Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Statek SS Warrimoo osiągnął coś, co można powtórzyć najwcześniej za 80 lat

85 046  
668   34  
SS Warrimoo był zwykłym, niewyróżniającym się australijskim statkiem pasażerskim zwodowanym w 1892 roku. Zasłynął dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności z końca XIX wieku.

Parowiec SS Warrimoo wracał z Vancouver w Kanadzie do Australii, ocean był spokojny, podróż przebiegała bez niespodzianek. Nawigator skończył ustalanie pozycji na podstawie gwiazd i przekazał raport kapitanowi Johnowi Phillipsowi.

Był 30 grudnia 1899 roku, a SS Warrimoo znajdował się na pozycji 0° 31' N szerokości geograficznej i 179° 30' W długości geograficznej.- Wie pan, co to oznacza? - powiedział pierwszy oficer Payton. - Jesteśmy tylko kilka mil od linii zmiany daty oraz równika.

Kapitan Phillips miał na tyle rozrywkową naturę, że postanowił w pełni skorzystać z nadarzającej się okazji. Wezwał na mostek nawigatorów, aby zweryfikowali pozycję statku. Następnie nieznacznie zmienił kurs, aby skierować się dokładnie na punkt przecięcia linii zmiany daty i równika oraz dostosował prędkość.
O północy następnego dnia statek stanął ma przecięciu wyimaginowanych linii geograficznych. Skutkiem tego dziób statku znajdował się na południowej półkuli w środku lata, rufa zaś stała na północnej półkuli w środku zimy. Co więcej, na dziobie był już pierwszy stycznia 1900 roku, kiedy na rufie nadal był 31 grudnia 1899.

Statek jednocześnie miał dwie pory roku, dwa różne lata, dwa różne miesiące, dwa różne dni i jednocześnie znajdował się w dwóch różnych wiekach.

Źródła: 1, 2, 3
15

Oglądany: 85046x | Komentarzy: 34 | Okejek: 668 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.03

02.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało