Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dlaczego mafia interesuje się awokado oraz inne ciekawostki o tych owocach

48 794  
183   25  
Z jednej strony awokado jest już tańsze od masła, z drugiej to przez awokado ponoć nie stać nas na zakup domów. Jak żyć?!

#1. Awokado Hass

17170492d90ffc91.jpg
95% awokado jedzonego w Stanach Zjednoczonych to owoce odmiany Hass, bardzo popularnej w wielu miejscach świata i… nieistniejącej jeszcze w latach 20. XX wieku. Stworzył ją Rudolph Hass, pracownik poczty, który postanowił poeksperymentować z sadzeniem drzewek we własnym ogrodzie. Nowo powstała odmiana okazała się smaczniejsza i znacznie łatwiejsza w uprawie od dotychczas znanych, co dało początek światowej miłości do awokado.

#2. 400 odmian awokado

17170509a1c88452.jpg

Jeszcze zanim awokado Hass „trafiło pod strzechy”, istniało ponad czterysta różnych odmian tego owocu. Większość uprawiana była w Ameryce Środkowej i Południowej, gdzie funkcjonowała pod nazwą ahuacate. Wiele wcześniejszych odmian dawało większe owoce o cieńszej skórce niż Hass, jednak o popularności nowego rodzaju zadecydowała łatwość uprawy, która poskutkowała dalej obniżką cen.

#3. Ch***** afrodyzjak

17170511af8387e3.jpg

Nazwa ahuacate nie przyjęła się na amerykańskim rynku z jednego dość specyficznego powodu – w języku Azteków oznacza bowiem… jądro. Tak Indianom skojarzył się kształt owocu i tak zostało. W ślad za nazwą poszły legendy o rzekomych właściwościach awokado jako afrodyzjaku. I pomimo że dzisiaj dla wielu mogłyby one być zaletą, w mocno jeszcze pruderyjnym świecie stanowiły poważną przeszkodę na drodze do popularności owocu.

#4. Awokadowa mafia

171705269bfb4874.jpg

Ogromna popularność i relatywnie wysokie ceny awokado sprawiły, że uprawa tego owocu stała się bardzo opłacalna. Michoacan, region w Meksyku słynący z wyjątkowo sprzyjających uprawie warunków, utrzymuje się praktycznie w całości właśnie dzięki awokado – jego sprzedaż stanowi tu 90% przychodu.

Automatycznie wzbudziło to apetyt lokalnych mafii, dotąd zainteresowanych głównie kokainą. W przestępczym portfolio pojawiło się ściąganie haraczu od rolników, porywanie tych, którzy nie dali się zastraszyć, i podpalanie sadów. Media donoszą, że jeden z gangów na grabieniu awokadowych potentatów „zarabia” ponad 150 milionów dolarów rocznie!

#5. Zamiast masła

17170531c67d7d95.jpg

Niezwykle przemyślana polityka regulująca produkcję mleka doprowadziła do tego, że coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia masła – bo ich na nie po prostu nie stać. Niektórzy, z tej lub innej przyczyny, sięgają w zamian po awokado, które doskonale nadaje się np. do smarowania chleba.

Co jednak w przypadku różnego rodzaju wypieków, gdzie masło wydaje się niemal nie do zastąpienia? Okazuje się, że i w tym przypadku z korzyścią użyć można owoców – ciasta i ciastka również się udadzą. A w dodatku będą miały mniej kalorii i niezdrowego tłuszczu. Z drugiej strony nie ma jednak co liczyć na maślany smak czy zapach…

#6. Awokado jest trucizną

1717054835ffe1e6.jpg

Awokado zawiera persin – związek chemiczny, który jest wręcz śmiertelnie toksyczny. Tyle że dla zwierząt, nie ludzi. Szkodzi ptactwu, bydłu, rybom, a w południowej części USA jest nawet stosowany jako trucizna na szczury. Czy zagraża również zwierzętom domowym, takim jak psy czy koty? Tego jak dotąd nie udało się jednoznacznie potwierdzić ani wykluczyć. I choć naukowcy obecnie skłaniają się bardziej ku tej drugiej opcji, lepiej nie podejmować niepotrzebnego ryzyka i nie przesadzać z dzieleniem się guacamole.

#7. Na zdrowie!

1717055e067e10b7.jpg

O ile zjedzenie awokado dla wielu zwierząt może skończyć się co najmniej nieprzyjemnie, u ludzi efekty są zupełnie odmienne. Badania wykazały, że ten sam trujący persin u ludzi zwalcza pewnego rodzaju komórki nowotworowe. Wysoka zawartość witamin w owocu, korzystne dla zdrowia tłuszcze, białka i przeciwutleniacze sprawiają też, że jedzenie awokado uważa się za korzystne dla spowalniania tzw. procesów starzenia. Co jeszcze lepsze, dla odczucia pozytywnych skutków awokado można nie tylko jeść, ale też się nim okładać (znaczy maseczki robić czy coś…).

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
4

Oglądany: 48794x | Komentarzy: 25 | Okejek: 183 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.02

25.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało