Im głupsze i im mocniej utrwalone mity, tym lepiej - bo z większym hukiem można je obalić. I tym właśnie rozmachem ekstrawaganccy Pogromcy Mitów zyskali sympatię na całym świecie.
#1. Prowadzący
Dwie charakterystyczne twarze programu to jego prezenterzy - Adam Savage oraz Jamie Hyneman. Obaj są Amerykanami i obaj zajmowali się efektami specjalnymi. Pierwszy z nich ma za sobą 5 lat w szkole aktorskiej, drugi - dyplom z filologii rosyjskiej. O ile kariera Savage’a przez większość czasu obracała się wokół telewizji, o tyle Hyneman ma na koncie całe mnóstwo niezwiązanych ze sobą zawodów - od płetwonurka, przez właściciela sklepu zoologicznego, po szefa kuchni.
#2. Odcinki niewyemitowane
Nie wszystkie eksperymenty przeprowadzone przez Pogromców znalazły się na antenie. Powody bywały różne, ale w jednym przypadku zadecydowało coś więcej niż ewentualna opinia widzów - bezpieczeństwo całego świata. To nie przesada. Łącząc ze sobą łatwo dostępne materiały, Hyneman i Savage stworzyli zupełnie niechcący bardzo silny ładunek wybuchowy. Świadomi potencjalnego ryzyka, zgodzili się na utajnienie wyników eksperymentu, szczegóły zdradzając tylko agencji DARPA (amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności).
#3. Pogromcy kart kredytowych
Kolejny niewyemitowany odcinek poświęcony był kartom kredytowym największych operatorów, a dokładniej… ogromnym lukom w ich zabezpieczeniach. Łatwo sobie wyobrazić, że opublikowanie znalezionych rewelacji zakończyłoby się gigantycznym skandalem. Do gry weszli jednak prawnicy firm kredytowych i udało im się zastraszyć Discovery wystarczająco do zablokowania emisji.
#4. (Nie)Bezpieczeństwo
Założeniem Pogromców Mitów było przeprowadzanie niebezpiecznych eksperymentów w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Nie zawsze wszystko szło zgodnie z planem. Podczas jednej z prób wystrzelona kula armatnia nie trafiła w zbiorniki z wodą, na których miała się zatrzymać. Zamiast tego, cóż… wybrała się w podróż. Zatrzymała się dopiero niemal 650 metrów dalej, po drodze przebiwszy się przez dom oraz samochód. Szczęśliwie nikt żywy nie stanął jej na drodze - a mogło być naprawdę groźnie.
#5. Sukcesy
Nie brakowało też spektakularnych eksperymentów, które zakończyły się powodzeniem. Jak ten, w którym próbowano odtworzyć słynną sekwencję z Goldfingera, gdzie James Bond wskakuje w garniturze do kostiumu płetwonurka, schodzi pod wodę, po czym wraca – nie mniej elegancki niż na początku – wprost na wystawne przyjęcie na jachcie. Niepohamowana wyobraźnia twórców filmu o 007 tym razem okazała się mieć coś wspólnego z rzeczywistością.
#6. Dla potomności
Wszystkie mity, potwierdzone, obalone i te, których nie dało się jednocześnie zakwalifikować, zostały szczegółowo opisane na archaicznej z wyglądu stronie Mythresults.com. Mimo wszystko to doskonałe źródło wiedzy dla domorosłych eksperymentatorów. Zanim samemu przystąpi się do podłączania zapalnika, warto zerknąć, czy aby przypadkiem Savage i Hyneman nie popełnili już podobnego błędu.
#7. Sympatie i antypatie
Często mówi się, że kluczem do sukcesu w programach telewizyjnych jest chemia panująca pomiędzy prowadzącymi. Najlepiej widać to na przykładzie różnic pomiędzy starym i nowym Top Gear. Ale Pogromcy Mitów, cóż, obalili ten mit. Udowodnili, że można robić znakomity program telewizyjny bez sympatii pomiędzy prowadzącymi. Savage i Hyneman przyznali kilkukrotnie, że nigdy za sobą nie przepadali i nadal nie przepadają. Dlatego nie przywidują kontynuowania współpracy.