Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek o nietypowych zjawiskach przyrodniczych

40 677  
193   16  
Klimat się zmienia i musimy przyzwyczaić się do anomalii, twierdzą naukowcy. A zatem popatrzmy, z jakimi to anomaliami może nam przyjść się mierzyć.

#1. Sprite, czyli duszek

17169456098b5821.jpg
Sprite albo duszek, chochlik, a nawet krasnoludek lub gnom – różne nazwy dotyczą tego samego zjawiska, które mimo wszystko najbardziej jednak przypomina… meduzę. Mowa tu o błyskach, które występują ponad chmurami burzowymi i objawiają się czerwonymi, zwieszającymi się „odnóżami” widocznymi na niebie. „Duszki” trwają krócej niż pioruny, są też słabiej widoczne.

#2. Upalne lato na biegunie

1716946a88d0c7e2.jpg

Meteorolodzy i klimatolodzy straszą zwykle coraz większymi upałami. Sprawiają one, że prawa natury zaczynają wywracać się do góry nogami. Tak jak w 2010 roku w Republice Komi (Rosja) w pobliżu koła podbiegunowego. Upalne lato sprawiło tam, że niedźwiedziom zabrakło tradycyjnego pożywienia, zaczęły więc… rozkopywać cmentarze i wyjadać rozkładające się zwłoki. Nauczyły się nie tylko otwierać trumny, ale też coraz chętniej zaglądać do wsi i miejscowości, chcąc znaleźć pożywienie w tamtejszych śmietnikach.

#3. Snowvember i jego skutki

171694757747e603.jpg

W listopadzie 2014 roku przez Stany Zjednoczone przetoczyła się olbrzymia burza śnieżna, która de facto sparaliżowała wiele tamtejszych miast. Jeszcze osiem miesięcy później w Buffalo w stanie Nowy Jork można było zobaczyć śnieg zalegający po pamiętnym „Snowvember”. Okazuje się jednak, że to niejedyna konsekwencja śnieżnego tygodnia. W tym samym mieście, po 9 miesiącach od burzy śnieżnej, dało się też zaobserwować nawet 30% wzrost wskaźnika urodzeń. Najwyraźniej w czasie deszczu tylko dzieci się nudzą…

#4. Pomarańczowy śnieg

17169489dfd3e654.jpg

Każdy wie, że żółty śnieg należy omijać z daleka – i nikomu nie trzeba tłumaczyć jego genezy. Pomarańczowy śnieg występuje jednak znacznie rzadziej. Spadł m.in. w 2007 roku na Syberii. Jaka była jego przyczyna? Najprawdopodobniej zjawisko wywołały burze piaskowe w sąsiednim Kazachstanie. Wzbity w powietrze, bogaty w żelazo pył podróżował w górnych warstwach stratosfery, by ostatecznie wraz ze śniegiem spaść nad Rosją, powodując niecodzienne zjawisko.

#5. Diabeł piaskowy

17169490e3a5ed05.jpg

Diabeł piaskowy, dżin albo – bardziej zwyczajnie – wir pyłowy to zjawisko, które zachodzi m.in. na Bliskim Wschodzie, ale sporadycznie występuje też w wielu innych miejscach świata, również w Polsce. Oznacza ono wirującą kolumnę zebranego z ziemi pyłu i piasku. Kolumna ta ma zazwyczaj do 10 m średnicy i od kilku metrów do nawet ponad kilometra wysokości. Zwykle nie trwa długo. Znika najczęściej już po paru minutach.

#6. Śnieżna cisza

1716950d686da3c6.jpg

Wiele osób zauważyło pewnie nie raz, że podczas opadów śniegu świat robi się nieco cichszy niż zwykle. Codzienne hałasy wydają się milknąć, a ich często nieznośne natężenie nagle przestaje przeszkadzać. To nie magia zbliżających się świąt, tylko fizyczne właściwości śniegu i fal dźwiękowych. Podczas opadów śniegu, pomiędzy świeżymi płatkami pozostają zawsze duże ilości powietrza, które obniża wibracje. W efekcie dźwięki nie odbijają się tak łatwo i powstaje wrażenie stłumienia.

#7. Burzowa astma

1716951b6786c027.jpg

Czy można skichać się na wieść o zbliżającej się burzy? Jak najbardziej, chociaż naukowcy nie są pewni dlaczego. Przyjmuje się jednak, że towarzyszące burzom ataki astmy wywoływane są przez pyłki, które absorbują wilgoć, a następnie rozpadają się na mniejsze części, które przenoszone są z wiatrem. Większe pyłki zatrzymują się chociażby na włosach w nosie, podczas gdy te mniejsze przedostają się dalej, docierając do płuc i wywołując napady astmy.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Oglądany: 40677x | Komentarzy: 16 | Okejek: 193 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.01

16.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało