Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Państwo w chmurach - 7 ciekawostek na temat Tybetu

44 354  
248   17  
Tybet to wyjątkowe miejsce. Otoczona wysokimi górami kraina właściwie od zawsze musiała walczyć o swoją niezależność.

#1. Rzeki Tybetu

172145803de380e1.jpg

Na Wyżynie Tybetańskiej swój początek biorą najważniejsze rzeki Azji – m.in. Jangcy, Huang He, Mekong, Saluin, Indus i Brahmaputra. Ich wody warunkują dużą część gospodarki w południowej i południowo–wschodniej części kontynentu. Oszacowano, że od rzek wypływających z Tybetu uzależnione jest nawet 46% światowej populacji.

#2. Pochówki powietrzne

1721459e49bfc662.jpg

Tybetańczycy nie grzebią swoich zmarłych w ziemi, tak jak robi to większość zachodniego świata. Praktykują tzw. pogrzeby powietrzne. Zmarli zostawiani są w odosobnionym miejscu, by ich ciała zostały pożarte przez sępy, a oni sami – według buddyjskiej tradycji – zaprowadzeni w stan bardo (zawieszenia pomiędzy śmiercią a ponownymi narodzinami).

#3. Pałac Potala

1721460f577a9d73.jpg

Najwyżej położony pałac na świecie, niegdyś również największy budynek mieszkalny świata – Pałac Potala w Lhasie, stolicy Tybetu, to dawna zimowa rezydencja dalajlamów. Swoją rolę spełniała do 1959 roku, kiedy po nieudanym powstaniu przeciw Chinom Dalajlama XIV zmuszony był uciekać do Indii. Aby zwiedzić Pałac Potala należy najpierw zaaklimatyzować się na wysokościach przekraczających 3,5 tys. m n.p.m. Do budynku nie można wnosić zbiorników z tlenem ze względu na ryzyko wybuchu pożaru.

#4. Kolej tybetańska

172146135a3e6994.jpg

Tybet z resztą Chin łączy linia kolejowa, w najwyżej położonym miejscu na trasie wznosząca się na aż 5.072 m n.p.m. Znaczna wysokość i strome podjazdy sprawiają, że podróż nie jest bezpieczna. Wszyscy pasażerowie otrzymują zapasy tlenu, którymi mogą posłużyć się w razie problemów z oddychaniem, a podczas każdego przejazdu w pociągu obecny musi być lekarz. Niestety nie zawsze pozwala to zapobiec nieszczęściu – w 2006 roku podczas podróży zmarł jeden z pasażerów.

#5. Najdłuższy pas startowy świata

17214623ea9b1885.jpg

Większa wysokość nad poziomem morza oznacza bardziej rozrzedzone powietrze, a to z kolei przekłada się np. na gorszą wydajność silników spalinowych m.in. w samolotach. To dlatego im wyżej położone jest lotnisko, tym dłuższy musi być pas startowy – bo więcej czasu zajmuje samolotowi rozpędzenie się do odpowiedniej prędkości. Tym samym najdłuższy pas startowy świata znajduje się na niewielkim tybetańskim lotnisku. Ma aż 5,5 km długości.

#6. Pierwsi Europejczycy

17214637f4da1426.jpg

Pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli do Tybetu, byli portugalscy misjonarze António de Andrade i Manuel Marques. Było to w 1624. Zostali przywitani życzliwie, a nawet pozwolono im wybudować kościół. Zgodne współżycie Tybetańczyków i chrześcijan trwało mniej więcej 120 lat. W 1745 roku wszystkim misjom w regionie nakazano opuszczenie Tybetu.

#7. Misja: Tybet

172146424448ee17.jpg

W XIX wieku Tybetańczycy nie życzyli sobie żadnych intruzów z zachodu, a Brytyjczycy ze swoją zachłannością terytorialną kojarzyli im się szczególnie źle. Niemniej jednak to właśnie Brytyjczykom ze względów strategicznych najbardziej zależało na zbadaniu Tybetu. By to osiągnąć, musieli posunąć się do podstępu. Na zwiady wysłali Hindusów, którzy – przebrani za pielgrzymów – pokonali granicę i naszkicowali mapy Tybetu. Nauczyli ich chodzić w taki sposób, by na każdą milę przypadało dokładnie 2 tys. kroków, a klasyczne przybory modlitewne przerobili na instrumenty pomiarowe. Brytyjska misja Tybet zakończyła się pełnym powodzeniem.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 44354x | Komentarzy: 17 | Okejek: 248 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało