Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Kilka interesujących rzeczy, które warto wiedzieć o srebrze

69 405  
260   39  
Srebro od zawsze (z drobnymi wyjątkami…) pozostaje w cieniu złota. Chociaż samo może poszczycić się naprawdę zjawiskowymi właściwościami.

#1. Gdzie szukać srebra

Srebro w czystej postaci stanowi w naturze rzadkość – ktoś, kto chciałby wyruszyć na poszukiwania, byłby raczej zawiedziony. Zdecydowanie częściej srebro występuje w rudach miedzi, cynku, ołowiu oraz – co akurat miłe – złota. Z tych czterech źródeł pochodzi większość pozyskiwanego obecnie srebra.

#2. Odbicie światła

1727730952195b42.jpg

Spośród wszystkich metali to właśnie srebro może poszczycić się najwyższym współczynnikiem odbijania światła widzialnego (w przypadku niewidocznych gołym okiem promieni UV wyprzedza je glin). Właściwości te sprawiają, że srebro jest bardzo chętnie wykorzystywane przy produkcji różnego rodzaju luster, teleskopów, mikroskopów, a nawet ogniw słonecznych.

#3. Przewodnictwo elektryczne

1727731614b4d273.jpg

Srebro jest również znakomitym przewodnikiem prądu, stanowiąc pod tym względem punkt odniesienia do oceny innych materiałów. Dlaczego więc zamiast srebra do produkcji przewodów elektrycznych wykorzystuje się słabszą pod względem konduktywności miedź? Przyczyna jest prosta – srebro jest rzadsze, droższe, a do tego szybko koroduje w zetknięciu z tlenkami siarki obecnymi w powietrzu.

Jednym z wyjątków, kiedy to właśnie przewodnictwo elektryczne srebra wykorzystywano zamiast miedzi, były elektromagnesy, które podczas II wojny światowej stosowano do wzbogacania uranu. Niemniej jedynym argumentem przemawiającym za tym wyborem był fakt, że… zabrakło miedzi.

#4. Produkcja… również w Polsce

1727733145233ee4.jpg

Ze 128,6 mln uncji pozyskanych w 2010 roku Meksyk pozostaje największym producentem srebra na świecie, odpowiadając za ok. 15% ogółu produkcji na świecie. Następne w kolejności są Peru oraz Chiny. Z kolei w Europie największym producentem srebra jest Polska, a KGHM Polska Miedź pozostaje jednym z największych wytwórców srebra na świecie (w 2011 roku KGHM zdołało wyprzedzić wszystkich konkurentów, jednak wyeksploatowanie najłatwiej dostępnych złóż stopniowo obniża uzysk).

#5. Odkrycie srebra

1727735ddb582de5.jpg

Człowiek dostrzegł istnienie srebra ok. 5 tys. lat p.n.e. i mniej więcej po upływie dwóch kolejnych tysiącleci nauczył się oddzielać je od innych pierwiastków. Około 700 r. p.n.e. srebro zaczęło być wykorzystywane do produkcji monet. Co ciekawe, aż do XIII stulecia człowiek znał tylko siedem metali – złoto, wspomniane srebro, miedź, cynę, ołów, żelazo i rtęć. Odkrycie arszeniku „przerwało złą passę” i dziś wyróżnia się już 86 metali.

#6. Złoto ubogich

17277366c5404216.jpg

Ze względu na swoje powszechniejsze występowanie i proporcjonalnie niższą cenę srebro bywało nazywane „złotem ubogich”. Jednak nie zawsze – w starożytnym Egipcie czy średniowiecznej Europie to właśnie srebro przedstawiało większą wartość niż złoto. W tym pierwszym wierzono, że ze złota zrobiona była skóra bogów, ale srebro budowało ich kości.

#7. Srebro koloidalne… do picia

17277371c095abb7.jpg

Różnego rodzaju dziwaczne terapie – zwane dla niepoznaki naturalnymi – zyskują i tracą na popularności zależnie od mody. Jedną z takich kreatywnych metod polepszania zdrowia, mającą pomagać m.in. w zwalczaniu infekcji, przeziębień, stanów zapalnych, jest popijanie srebra koloidalnego. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że od jego nadmiaru ludzie stają się… szaro-niebiescy*. Jak wynika z przeprowadzonych w 2012 roku badań, odpowiada za to ten sam proces, który pozwala np. wywoływać czarno-białe fotografie.

* Chociaż raczej nie aż tak, jak na ilustracji…

Źródła: 1, 2, 3, 4
3

Oglądany: 69405x | Komentarzy: 39 | Okejek: 260 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.11

27.11

26.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało