Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Tajemnice brytyjskich monarchów: dlaczego teściowa królowej Anglii jest pochowana w Izraelu

54 788  
173   23  
Od momentu powstania państwa Izrael do niedawna żaden członek brytyjskiej rodziny królewskiej nie przebywał z oficjalną wizytą w tym kraju. Jeśli już ktoś z nich tutaj przybywał, były to wyłącznie prywatne wizyty. Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, przyjeżdżał do Izraela dwukrotnie - odwiedzał grób swojej matki. 70-letni bojkot przerwał dopiero w 2018 roku książę William.

Kliknij i zobacz więcej!
Książę Filip z matką Alicją z Grecji w 1957 roku

Na pierwszy rzut oka wydaje się dość dziwne, że teściowa królowej Wielkiej Brytanii została pochowana w Jerozolimie w krypcie na Górze Oliwnej. Ale tak rzeczywiście jest. Matka księcia Filipa, księżniczka Wiktoria Alicja Elżbieta Battenberg, urodziła się w Anglii w 1885 roku w zamku Windsor. Dziewczyna od urodzenia miała problemy ze słuchem i być może dlatego zawsze odczuwała współczucie dla poszkodowanych i nieszczęśliwych.

Gdy Alicja skończyła 18 lat, została żoną greckiego księcia Andrzeja i księżniczką Grecji i Danii. Para miała cztery córki i syna. Tak się jednak złożyło, że po 20 latach para rozwiodła się. Alice przeżyła załamanie nerwowe i leczyła się w Szwajcarii. A kiedy ból minął, podjęła pracę charytatywną.

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy rozpoczęła się druga wojna światowa, księżniczka Alicja mieszkała w Atenach, w pałacu jej szwagra, księcia Jerzego. Jej zięć służył faszystom, a jej syn w brytyjskiej flocie. Ona sama również nie siedziała z założonymi rękami i aktywnie współpracowała ze szwajcarskim i szwedzkim Czerwonym Krzyżem. Pewnego razu otrzymała list z prośbą o pomoc od rodziny Haimakiego Kohena, który kiedyś był greckim parlamentarzystą.

Sam Kohen zginął na początku wojny, a wdowa po nim, Rachela, została z pięciorgiem dzieci i, jak wszyscy greccy Żydzi, była w wielkim niebezpieczeństwie. Księżniczka Alicja dobrze ich znała i postanowiła pomóc. Wszyscy czterej synowie Racheli planowali udać się do Egiptu, aby przyłączyć się do greckiego rządu na wygnaniu, by walczyć z faszystami.

Kliknij i zobacz więcej!

Dla siostry i matki Kohena ta podróż była ryzykowna. Dlatego jesienią 1943 r. Księżniczka Alicja podjęła ryzykowny krok - ukryła Rachel i jej córkę w piwnicy własnego domu. Jeden z synów nie zdołał dotrzeć do Egiptu i po pewnym czasie dołączył do nich.

Kiedy Gestapo przybyło do domu, księżniczka Alicja wykorzystała swoją głuchotę: udawała, że nie słyszy pytań i nie rozumie, czego od niej chcą. Naziści opuścili dom bez sprawdzania. Koenowie pozostał z księżniczką Alicją aż do wyzwolenia Grecji.

Kliknij i zobacz więcej!

Kohenowie mieli sporo szczęścia. Z Salonik, gdzie znajdowała się największa społeczność żydowska w Grecji, ponad 45 000 Żydów wysłano do Auschwitz. Do zakończenia wojny zabito 65 000 z 75 000 Żydów żyjących w Grecji.

W 1944 roku Alicja owdowiała. Po zakończeniu wojny założyła prawosławny klasztor, złożyła śluby celibatu i został siostrą zakonną. W latach 1949-1967 żyła w izolacji na wyspie Tinos.

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy w Grecji odsunięto od władzy króla Konstantyna II, przeniosła się do Pałacu Buckingham w Londynie i mieszkała przy swoim synu i jego rodzinie. Księżniczka Alicja zmarła w 1969 roku. Miała 84 lata. Zanim umarła, poprosiła, by ją pochowano w Jerozolimie obok ciotki.

Zrezygnowała również z tytułu księżniczki ze względu na monastycyzm. Ostatnia wola księżniczki Alice została wykonana dopiero po 19 latach, w 1988 roku. Wówczas to jej szczątki zostały przewiezione i pochowane w krypcie Cerkwi św. Marii Magdaleny na Górze Oliwnej. Już w 1993 r. Jad Waszem za uratowanie rodziny Kohena przyznało księżniczce Alicji tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Oglądany: 54788x | Komentarzy: 23 | Okejek: 173 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało