Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 faktów o Alcatraz, najsłynniejszym więzieniu Ameryki

86 859  
268   20  
Zesłanie do Alcatraz uważane było za najgorszą karę… przynajmniej dopóki nie okazało się, że koszty utrzymania są szalenie wysokie, a konstrukcja więzienia wprost zachęcała, by spróbować z niego zwiać.

#1. Na straży złota

1723569e8aaafa21.jpg
Więzienie Alcatraz funkcjonowało stosunkowo krótko, niecałe trzydzieści lat – od 1934 do 1963 roku. Samą zaś wyspę, jako Isla de los Alcatraces, opisał w 1775 hiszpański żeglarz Juan Manuel de Ayala. W 1848 roku władanie nad wyspą przejęli Amerykanie i w ciągu kilku kolejnych lat utworzyli tu bazę militarną obsadzoną „ponad setką dział”. Żołnierze z Alcatraz mieli odstraszać wszelkich obcych zwabionych kalifornijską gorączką złota, a podczas wojny secesyjnej trzymać Konfederatów z dala od San Francisco. To wtedy na wyspie pojawili się też pierwsi więźniowie.

#2. Ciepła woda

1723570b584765c2.jpg

Więzienie Alcatraz zyskało najgorszą sławę. To zasługa zaostrzonego rygoru oraz tych, którzy do niego trafiali – najbardziej niebezpiecznych bandytów pokroju Ala Capone czy Machine Gun Kelly. W rzeczywistości jednak nie było tam tak źle, jak opowiadają dzisiaj filmy. Więźniowie mieli osobne cele, ryzyko brutalnej przemocy było ograniczone do minimum, a pod prysznicami doświadczyć można było nawet ciepłej wody. To ostatnie uważano jednak bynajmniej nie za ukłon w stronę osadzonych – a element dodatkowo zniechęcający do próby ucieczki lodowatymi wodami zatoki.

#3. Koniec więzienia

17235712e9966d23.jpg

Średni koszt dzienny utrzymania więźnia w Atlancie wynosił około 3 dolarów (które nijak mają się do współczesnych, ale nie w tym rzecz). W przypadku więzienia Alcatraz, koszt sięgał 10 dolarów, był więc trzykrotnie wyższy. Co więcej, przez trzy dekady działalności więzienia słone wody zatoki zdążyły solidnie naruszyć konstrukcje budynków. Do tego dochodziły jeszcze coraz silniejsze protesty organizacji podnoszących problem zanieczyszczeń, które z więzienia trafiały wprost do oceanu.

#4. Uciekać czy nie uciekać

172357219186b184.jpg

Tych, którzy próbowali uciekać z Alcatraz, było wielu. Czy komuś się powiodło, nie do końca wiadomo. Spośród 36 więźniów, którzy szukali przedwczesnej drogi na wolność, 23 bardzo szybko ponownie schwytano, 6 zabito podczas ucieczki, dwaj zaś utonęli. Co z brakującą piątką? Nie wiadomo. Nie odnaleziono ich ciał, ale – poza jednym – nie dali też znaku, że ucieczka się powiodła. Wyjątkiem był jeden z braci Anglin, który – trapiony nowotworem – miał w 2013 roku przysłać do policji list z deklaracją chęci oddania się w ręce sprawiedliwości w zamian za łagodny wymiar kary i opiekę medyczną.

#5. Adres – Alcatraz

172357390eb259a5.jpg

Nie tylko więźniowie przebywali na stałe na wyspie, podobnie było w przypadku pracowników i strażników oraz ich rodzin. Przy ok. 250 osadzonych potrzeba było 60 pracowników, zatem na wyspie przebywało dodatkowo właśnie tyle mniej więcej rodzin. Ich członkowie łowili ryby, grali w kręgle czy w bilard; na zakupy udawali się w weekendy łodziami. Rodziny strażników i osadzeni mieli zakaz jakichkolwiek kontaktów – ale dość powszechną rozrywką wśród tych pierwszych stało się podglądanie transportów nowych więźniów.

#6. Siedziba protestów

172357463e8951d6.jpg

W 1969 roku rozpoczęła się masowa „okupacja” nieczynnego już więzienia Alcatraz i potrwała aż 19 miesięcy. Zorganizowali ją studenci protestujący przeciwko… rozbijaniu osiedli rdzennych mieszkańców i przesiedlaniu Indian do miast. W szczycie popularności protestowało nawet 40 osób, kiedy władze postanowiły zrobić z nimi porządek – zaledwie garstka. Dlaczego protestowano akurat w Alcatraz? Najkrócej mówiąc, dla medialnego szumu. Co więcej, protest odniósł skutek – w 1970 prezydent Nixon położył kres rządowemu przejmowaniu zajmowanych przez Indian terenów.

#7. Ptasi raj

172357512dc26277.jpg

W 1942 roku do Alcatraz wtrącono Roberta Strouda, który – nie mając wiele do roboty – zainteresował się ornitologią, zyskując zresztą przydomek Ptasznika z Alcatraz. Było to jeszcze na długo przed tym, jak Alcatraz stało się prawdziwym ptasim rajem, jakim jest dzisiaj. Po opuszczeniu wyspy przez stałych mieszkańców schronienie znalazły tu ptaki uciekające przed coraz dalej sięgającą metropolią San Francisco i okolicznych miast. Dzisiaj na wyspie żyją tysiące ptaków dziesiątków gatunków, a dla zainteresowanych organizowane są nawet wycieczki, podczas których można je obserwować.

Źródła: 1, 2, 3

<<< Zobacz też: Oto 7 ciekawostek o raperach, które Cię zaskoczą
.
4

Oglądany: 86859x | Komentarzy: 20 | Okejek: 268 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.11

23.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało