls-Royce nieodłącznie kojarzy się z Wielką Brytanią. Tymczasem największa fabryka firmy znajduje się w… Indianapolis. Zatrudnia około 4 tysięcy pracowników, którzy wytwarzają więcej samochodów niż którakolwiek inna fabryka RR na świecie.

#5. Samochód na lata

173345264e086955.jpg

Na jak długo kupuje się współczesne samochody? Kilka lat, po których tracą połowę swojej wartości? Czy kilkanaście, po których tracą resztki zaufania, które można by w nich pokładać? Żadna z tych opcji nijak ma się do historii najdłużej posiadanego Rolls-Royce’a w historii. Samochód w jednych rękach znajdował się od nowości przez… 78 lat, aż jego właściciel – w wieku lat 102 – udał się na tamtą stronę, zawczasu przekazując swój starannie pielęgnowany pojazd do muzeum.

#6. Zemsta maharadży

17334531f1b4a886.jpg

Kiedy w latach 20. maharadża Alwaru wszedł do londyńskiego salonu Rolls-Royce’a ubrany „po cywilnemu”, sprzedawca poprosił go (zapewne niezbyt grzecznie), by ten wyszedł i nie marnował mu czasu. Urażona duma poskutkowała tym, że zamiast jednego rollsa maharadża kupił siedem, po czym… przerobił je na śmieciarki i samochody do zamiatania ulic. Kiedy rzecz nabrała rozgłosu, firma zaczęła błagać o wycofanie limuzyn ze „służby”, oferując w zamian nawet dodatkowe 7 aut zupełnie za darmo. Maharadża spełnił prośbę, ale pozostał nieprzejednany – już nigdy nie kupił ani jednego samochodu brytyjskiej marki.

#7. Dyskryminacja

1733454d1cf4cac7.jpg

Dyskryminacja płciowa w fabrykach Rolls-Royce’a? Nic podobnego, przynajmniej jeśli chodzi o ludzi. Jeśli zaś mowa o zwierzętach, to sytuacja wygląda zgoła inaczej. Tapicerka w luksusowych limuzynach robiona jest wyłącznie ze skór byków. Krowy odrzucane są z założenia, ponieważ ze względu na ciążę i rodzone potomstwo krowia skóra jest bardziej podatna na powstawanie wszelkich skaz, których płacący miliony za samochód klienci nie chcieliby oglądać na swoich fotelach.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 35927x | Komentarzy: 22 | Okejek: 206 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.01

18.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało