Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 niezwykle interesujących rzeczy związanych z latarniami morskimi

53 954  
306   23  
Praca w latarniach morskich – marzenie tych, którzy za ludźmi nie przepadają – to mimo wszystko spore wyzwanie. Choć dzisiaj, coraz częściej, podejmują je komputery.

#1. Bishop Rock

Ciekawostki na temat latarni morskich na Joe Monster

46 metrów długości na 16 szerokości - tyle ma najmniejsza zabudowana wyspa świata. To Bishop Rock u wybrzeży Kornwalii, uznawana za punkt graniczny, za którym jest już tylko Atlantyk. Stoi na niej latarnia morska, którą po wielu przejściach ukończono w 1858 roku. W 1976 roku na wieży pojawiło się też lądowisko dla helikopterów i generatory prądu, a od 1991 roku latarnia działa automatycznie. W grudniu 1992 roku wyspę opuścił ostatni stały pracownik.

#2. Uciekająca latarnia morska

Ciekawostki na temat latarni morskich na Joe Monster

Co musi zrobić latarnia morska, by zwrócić na siebie uwagę? Może - jak Sharps Island Light w zatoce Chesapeake - oderwać się od podłoża i podryfować w nieznane, zabierając ze sobą całą załogę. Może też - jak dokładnie ta sama latarnia - przekrzywić się na wzór krzywej wieży z Pizy. Wzniesiona w 1882 roku i kilkukrotnie potem przenoszona latarnia została w 1977 roku wypchnięta ze swojego miejsca przez pak lodowy, przepłynęła 5 kilometrów i osiadła przy lądzie. Cała załoga, która została zabrana na przymusową wycieczkę, wyszła ze zdarzenia bez szwanku.

#3. Latarnia bez światła

Ciekawostki na temat latarni morskich na Joe Monster

Założeniem latarni morskich - podobnie jak większości latarni - jest, aby świeciły w ciemnościach i - w tym przypadku - wskazywały drogę kapitanom statków. Ale Daymark w Anglii tego warunku akurat nie spełnia. Pusty wewnątrz obiekt wzniesiono w 1864 roku, a jego zadaniem, owszem, była pomoc marynarzom wpływającym do portu w Darthmouth, jednak tylko za dnia. Dlatego wystarczyła sama charakterystyczna konstrukcja i nie potrzeba było instalować żadnych mechanizmów w środku.

#4. Latarnia z bajki

Ciekawostki na temat latarni morskich na Joe Monster

Jedną z najbardziej malowniczych latarni morskich na świecie jest St. Joseph North Pier Lighthouse na jeziorze Michigan, po przeciwnej stronie od Chicago. Lodowata woda i mroźne zimy w okolicy sprawiają, że przez pewien okres w roku latarnia zostaje całkowicie pokryta lodem. Wygląda wówczas jak wyjęta wprost z bajek Disneya.

#5. W głębi lądu

Ciekawostki na temat latarni morskich na Joe Monster

Budowanie latarni morskich w głębi lądu nie wydaje się logiczne… Jak więc Sandy Hook Lighthouse w New Jersey znalazła się dobre 2,5 kilometra od wybrzeża? Najstarsza działająca do dzisiaj latarnia w USA wybudowana została w 1764 roku zaledwie 150 metrów od krańca Sandy Hook. Przez minione 2,5 stulecia prądy przybrzeżne zdołały jednak dosypać ponad 2 kilometry półwyspu, oddalając latarnię od jego końca.

#6. Najdziwniejsza granica

Ciekawostki na temat latarni morskich na Joe Monster

Wyspa Märket na Bałtyku ma zaledwie 0,03 km kwadratowego, a mimo to dzielą ją dwa państwa – Finlandia i Szwecja. Co więcej, przebiega przez nią jedna z najdziwniejszych granic międzypaństwowych na świecie. Wszystko przez pomyłkę, jaką popełnili Finowie, wznosząc latarnię morską. Niechcący postawili ją po szwedzkiej stronie granicy. By jednak nie robić większych problemów, Szwedzi uznali, że po prostu „odbiorą sobie” zaanektowany fragment lądu kawałek dalej.

#7. Wieża Herkulesa

Ciekawostki na temat latarni morskich na Joe Monster

Torre de Hércules znajduje się w hiszpańskim mieście A Coruña w północno-zachodniej części kraju. Wysoka na ok. 57 metrów, jest najstarszą działającą latarnią morską na świecie, a przy tym jedyną pozostałą z czasów rzymskich. Wzniesiono ją na przełomie I i II wieku n.e. i poddawano przebudowom w XVII, XVIII i XIX wieku. Za każdym razem starano się jednak nie naruszyć oryginalnej konstrukcji. I tak zupełnie niedawno odsłonięto postawione przez Rzymian fundamenty.

Przeczytaj też o nierozwiązanej do dziś zagadce zaginionej załogi z latarni morskiej na Wyspach Flannana.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 53954x | Komentarzy: 23 | Okejek: 306 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało