Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Czy życie na Marsie jest możliwe? Oto 7 rzeczy, które wyglądają podobnie na Marsie i Ziemi

45 270  
188   43  
Jeśli kiedykolwiek przyjdzie nam opuścić Ziemię i zamieszkać w innej części Układu Słonecznego, najprawdopodobniej będzie to właśnie na Marsie.

#1. Cztery pory roku

Podobnie jak na Ziemi, na Marsie występują cztery zróżnicowane pory roku, różniące się jednak długością w zależności od półkuli. Na trwający niemal dwa razy tyle co ziemski rok marsjański składa się 7 „naszych” miesięcy wiosny, 6 miesięcy lata, nieco ponad 5 miesięcy jesieni oraz nieco ponad 4 miesiące zimy. W obecnej sytuacji Mars raczej nie przypadnie do gustu miłośnikom upałów. Temperatury latem na generalnie cieplejszej półkuli południowej sięgają tam zaledwie 10°C.

#2. Marsjańska doba

1721393b5b9cc032.jpg

Na to ile trwa doba na danej planecie, czyli czas potrzebny jej na obrót wokół własnej osi, wpływa wiele czynników, a końcowy efekt może być praktycznie dowolny. Jowisz potrzebuje do tego niecałych 10 godzin, podczas gdy Wenus – niemal 117 dni. Tymczasem obrót Marsa zajmuje 24 godziny i 40 minut, praktycznie dokładnie tyle, ile obrót Ziemi. Powód? Zwykły zbieg okoliczności.

#3. Ciekła woda

17213945e043c633.jpg

Obecność ciekłej wody na Marsie podejrzewano już od dłuższego czasu, jednak nie było dotychczas możliwości potwierdzenia teorii. To zmieniło się zupełnie niedawno, gdy naukowcy odkryli pod powierzchnią lodu jezioro wypełnione wodą w stanie ciekłym. Jak to możliwe, że przy –68°C woda jest wciąż płynna? Temperaturę zamarzania oszacowano na –74°C. Tę dużą różnicę w stosunku do ziemskiego odpowiednika tłumaczy się bardzo wysoką zawartością soli i minerałów, których udział obniża punkt krytyczny.

#4. Lodowe bieguny

17213951f3906634.jpg

Zarówno na Ziemi, jak i na Marsie na biegunie znajduje się pokrywa lodowa. Przy czym inaczej niż na Ziemi, na Marsie lodowce znajdują się też na innych szerokościach geograficznych. To również stosunkowo niedawne odkrycie. Jak to możliwe, że nie zauważono ich wcześniej? Zapewne przez grubą warstwę pyłów, która nie tylko je przesłania, ale też zapobiega wyparowywaniu. Ciśnienie na Czerwonej Planecie jest tak niskie, że lód na powierzchni sublimuje – odparowuje z pominięciem ciekłego stanu skupienia. Otwarte pozostaje jeszcze pytanie, co naprawdę zawiera marsjański lód – czy wodę, jak u nas, czy coś zupełnie innego.

#5. Życie na Marsie

172139607d5b6d75.jpg

Dowodów potwierdzających obecność życia na Marsie naukowcy jeszcze nie znaleźli – i nie należy sugerować, że są ku temu blisko. Niemniej jednak co jakiś czas udaje się ustalić kolejne zaskakujące fakty, które na taką właśnie okoliczność wydają się wskazywać. Po pierwsze, w skałach (w kraterze Gale, przed 3,5 mld laty będącym jeszcze jeziorem) na Marsie odkryto obecność molekuł organicznych. Po drugie, w atmosferze Czerwonej Planety wykryto metan. Nie wiadomo jeszcze, skąd pochodzi – jednak zainteresowanie wzbudza fakt, że na Ziemi zdecydowana większość metanu to produkt organizmów żywych.

#6. Rośliny na Marsie

172139708145b166.jpg

Uprawa roślin na Marsie wiąże się z szeregiem przeszkód, które trzeba będzie pokonać, niemniej jednak w NASA wierzą, że jest ona możliwa. Przeprowadzono w tym kontekście pewne eksperymenty – m.in. na ziemniakach – które pozytywnie rzutują na całą sprawę. Mimo to nie można zapominać, że każdorazowo wykorzystywano w nich próbki ziemskiej gleby. Jak najbardziej zbliżonej do warunków marsjańskich, ale wciąż „rodzimej”. Problem stanowić też będzie brak słońca. Do Czerwonej Planety dociera go o połowę mniej niż do Ziemi, a co więcej, duża część blokowana jest przez zawierającą znaczne ilości pyłów atmosferę.

#7. Wodospady… lawy

17213981a560d667.jpg

Przeprowadzka na Marsa wymagałaby rezygnacji z wielu ziemskich atrakcji… ale wodospady nie są jedną z nich. Jedyna różnica jest natomiast taka, że spływa nimi nie woda, a lawa. Jedna z sond wysłanych na Marsa zaobserwowała ciekawe zjawisko w 30-kilometrowej średnicy kraterze. 4 miejsca, przez które przelewała się lawa tak przypominały ziemskie wodospady, że miejsce bardzo szybko zyskało przydomek Marsjańska Niagara.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
3

Oglądany: 45270x | Komentarzy: 43 | Okejek: 188 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało